На 22 юни 2018 г., от 19 до 20.30 часа местно време, в Лондонския университет Голдсмитс (Goldsmiths, University of London) ще се проведе дискусия за творчеството на най-известния артист от български произход Христо Явашев – Кристо и за неговия първи проект в Лондон, „The Mastaba“. Заедно с изкуствоведи от цял свят, и хората от екипа на Кристо ще се опитат да отговорят на въпроса „Какво прави тези проекти произведения на изкуството?“.
Ораторите ще анализират различни аспекти от теченията в световното изкуство през 70-те и 80-те години на миналия век, и по-специално работата на Кристо. Събитието се организира от Лондонския университет Голдсмитс и Ива Александрова, с участието на Евгения Атанасова, Ууд Робердей и Надя Нешева (Evgenia Atanassova, Wood Roberdeau, Nada Nesheva, Yva Alexandrova).
Организаторите канят всички желаещи да се присъединят се към тях за филмовия скрининг и откритата дискусия за Кристо и първия му проект в Лондон – „A bridge to Christo: discussion and film screening“.
Място на събитието: Goldsmiths, University of London, Media Research Building (MRB), Screening Room 05 („Медийни изследвания“, Прожекционна зала 05).
Композицията за първия проект на Кристо в Лондон съдържа 7 506 барела и ще достигне височина над 20 метра. Кристо и покойната му съпруга Жан-Клод стават известни с големите си уникални произведения, включително с опокавония Райхстаг в Германия и „Бягащата ограда“ с дължина 24,5 мили в Калифорния, САЩ.
Участниците в събитието ще изгледат „Bridge to Christo“ – документален филм за друг проект на Кристо – „Плаващите кейове“ в езерото Изео, Италия – най-голямото събитие за изкуство през 2016 г., посетено за 16 дни от 1,2 милиона души. Автор на филма е Евгения Атанасова. В дискусията ще бъдат разгледани различен аспекти от работата на Христо и Жан-Клод.
Евгения Атанасова, журналист, докторант и автор на филма, ще говори за варелите като повтаряща се тема и среда на работата на Кристо. Тя ще анализира начина, по който тази тема е свързана с детството на художника в България и с неговите най-ранни опити в съвременното изкуство.
Ууд Робердей от отдел „Визуални култури“ на Университета „Голдсмитс“, ще модерира събитието. Той ще обсъди и критиката на изкуството относно практиката на Христо и Жан-Клод, докосвайки темите за консуматорство, екологията и мащабното въздействие на техните творби.
Надя Нешева, доктор по История на изкуството, ще обсъди Кристо и Жан-Клод в контекста на движенията Land Art в САЩ и Европа. Фокусът на разговора ще бъде проявлението на красотата в работата на Кристо и политическото значение на неполитическото изкуство.
Ива Александрова, координатор на събитието, ще открие дискусията и ще говори за новите социални отношения, създадени чрез произведенията на Кристо и Жан-Клод.
Повече за проекта „The Mastaba“ (Лондон, Хайд парк, езеро Serpentine) – ТУК
Събитието във Фейсбук – ТУК
.
Има ли друг човек на изкуството, който с своето въбражение да е успял да промени всекидневието на толкова места по света. Места, които понякога не са променяни за векове и не са могли да бъдат видени различно. И да преодолее хилядите пречки, за да изпълни своите фантастични виждания. И то само с свои собствени средства. Очевидна истина, но колко я виждат.
В България за него са се написали по вече страници в досието му от „бдящите спасители на България“ от колкото тези на осмелилите се изкуствоведи. И надали щеше да може да рисува по вече от един художник за селски плакати. И то заради “ престъпленията“ на баща му, за когото един от основателите на българския текстил Пенчо Семов в Габрово беше казал, че инженер Явашев успя да създаде български текстил по добър от световния в Англия. Способните хора бяха тогава пясък в машината на комунизма. А децата им можеха да бъдат само оксиженисти, стругари, и художници на ТКЗС. Трябваха двадесет години, за да може тази глупост да омекне. И още петдесет години за такива като Кристо да бъдат заклеймявани често като „избегалци“.