Вчера в Народното събрание се провежда третото заседание на Временна комисия за разглеждане на постъпили сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС. На заседанието присъстват само трима от нейните членове – председателят Станислав Иванов /ГЕРБ/, Андон Дончев /“Воля“/ и Атанас Стоянов /“Обединени патриоти“/. Другите двама членове – Иван Иванов /БСП/ и Ихсан Халил /ДПС/ не идват на това заседание.
На заседанието е поканен за изслушване Дамян Войновски, изпълнителен директор на ИА „Автомобилна администрация“, който също е в залата. Там са и националният омбудсман Мая Манолова, и ексслужебният премиер на Р. България Ренета Иджова. В залата са и Николай Колев – Босия, Николай Марков, Кънчо Димитров, Вихрен Михайлов, представител на Гражданско движение „БОЕЦ“ и др.
Що се отнася до Иво Кръстев – основен свидетел на прокуратурата и служител на транспортното министерство – той целенасочено не е допуснат от своите началници, и по-точно от поканения Войновски, да присъства на заседанието. (Кръстев, който не можа да присъства и на второто заседание на комисията, е бил изпратен същия ден да провежда изпит. Според председателя на комисията Станислав Иванов, Кръстев трябвало да си пусне молба за отпуск, за да присъства. За разлика от Дамян Войновски, който е официално поканен на това заседание, председателят на комисията не е пожелал да покани официално и Иво Кръстев, въпреки че много хора са настоявали за това.)
Николай Колев-Босия казва по време на заседанието: „Къде го има това нещо – един подсъдим да стои на работа и да прикрива престъпления? Вие давате ли си сметка за какво става дума? Тук става дума за избиването на българи…“ И се обръща и лично към председателя на комисията: „Вие трябва да разберете, че практиката е не съдът да отранява такъв служител, а административно той да бъде отдалечен от работното си място, за да не прикрива престъпленията си. Това няма ли да го разберете? Такава е практиката във всички демократични, нормални държави.“
Към края на третото заседание става дума за това, че може да има още едно заседание на тази комисия, като не е ясно кога ще бъде то – дали през следващата седмица и след парламентарната ваканция. Председателят на комисията не уточнява това. (Временната парламентарна комисия за шофьорските книжки беше създадена за срок от един месец, който календарно изтича днес, но в този срок се оказва, че не влиза времето на парламентарната ваканция, а в момента Народното събрание е във ваканция. Срокът, така че, чисто календарно, се оказва доста по-голям.)
Членът на тази комисия Андон Дончев, който още по време на второто й заседание прави предложение да бъдат поканени за изслушване главния прокурор, ГДБОБ и въобще представители на органите, оторизирани да извършват разследвания и при които има достатъчно натрупани документи и сигнали по темата (за съжаление председателят на комисията подминава това предложение и не го предлага на гласуване), казва, че ако те не бъдат поканени и на следващото заседение (както не са били поканени на третото), не вижда смисъл от провеждането на още заседания.
Председателят на комисията и изпълнителният директор на ИА „Автомобилна администрация“ са притиснати по време на заседанието от множество факти и аргументи за корупция по високите етажи на властта, но комисията няма да излезе с решение и след това заседание. Решението продължава да се отлага във времето, въпреки всички предоставени и изложени факти и аргументи.
Заседанието се радва на голям медиен интерес, камери и микрофони, но отразяването му е подчинено по някакъв начин на същите скрити механизми, които не позволяват на една подобна парламентарна комисия, създадена при форсмажорни обстоятелства, да си свърши съвестно работата. И това се дължи не само на поведението на председателя на тази 5-членна комисия, който прави всичко възможно изглежда да протака нещата (и за когото се оказва, че Цветан Цветанов му е кум), но и на това, че някои нейни членове „пасуват“ и просто ги няма на едно или на повече заседания.
Омбудсманът Мая Манолова заявява по време на третото заседание, че ще отправи препоръка към премиера Борисов за спешни мерки и създаване на междуведомствена комисия, която да направи независима проверка в ИА „Автомобилна администрация“, която е към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Манолова ще сезира и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Коментар на Николай Марков за третото заседание на Комисията
„Над околийския началник стоеше областният, над областния – министърът, над министъра – правителството, а над правителството – мафията – невидима, всемогъща и безчовечна!“- из „Тютюн“, Димитър Димов
Вчера, от 14.00 часа, в сградата на Народното събрание се проведе поредната, трета среща, по казуса „Босия“! Професионален парламентарен трик, разпореден от сградата на Министерски съвет. В България институциите работят само и единствено с разрешение на височайшия премиер. Без значение дали той е порядъчен политик или обикновен престъпник, облечен в политически имунитет.
Босия се яви лично, в инвалидна количка, с екип от четири човека, негови съмишленици – Ренета Инджова, Вихрен Михайлов, Кънчо Димитров и аз. Иво Кръстев – основен свидетел на прокуратурата (служител на министерството) и реален фактор за арестите на над 70 човека по корупционната верига в министерството на другаря Московски – не беше допуснат на заседанието. Нещо повече, временната комисия направи всичко възможно той да не може да присъства и на това поредно заседание. Досещате се защо!
От страна на парламентарните пешки – един депутат от ВМРО, верен паж на гербаджията-председател на комисията, и Андон Дончев от „Воля“, който от първото заседание подкрепи аргументите на Босия и застана твърдо зад исканата оставка на Московски. Същото направи и представителят на БСП – Иван Иванов, но на това трето заседание той отсъстваше. Отсъстваше и представителят на ДПС – за пореден път. Той има функцията на дамоклиев меч, защото без него комисията има паритет 2/2. Вечната политическа игра на партия ДПС, която на практика осъществява реалното управление на мега-министерството на Московски. И всички въртящи се в него милиарди с последващата тотална корупция. Спирам дотук и се надявам, че който трябва, ще прочете и разбере поне тази моя телеграма. Другите не успя!
На това трето заседание се случиха удивителни за страната ни неща, които бяха отразени от многото присъстващи медии съвсем телеграфно, в стил „И ние служим и се храним от мафията“. Жалка гледка на журналистически упадък, достойна за описване в бъдещ роман. Нямате представа как изглеждат истинските лица на недъгавите и зависими медии и журналисти! Гнусота. Дори фоторепортерите им снимат с такава прецизност, че крайният ефект върху читателите и зрителите да е пълно заблуждение. Грандиозна обществена манипулация, следствие от пълна медийна зависимост от престъпното държавно управление. Сигурен съм, че такова грозно чудовище не съществува в нито една държава член на ЕС!
Пред очите на членовета на комисията стояха безспорни факти за корупция по високите етажи на властта. Включително и доказателства, представени от кабинета на главния прокурор Цацаров. Безспорни факти. Реакцията на председателя Светослав Иванов /ГЕРБ/ продължава да бъде удивителна – „Не мога да коментирам фактите. Нямам право.“ Какво тогава е правото на парламенталната комисия, след като председателят й не може да коментира нищо, включително да изказва свое мнение? Досещате се.
Впрочем, оказа се, че освен приготвените трикове, Босия и екипът му станахме жертва и на ПАРЛАМЕНТАРЕН КУМГЕЙТ – Цветан Цветанов е кум на председателя на комисията Светослав Иванов! Попитахме го директно и той самият потвърди. Здрава хватка. Толкова здрава, че сякаш присъствахме в дома на едно семейство, в което дори омбудсманът Манолова отказа да заяви гласно, след няколко пъти повтаряне на един и същ въпрос – Приема ли се за демократична практика, председателят на комисия, която разследва корупция, да бъде от управляващата партия? Въпрос в пустиня. Космически кумгейт. Чухте ли поне една медия да съобщи този факт? Мълчат, като комунисти на разпит. Мълчат и хрупат милионите на мафията. Мълчат.
В крайна сметка всичко е много просто, но липсва политическа воля. Има безспорни факти, предадени по официален ред, които доказват корупция по високите етажи на властта. Корупция, продължаваща вече цяло десетилетие. Документите, които доказват това, се горят в пещи регулярно и тенденциозно с цел замазване на следи. От тази корупционна практика се генерират над 25 милона годишно, а последствията са хиляди жертви по пътищата у нас и в ЕС. И не само това. Нещата са по-сложни, отколкото изглеждат, затова не подценявайте усилията ни, които ще продължат. Те са в полза на всички вас, но не всичко може да се говори открито. Засега.
Над служителите в ДАИ стоеше началникът им, над началника – министърът, над министъра – правителството, а над правителството – мафията – невидима, всемогъща и безчовечна…
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
Видеозаписи от вчерашното заседание на Комисията:
„Каквито факти и доказателства да представите на депутати за корупция, от другата страна се мълчи. Залата беше пълна с журналисти, които не отразиха действителността и манипулираха фактическата и правна страна на казуса. Когато става въпрос за корупция по високите етажи на властта – всички мълчат! Жалко, че българите не следват румънския пример. Нямат такива сетива. Страхливецът винаги умира, удавен в собствената си кръв. Такъв е земният закон…“ – пише още Николай Марков.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Коментар на Вихрен Михайлов за същото заседание на Комисията:
Факти и изводи от работата на извънредната, временна комисия към Народното събрание, по разглеждане на организирана корупционна практика в Министерство на транспорта, по подадени сигнали граждани, държавни служители и Николай Колев – Босия, провеждащ вече 62 дни гладна стачка с искания за оставка на министър Московски и разтурване на Народното събрание.
Обобщение:
Повсеместното прикриване от различни властови органи, с държавната благословия на Парламент, с дългогодишно съучастие на Прокуратура и осъществявана системно от Правителството на Република България.
Факти:
1. Председателят на Комисията Станислав Иванов не е извършил обещаната проверка на изнесени от нас факти, аргументи и обстоятелства, компроментиращи категорично министър Московски и показателни за наличие на действаща корупционна схема.
2. Станислав Иванов провежда работата на Комисията в нарушение на принципите на парламентаризма – не се съобразява със становищата, предложенията и исканията на своите колеги, не съблюдава вътрешните правила за работа на Комисията, не употребява правомощията си целево.
3. Станислав Иванов изнася в обществените медии изопачени факти – непълни, неистинни и премълчани, и ги представя така деформирани като изказвания на Николай Колев – Босия.
4. Комисията беше в пълен състав само на първото от трите заседания – като нейният член от ДПС не взе никакво участие на първото заседание, а нататък въобще отсъстваше. На второто заседание получихме категорична подкрепа от двама членове – Андон Дончев и Иван Иванов, които останаха сиротни, без разискване и каквито и да било последващи процедурни действия. Комисията бе разделена – двама на двама, като Иван Иванов отсъстваше на последното, трето заседание.
5. Нашите конкретни и пряко относими въпроси по бездействието на Станислав Иванов останаха без отговор или потвърдиха неговите нарушения при организиране и провеждане работата на Комисията.
Изводи:
1. Комисията бе образувана като симулиращ орган, целящ да прикрие сигналите за тежки държавни престъпления и да размие отговорността, във време, когато един Човек умира от глад, за да обезпечи защитата и правата на други, избивани системно по пътищата на България и Европа.
2. Председателят умишлено възпрепятства работата на Комисията да извърши своето официално предназначение – да бъде безпристрастна в разглежаднето на факти и обстоятелства, в най-кратък срок, съобразно форсмажорните обстоятелства, създадени от предишно институционално безхаберие.
.