Няма данни за пострадали български граждани при тежкото наводнение в Южна Индия. Една българка е потърсила помощ от посолството ни в Делхи
Във връзка с тежкото наводнение в Южна Индия, при което загинаха 324 души, българското посолство в Делхи информира, че засега няма данни за пострадали български граждани, вследствие на природното бедствие. От мисията ни съобщават, че е получена молба за помощ от българска гражданка, чиято дъщеря е на лечение в най-пострадалия щат, като клиниката, в която е била настанена, е наводнена и пациентите са били настанени в хотел. По-късно със сънародничката ни е установена връзка, като тя е съобщила, че дъждовете са намалели и смята да остане и да довърши лечението си. По нейна информация, в хотела са настанени още две българки.
Българското посолство в Делхи информира, че летището в гр. Кочи е затворено до 26 август, а влакове за дълги разстояния са отклонени. Спасителните операции се извършват непрекъснато от силите за сигурност и стотици хора са пренасочени към безопасни места. Телефон +0120 4807310 е обявен за 24-часова гореща линия за връзка с Индийските спасителни служби в района на наводнението.
Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани, пребиваващи в или пътуващи за Индия, да бъдат предпазливи и да се осведомят подробно за актуалната обстановка в района, за който планират да пътуват. До преодоляването на последствията от наводненията и възстановяването на транспортните връзки, мисията ни в Делхи препоръчва да не се пътува за Южна Индия и особено за щата Карала. Добре е гражданите да следят местните медии, да се свържат с туристическата компания, хотел или къща за гости, и да следват съветите на местните власти. Също така, при възможност, да поддържат контакт със семейството и близките си.
При нужда, българските граждани могат да се свържат с посолството на Р. България в Делхи на тел.: + 91 11 26115549; +91 11 26115551; + 91 9910999498.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция „Ситуационен център“ на МВнР: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: [email protected].
.