По указание на министъра на външните работи Екатерина Захариева, българският посланик в Белград Радко Влайков е изразил остър протест в Министерството на външните работи на Р. Сърбия, съобщи пресцентърът на МВнР. Повод за него е възмущението на българската страна от поругаването на военния паметник-костница „Ледена стена” край Ниш. В мемориала почиват костите на 2 015 български войници, загинали за освобождението на Югославия в завършващата фаза на Втората световна война.
В нотата, връчена от българския дипломат, се настоява за конкретни действия за незабавното заличаване на пораженията върху паметника, за незабавното разкриване на извършителите на поругаването, които да понесат отговорност в съответствие със законите на Република Сърбия, както и за категоричното разграничаване на официалните сръбски власти от подобни вандалски актове.
По време на разговора в Министерството на външните работи на Р. Сърбия, посланик Радко Влайков е изразил дълбоката убеденост на българската страна, че посегателството върху военния паметник е в пълно противоречие с добрия климат на двустранните отношения и личната ангажираност за тяхното развитие на президента на Р. Сърбия Александър Вучич.
Българският дипломат е акцентирал и върху особеното притеснение от факта, че оскверняването на паметника възражда говора на омразата и всява страх в навечерието на изборите за национални съвети на националните малцинства в Р. Сърбия на 4 ноември 2018 г., включително на Национален съвет на Българското национално малцинство. Посланик Радко Влайков е посочил също, че този случай е поредното доказателство, че на местно ниво периодично изскачат рецидивите на миналото, тъй като до някои райони в Сърбия все още не е достигнала информацията, че на най-високите нива на двете държави и правителства се работи за историческо помирение.
От страна на Министерството на външните работи на Сърбия е изразено съжаление от оскверняването на военния паметник-костница. Подчертано е, че вандалският акт е неприемлив и в дисонанс „с отличните отношения между двете страни“. По време на срещата е поет ангажимент от сръбска страна за незабавно внимателно проучване и реакция по случая – се казва още в прессъобщението.
.
Още две думи. Сърбите поставиха в Ниш паметна плоча в Ниш. Къде са паметните плочи в България за загиналите хиляди български момчета, които се биха за да спсяват добре платените наемници на Сталин в България. Верно е, че на бойците които се биха им дадоха свободни билети за баня,
Хубаво, че най после се споменава за българските жертви в единствените бойни действия на България в войната.
Верно е, че хиляди сърби бяха убити от хитлеристите и командваните от тях усташи. Колко сърби пък убиха не малко хора.
Но две хиляди български момчета само в Ниш си загубиха живота, за да спасяват сърбите, и да помагат на Тито. И не само това. С ангажирането на воените сили на хитлеристите тези момчета и още много други при завоя на Драва и Страцин помогнаха на английските войски в Гърция и на войниците с сини шапки от НКВД да се настанят в България, без да гръмнат пушка. Така те дадоха живота си, за да спасяват не само сърбите, но също така руснаци и англичани. Да сте чули някой да е казал: хвала лепо, спасибо, тянк ю, или едно българско благодаря. Паметници за тези, които не са стреляли и един патрон срещу хитлеристите, колкото щеш. А ни наложиха мълчание, за да ни вържат на врата репарации. И нищо чудно, че ни ругаят постоянно и ни цапат паметниците.