Министерството на външните работи ще окаже всяко необходимо съдействие, в рамките на своите компетенции, за положителното разрешаване на случая с четиримата български граничари, обвинени в убийството на турски бракониер през 2018 г. – съобщи пресцентърът на МВнР. Това е станало ясно на среща в МВнР между заместник-министрите Тодор Стоянов и Георг Георгиев и депутатите от ГЕРБ Ивелина Василева и Диана Саватева.
Зам.-министър Стоянов информирал, че чрез Генералното консулство в Одрин са изпратени запитвания за информация по делото, както и, че ще бъде поискано присъствието на наш представител на съдебните заседания. Предприети са стъпки и по отношение на адвокатската защита, като ведомството е предложило на сънародниците ни адвокати с опит в наказателните дела.
„Благодаря на МВнР и на министър Захариева, която знам, че работи активно и е лично ангажирана със случая“ – подчертала на срещата Ивелина Василева.
„В този случай трябва да се действа бързо, но и много внимателно, защото ситуацията е деликатна“ – изтъкнал Георг Георгиев, който уверил депутатите, че от страна на министерството ще бъдат предприети всички възможни мерки. Той подчертал и необходимостта от интензивен контакт между отговорните институции.
Диана Саватева, която миналата седмица се срещна с граничарите, разследвани в Турция, изтъкнала, че засега няма яснота от турска страна на какъв етап е делото. Тя споделила, че обвинените са значително по-спокойни, тъй като усещат подкрепа от страна на българските институции.
Участниците на срещата са се обединили около идеята, че бъдеща среща в един по-широк формат ще бъде полезна за всички заинтересовани страни, се разбира още от прессъобщението на МВнР.
Днес за случая с българските граничари стана дума и по време на парламентарния контрол в НС. Министърът на правосъдието Цецка Цачева заяви, че “Не е възможно да се стигне тези наши граждани да бъдат предадени на турската страна, но е и вярно, че ние нямаме механизъм, по който българската държава да прекрати делото в Турция. Онова, което можем да направим и ние го правим, е държавата да се ангажира чрез консулските си служби.“
След дълго разследване български съд прекратява делото срещу четиримата наши граничари, поради липса на престъпление. Преди година те бяха оправдани и от Европейския съд за правата на човека. Турция обаче води собствено дело – припомня БНР.
.