Форумът с основна тема „Ролята на българските общности в САЩ за запазване на българския език и национално самосъзнание” започна с жизнерадостно поздравление от учениците на училище “Джон Атанасов” в Чикаго.
Боянка Иванова, директор на училището и член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина откри събитието и представи официалните лица и гости.
Последваха приветствия:
Сергей Игнатов – Министър на образованието, младежта и науката на Република България
Георги Пирински – Зам.- председател на 41-то Народно събрание
Тихомир Стойчев – Пълномощен министър при посолството на Р.България във Вашингтон
Oт д-р Боян Кулов – Председател на Асоциацията на българските училища в чужбина
Пат Михалски – Завеждащ отдел по мултикултурни въпроси към офиса на ковчежника на община Кук в Чикаго – Мария Папас
Поздравителни адреси до форума бяха получени от:
Ирина Бокова, Генерален директор на ЮНЕСКО
Георги Първанов, Президент на Република България
и от посланик Елена Поптодорова (приложен под фотографиите, най-отдолу)
Сред гостите бяха още:
Стефка Йовчева – Втори секретар по политическите въпроси към Посолството на Република България във Вашингтон, Спонсорите Васил Байрактаров и Румен Вълчев
В залата присъстваха преставители на български училища от 13 щата в Америка, а регистрираните участници бяха над 110. Повече за работата на форума, ще очакваме от изявленията след завършването му.
Днес програмата продължава от 10 часа сутрина (18 ч. в София), когато започва традиционният Фестивал “Български дни в Чикаго – пролет 2011” със семинари на тема “За състоянието на българската общност в САЩ”, на който ще присъстват министър Сергей Игнатов, Георги Пирински, Тихомир Стойчев и повече от гостите на форума.
За да видите снимките по-големи, кликнете с мишката върху тях. Линк – към програмата на форума.
© www.Eurochicago.com
Посланик Елена Поптодорова до Форум на българските училища и подкрепящите ги организации в САЩ, Чикаго
Уважаеми г-н министър,
Уважаеми г-н заместник-председател на Народното събрание
и най-вече
Драги преподаватели, просветители, крепители на езика, който държи здравата връзка помежду ни из целия свят,
Поздравления към българското училище и културен център „Джон Атанасов” в Чикаго и Асоциацията на българските училища в чужбина! Успяхте! Форумът стана. Тук е правителството, тук е парламентът, тук сме и ние, българските дипломатически представители в САЩ, които имаме особена съпричастност към вашите усилия и цели. Поради посещение на външния министър Н.Младенов във Вашингтон със съжаление самата аз отсъствам – но само физически! – от тази зала.
Представителството на участниците във форума показва, че вече можем да говорим за мрежа от български училища в Съединените щати. А началото не бе толкова отдавна. Помня и бях съпричастна към създаването на училищата тук, в Чикаго, във Вашингтон, Ню Йорк, Бостън. При това процесът съвсем не е приключил – броят на училищата расте. И ако преди десетина години решавахме нуждите на няколкото български училища „на парче” ( с умиление си спомням как пренасях до Чикаго рулони с исторически и географски карти и учебници…), то днес това вече нито е възможно, нито пък достатъчно.
Смятам, че днес, след опита на изминалите години, както училищата зад граница, така и институциите в България сме готови за отговорностите на много по-високо организирана и професионално регламентирана система от български училища зад граница. Тя ще създаде трайно качество на образованието в тях, сравнимо с образованието в училищата в България и ще е от полза най-вече за децата, обучаващи се в тях. За създаването на такъв регламент разчитаме основно на Министерството на образованието, младежта и науката. Тук искам да поздравя министър Игнатов и експертите на МОМН за добре функциониращата програма „Роден език и култура зад граница”. Тя се оказа отличен двигател за разрастване на броя на училищата в САЩ.
В писмен отговор на мое писмо имам уверенията на министъра на образованието за предстоящо създаване на цялостен и най-вече траен регламент за статута и функционирането на българските училища зад граница. Това ще реши много от откритите въпроси, които ще обсъждате днес на форума.
Драги участници,
С радостно вълнение очаквам да положа подпис под годишните свидетелства на децата, които ще завършат тази учебна година в българските училища в САЩ. Този подпис не е личен. Той е на българската държава и дава легитимност, включително юридическа, на свидетелствата за завършено ниво на образование. Затова отдавам особено значение на цялостното регламентиране на системата от български училища в чужбина и очаквам то да се случи своевременно.
Искам да ви уверя, че дипломатическите представителства на Република България в САЩ ще продължат ежедневното си взаимодействие с вас. Разчитайте на пълна подкрепа и съпричастност!
Преди да завърша, искам да ви приканя да участвата в първото издание на обявения от българското посолство фото-конкурс „ЛЮБЯ, ТАЧА И МИЛЕЯ”. Той е предназначен само за българи, живеещи в САЩ и е под надслова „Пак съм тук под родното небе, с обектива бродя, снимам от сърце”. Подробностите ще намерите на фейсбук страницата на посолството.
Успех в днешния ден! С мисълта си съм някъде там, сред участниците в залата.
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА
Извънреден и пълномощен посланик
на република България в САЩ
.
Вижте и видеофилмите на Мария Илиева (Mutzuna):
Форум на българските училища в чужбина
.
ВИДЕОХРОНИКА НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА В ЧИКАГО – 2011
.