Броят на българите в чужбина расте, расте и броят на българските училища. Години наред техният статус беше неуреден. Това скоро ще се промени – новината за очаквани промени дойде от най-големия досега форум на българските училища в чужбина, който се проведе в Чикаго.
Автор: Соня Каникова /Дойче веле/
С участие традиционният фестивал “Български дни в Чикаго – пролет 2011” със семинари на тема “За състоянието на българската общност в САЩ”, приключи двудневен форум на българските училища в САЩ, който третира и проблемите на всички наши училища зад граница. На срещата присъстваха и голям брой представители на Асоциацията на българските училища в чужбина, която е сред главните организатори на събитието. Линк-тук
Значението на форума е много голямо, каза за „Дойче веле” Сергей Игнатов. „Форумът е много успешен, защото бяха заявени активни позиции от двете страни, от страна на българската общност зад граница, както и от страна на ангажиментите, които правителството поема. Основните ангажименти се свеждат до следното: в новия закон, който подготвяме сега (концепцията беше обявена вече и до края на годината текстът трябва да влезе в Народното събрание) ще има текстове, които уреждат статута на българските училища в чужбина. С екип на министерството работим по темата дали е възможно да не изчакваме закона, а чрез постановление на Министерския съвет още отсега да внесем текст, за да уредим статута на училищата, защото той е много важен за всички – както за живеещите извън България, така и за българите в страната. Тъй като живеем в отворен свят, България е навсякъде, където има българи и където има българско училище”, каза министърът.
Българските училища в чужбина вече са над 180, а през септември може да са над 200. Това налага узаконяване на техния статут, каза Сергей Игнатов. В допълнение, много българи, които не са емигранти, живеят и работят временно в чужбина, посочи министърът. Техните деца трябва да имат къде да продължат своето образование и то да бъде признато когато се върнат в България. „Основното разбиране е, че българската общност в чужбина вече не я разглеждаме просто като разпилени пилци-емигранти, а напротив – това е съществена и естествена част от България”, заяви министърът. „Правителството има ангажимент да се грижи за контакта и особено за училищата в тази общност, защото исторически дори когато не е имало българска държава е имало българско училище, което е организирало живота на нашата общност.”
Нарастващата емиграция от България води до засилваща се тенденция българските общности в Америка и изобщо в чужбина да създават все повече свои училища, коментира Георги Пирински, говорейки за „Дойче веле”. „Това изисква към тези общности да има едно ново и много ангажирано отношение на българската държава. Аз мога да заявя, че що се отнася до парламента, непременно ще се постарая да ангажирам една готовност за подкрепа”, каза той.
Министърът на образованието посочи, че програмата „Роден език и култура зад граница” ще продължи да съществува и правителството ще положи усилия да осигури допълнително финансиране. „През последните две години заради финансовата криза средствата са намалени. Казвам съвсем откровено, че с министър Дянков търсим ресурс да увеличим средствата за тази година, те са 2 милиона и 150 хиляди, ние искаме те да нараснат”, каза Игнатов.
За децата извън България ще бъдат разработени специални учебни помагала, някои от тях вероятно ще бъдат електронни и интерактивни, за да се осигури бърз и лесен достъп до тях. Какво налага използването на специални учебници, с този върпос се обърнахме към председателя на Асоциацията на българските училища в чужбина д-р Боян Кулов. „Задължително е да има специални учебници”, каза той. „Всичките 180 училища зад граница, които съществуват в момента, са различни и не само поради тяхното георграфско месторазположение, на десетки хиляди километри едно от друго. Има училища в Нова Зеландия, Китай, Австралия, Южна и Севрна Америка, Европа. Не е възможно при едно такова разнообразие от училища и от култури децата да се обучават по еднакви учебници, не е възможно деца, които живеят в различни езикови среди, да учат по едни и същи учебници.”
Борбата на общностите в чужбина да бъдат узаконени създадените от тях училища трае вече доста години, подчерта председателят на Асоциацията на училищата в чужбина. „През последните 4 години правим огромни усилия за връзка между държава и неправителствени организации, между Министерството на образованието и Асоциацията на българските училища в чужбина. Никога не съм бил по-доволен от ангажиментите, които държавата пое в лицето на министър Игнатов, в лицето на заместник-председателя на парламента Георги Пирински за осъществяване на много голяма част от нашите мечти още през тази година. Днес е абсолютно необикновен ден, бих казал – днес е исторически ден. Няма друго такова събитие, което да привлече в един и същи ден, по един и същи повод и министъра на образованието, и заместник-председателя на българския парламент. И половината от управителния съвет на Асосиацията на българските училища в чужбина, която се разпростира по целия свят, бяха в Чикаго – такова нещо откакто аз работя в тази сфера не е имало”, заяви д-р Кулов.
Георги Пирински също постави акцент върху положителното значение на дискусиите и решенията на форума в Чикаго: „Който беше тук, днес безусловно остана с именно това усещане и това убеждение, че се прави една много съществена нова крачка в развитието на тази дейност”, каза той.
В Чикаго никакви партийни различия не се намесиха в дискусиите за опазването на българския език и дух, изтъкна председателят на Асоциацията на училищата в чужбина. „Тук, на този форум, аз бях изненадан, идвайки от България, да видя как има абсолютно идентични виждания, как наистина всеки се старае да даде най-доброто от себе си. Има едно съревнование на практика между тези с различни политически виждания да се облекчи положението на българските деца, за да запазят те духа си.”
Снимка от завършилия преди няколко часа фестивал “Български дни в Чикаго – пролет 2011” – за подробен фоторепортаж от събитието вижте тук – линк.
Още по темата за Форума на българските училища в САЩ четете тук:
Днес в Чикаго се откри ПЪРВИ ФОРУМ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА В САЩ
ФОРУМ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА В САЩ фоторепортаж
Форумът на българските училища в САЩ завърши – закон ще урежда статута на училищата ни зад граница
.
Вижте и видеофилмите на Мария Илиева (Mutzuna):
Форум на българските училища в чужбина
и
ВИДЕОХРОНИКА НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА В ЧИКАГО – 2011
.