Петата сесия на изпита по български език за българските неделни училища от Чикаго и Детройт, в рамките на програмата Seal of Biliteracy („Печат за двуезичност“), ще се проведе на 11 май 2019 г., събота.
Изпитът по български език, който тръгна именно от нас в Чикаго, се радва на все по-голяма популярност сред българските неделни училища в САЩ. Изпитващи отново ще бъдат преподаватели от Департамента по езиково обучение (бивше ИЧС) при СУ „Св. Климент Охридски“.
Процедурата по записване, плащане и т.н. няма да е по-различна от предходните сесии. След 15 април 2019 г. ще информираме за точния час и мястото на провеждането на изпита.
Генерално консулство на Р. България в Чикаго
Уважаемо госпожо, полагането на изпит по български език по програмата „Печат за двуезичност“ и получаването, при успешно вземане на изпита, на сертификат за владеенето на български, може да даде предимства на българските деца и младежи в САЩ при кандидатстване в колежи и университети, и при наемането на работа.
Миналата година, впрочем, в навечерието на Великден, Офисът за езиково и културно обучение (OLCE) към Чикагските държавни училища – Chicago Public Schools (CPS) oбяви, че изпитът по български език за получаване на печат за двуезичност по щатската програма Seal of Biliteracy ще бъде безплатен за всички ученици на CPS в 5-ти, 8-ми и 12-ти клас. OLCE поема изцяло разходите за администриране на изпита.
Повече за това – вж. тук – https://www.eurochicago.com/2018/04/seal-of-biliteracy-ch/
Иначе таксите за полагането на такъв изпит са за изпитващата институция, която за щата Илинойс и за други щати е ДЕО-ИЧС към СУ „Св. Климент Охридски“, а има и щати, за които изпитващата институция е друга. Но за учениците от държавните училища в Чикаго таксата се поема от Офиса за езиково и културно обучение.
Някой ще обясни ли какви са ползите от този изпит? Кой плаща за тези неща и кой печели от това?
Защо е добре децата ни да го държат и какво получават като имат този печат за двуезичност??