Какви са нагласите сред българските студенти в Германия? Дали те са готови да се върнат в родната си страна, след като завършат следването си, или предпочитат да останат в чужбина? Как България би могла да ги върне?
Йорданка Йорданова потърси отговорите на тези въпроси на информационната трудова борса в Кьолнския университет, предназначена за студенти, абсолвенти и млади професионалисти, които живеят в Германия.
„Не знаех колко студенти ще дойдат, защото повечето ми познати, които завършват в Германия, остават тук. А веднъж влезеш ли в някоя фирма в Германия, много трудно би излязъл, защото свикваш със заплатата, с условията на работа… И прибирането ти в България става все по-трудно. Така че е трудно да убедиш хората да дойдат. Но все пак се събраха над 150 човека. Така че си свършихме добре работата.“
Това разказва Ива Казакова от клуба на българските студенти „Будители“, който е съорганизатор на провелата се тази година в Кьолн трета поред информационна трудова борса за български студенти и специалисти. Инициативата е на Министерството на труда и социалната политика на България, със съдействието на Агенцията по заетостта, българското дипломатическо бюро в Бон и университета в Кьолн. Значението на информационните трудови борси в чужбина министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов обяснява така:
България ги иска, но искат ли я те?
„В момента има изострена конкуренция на пазарите на труда в ЕС. Бизнесът търси квалифицирана работна ръка за отделни отрасли и браншове. И България не трябва да изостава от този процес. Смятам, че тази трудова борса, която е трета поред за Германия, такава беше направена преди това в Берлин и Мюнхен, на която присъстват над 15 компании от България със свои щандове и наред с Агенцията по заетостта, с НОИ, с НЗОК и с нашите експерти от Министерството на труда и социалната политика, искаме да бъдем в по-голяма полза за нашите сънародници, които работят и живеят тук. Надявам се, че част от тези млади хора ще се върнат в България.“
А каква всъщност е нагласата на българските студенти в Германия? Радомир Георгиев следва информатика в Бохум и е дошъл на информационната борса, за да се информира за възможностите за стаж:
„Тук се предлагат практики, но в повечето случаи не са платени. Почти всичко е предназначено за хора, завършили образованието си. Много неща в България трябва да се променят. Не става дума само за възнаграждение… Просто на нас, които сме излезли навън и сме видели друго, не ни стига само да ни предложат една добра заплата.“
През 2009 година Ирина Маврова и още седем студенти от университета в Манхайм правят проучване сред 1 425 български студенти относно професионалните им нагласи. Резултатите сочат, че само 2% от запитаните са категорични, че ще се завърнат в България веднага след следването си, водени от лични мотиви като семейство и приятели. 53% биха останали в чужбина от 2 до 3 три години след завършването си, a 44% мислят за завръщане в България в по-дългосрочен план.
Кои са минусите на България?
„Основните притеснения за българските студенти са корупцията, некомпетентността и бюрокрацията в държавните институции. Близо 90% посочват това като проблем. На второ място е по-ниското заплащане на труда. Около 80% от запитаните го смятат за проблем. Неуредеността на социалната система – също. Хората така възприемат нещата. Дали това е реалността или не, е друг въпрос. Това е усещането за България и това е мнението.“
Това споделя Ирина Маврова. Според нея подобни информационни трудови борси като тази в Кьолн биха могли да променят нагласата на студентите, защото директният контакт с работодателите е много по-важен от прочитането на информация за фирмите в интернетпорталите например. Кои са най-често задаваните въпроси към работодателите от страна на българските студенти? Светлана Бовиянски, мениджър „Човешки ресурси“ на Пени Маркет България, споделя впечатленията си от борсата:
„Въпросите са от общ характер. Например: по какъв начин бих могъл да се реализирам в България. Т.е. това показва недоверие, съмнение от страна на работещите и следващите в чужбина към това, което може да им предложи пазарът на труда в България. Истината е, че има още много проблеми за решаване в страната. Но от друга страна бихме могли да ги решим заедно. Ние търсим хора, които имат желание да се развиват.“
Автор: Й. Йорданова, Редактор: М. Илчева
Deutsche Welle / dw-world.de
Ами вижте да си кажа мнението на българин живеещ в България.
Това дали хора учили и живеещи в чужбина ще се завърнат в България изобщо не ме вълнува. Решението си е тяхно.Причините не ме интересуват. Но като ми кажат причина по-ниското заплащане и по-лошия стандарт на живот в България ми става смешно.Все едно аз да искам да си сменя родителите,защото не могат да ми купят спорна кола и луксозна къща и богат начин на живот.Държавите имат различно ниво на икономическо развитие,богатсво,манталитет и традиции на хората,различни доходи и стандарт на живот.Все едно всички хора да са стройни и красиви.Да но не е така!Когато някой ми обяснява как било в Англия или САЩ нещо че било по-добре, аз му отговарям, че има и по-красиви и умни хора от него, но той ми е приятел, не бягам при по-красите и богати хора, а общувам с него нали?
Животът не е лесен тук, но всички полагаме усилия, борим се и тук не е за слаби и мрънкащи. Не се връщайте. Добре сме си и без вас.
По същите причини не се завръщат в България българските студенти от Америка. На срещата на българската общност в Чикаго с посланиците на Република България в САЩ Елена Попторова и на САЩ в България Джеймс Уорлик във понеделник вечер се обсъжда този въпрос. Като причина за незавръщане тук на първо място стои ниското заплащане.