На 18 май 2011 г. Центърът за изследване на демокрацията представи резултатите за България от Годишника на световната конкурентоспособност 2011 на IMD (IMD World Competitiveness Yearbook 2011). Предходните пет издания на книгата за България намериха място във формирането на политиката за конкурентоспособност на българското правителство и в конкретни програмни документи. Резултатите на страните в годишника се наблюдават внимателно от международните инвеститори, което прави данните за 2011 г. още по-важни за представените икономики.
През 2011 г. конкурентоспособността на България е оценена в сравнителен план сред 59 водещи национални и регионални икономики. Тя е на 55 място, което е с две места по-надолу от подреждането за 2010 година. На първо място тази година са САЩ и Хонконг, които изместват миналогодишния лидер Сингапур. На дъното на класацията след България са Гърция, при която се наблюдава един от най-сериозните спадове с 10 позиции, Украйна, Хърватия и Венецуела
Статистическите данни за последните месеци показват раздвижване на икономиката, но рангът на България в класацията показва, че тя се развива по-бавно от останалите страни и са нужни сериозни реформи, за да спре загубата на конкурентни позиции, смятат от ЦИД.
Основните причини за влошаването на конкурентоспособността на българската икономика са лошото образование и слабата подготвеност на кадрите, спадът на заетостта, лошата транспортна, техническа и научна инфраструктура и малкият пазар. По всички тези показатели страната е на последните места в класацията. „Това са дългосрочни фактори, които са натрупвани с години и не могат да се подобрят бързо“, каза Руслан Стефанов, директор на икономическата програма в ЦИД. Според изследването проблеми пред инвеститорите са и недоброто антомонополно законодателство, непредсказуемата политика на правителството, застаряващото население, изтичането на мозъци.
www.dw-world.de, www.csd.bg