.
„КОШУТОВАТА ЕМИГРАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ – 170 ГОДИНИ ПАМЕТ“
В периода от ноември 1849 г. до февруари 1850 г. унгарски и полски емигранти, под предводителството на вожда на унгарската революция Лайош Кошут, намират убежище в град Шумен. Тяхното пребиваване на българска земя има епохално значение за европеизацията на българския народ, което по-късно видният интелектуалец Стилиян Чилингиров ще нарече „принос към българската цивилизация“. Въздействието на случилото се в средата на 19-то столетие е важно основание то да бъде припомнено за сегашните поколения.
Предстоящото удачно се вмества в друга значима годишнина – 100 години от установяване на дипломатическите отношения между Унгария и България. То се осъществява по инициатива на преподавателите от специалността „Българска филология“ в университета ЕLTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) в Будапеща, с организационната и финансова подкрепа на: Републиканското самоуправление на българите в Унгария, Института за изследване на българите в Унгария, г-н Симеон Варга – български застъпник в Унгарския парламент и Българския културен институт в Будапеща.
По-важното от събитията:
Фотодокументална изложба „Унгарски следи в Шумен“, резултат от партньорството между Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен и Унгарския културен институт в София. Време: 13 февруари, четвъртък. Час: 18 ч. Място: Български културен институт в Будапеща.
Тържественото отбелязване на юбилейната годишнина се осъществява под патронажа на председателя на Унгарския парламент г-н Ласло Кьовер/ Kővér Laszló. Време: 21 февруари, петък. Място: сградата на Унгарския парламент, зала „Вадаш“/Vadás. Час: 10-13 часа.
Програмата включва:
Полагане на венец на паметника на Лайош Кошут до Парламента (10-10.30) и кръгла маса на тема „Кошутовата емиграция в България – 170 години памет“ (11-13).
На нея лекции ще изнесат известни унгарски специалисти по проблематиката: “Памет и култ на Лайош Кошут по света“, лектор – проф. Ласло Чорба, историк, и „Кошутовата емиграция в Шумен и нейното възприемане в българската национална памет“, лектор – Дьорд Арато, дипломат и преводач на книгата на Стилиян Чилингиров „Маджари и поляци в Шумен“.
Директорът на Регионалния исторически музей в Шумен д-р Даниел Руменов ще представи къща-музей „Лайош Кошут“ като важно средище на българо-унгарските отношения.
Венета Янкова,
доктор на науките за културата,
български лектор в ЕLTE – Будапеща
.