ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА БЪЛГАРИТE В ЧИКАГО ПРЕЗ 2021 ГОДИНА
Български научен център – Чикаго
Наближава краят на 2021 г. и е време за анализи. Всяка година Президентът на САЩ представя доклада „За състоянието на нацията“ и всяка година Българският научен център в Чикаго съставя материала „За състоянието на Българите в Чикаго (и САЩ)“. От няколко години обръщаме персонално внимание на популярните личности в Чикаго и това се възприе като полезно и дори приятно.
Най-емблематичната българска личност в Чикаго е най-възрастният наш съгражданин – Александър Дърводелски. Той е на възраст 94 години и е в САЩ от далечната 1957 година. За него се грижи българският доктор Севдалин Панев и няколко помощнички.
Популярният Илия Консулов е починал през годината. Поп Грую Цонков почина внезапно на 22 октомври от инфаркт на 68 години. Погребан бе в двора на църквата „Света София“.
Двете православни църкви в Чикаго – „Света София“ и „Свети Иван Рилски“ функционират съгласно православните канони.
В Чикаго има 4 евангелски църкви. „Нов живот“ е с пастори Владимир Георгиев, Ивайло Иванов и Станимир Танев, Баптистка църква „Ново начало“ – с починал пастор Георги Киров, „Интернационална милост“ с пастор Маргарита Иванова, и „Слово, вяра и живот“ с пастор Росен Спасов.
Генералното консулство на Република България в Чикаго работи интензивно и хармонично в експертен екип от четири служители. Генерален консул от 18 април 2021 година е Светослав Станков. Консул от 2 август 2021 година е Венета Заякова. Служители в консулството са Вихра Михайлова и Атанас Рундалиев.
В Чикаго се издават вестниците „България сега“, „BG Voiсе“ и „България“. Според някои мнения, последният брой на вестник „България“ е от началото на т.г.
„BG Voiсе“ се управлява от Ясен Дараков. Екип на вестника засне щурма на Капитолия на 6 януари и инаугурацията на Джо Байдън. Вестникът излиза на хартиен вариант и може да се получи в магазините на Малинчо. Според Дараков, екипът на вестника се състои от 15 сътрудника.
От личния си живот Лили Паслиева – създател и директор на БУЦ „Знание“, споделя, че се гордее със своята майка Елена Андреева. Тя е на 90 години и е била най-възрастната българка в Чикаго, гласувала на изборите през 2021 година.
Лили Паслиева с радост сподели и за Български учебен център „Знание“ в Арлингтън Хайтс, че е първото светско училище в Чикаго – създадено през 2005 година и все повече българи го избират за своите деца. През изминалата, тежка за всички година, училището не е затваряло нито за ден и се е превърнало в център за сила, надежда и нормалност в живота на българите. Тя изброи и другите наши училища в района на Чикаго:
БУЦ „Знание“ – Арлингтън Хайтс
БУ „Родолюбие“ – Парк Ридж
БУ „Св. София“ – Дес Плейнс
БУ „Иван Рилски“- Чикаго
Малко българско училище – Елк Гроуве Вилидж и Дес Плейнс
Езиково училище „Слънчогледи”- Глен Елжин
БУ „Джон Атанасов”- Дес Плейнс
Ново българско училище – Нейпервил
БУ „Нов живот”- Парк Ридж
БУ „Искра“- Дес Плейнс
БУ „Нови хоризонти“- Розел
Утвърдилият се като писател наш сънародник Добри Карабонев пише своята шеста книга със заглавие „Невероятен обрат“. Той беше награден с ордeн „Иван Вазов“ от Държавната агенция за българите в чужбина, по случай седемдесетгодишнината му.
Албена Даскалова, която беше дълги години секретар на адвокат Цветелина Бойновска, от известно време е Legal Asistant в компанията Minsky, Mc Cormick, Haligan PC.
Център „Магура“ е компания за масова комуникация. От средата на годината мероприятията й възвърнаха своята „предепидемична скорост“ и често се скандира „УРА-А-А“. През време на пазара на книгата бяха закупени и обменени над 600 български книги. Другият наш център – „Българика“ тази година отпразнува юбилей.
Галя Должева е чаровно момиче от добро потекло. Работи професионално в областта на инвестициите и застраховките. Изучава и рационалността на пчелната мед. В последно време разработва проблемите на био-стикерите.
Велина Маринчева е майка на Станимир и баба на Стенли. Продължава да помага на американската нация. Благодарим ти, Българко!
Ресторант „Механата“, със собственик Иван Цветков, почива единствено във вторник.
Петранка Стаматова жъне най-големите си успехи като агент за недвижими имоти. И, както подобава на вицепрезидент на БАА, тя украсява двете най-красиви дървета в Чикаго – Дървото мартеница в даунтаун и Рождественската елха в Музея на науката. Но най-щастлива е с това, че внуците й вече се удвоиха. След Стела, родена преди 2 години, на 16 юли в Чикаго се роди и Петър Стаматов III, кръстен на дядо си – основател на сайта EuroChicago.com и на прапрадядото – изселник от Егейска Македония. Стаматов-младши се появи на бял свят с ръст от 56 см и му предричат да порасне голям българин.
Калина Томова се занимава с малчугани от АРТ клуб „Въртележка“. Преподава частни уроци по български едик и ги учи на „четмо и писмо“. Продължава да пише и да търси отговор – „Кои сме ние и защо сме тук“?
Българският нумизмат Костадин Везьов е иновационна личност. За своята 50-годишнина е издал поредна нумизматична книга – този път със заглавие „Български и американски монети с номинал 50“.
Жасмина Панайотов е уеб дизайнер и практикува цифров маркетинг. Много е любезна и гласът й е много звънлив. Обадете й се, приятели!
Светлозар Момчилов управлява вестник „България сега“. Неговите две момиченца Надя и София са в предучилищна възраст.
Васка Харизанова (с джинс от Гоце Делчев) е фризьор на претенциозните българи в Чикаго. Вече 18 години тя подстригва сънародниците ни от всички възрасти. Доволна съпруга и баба на един внук и една внучка.
Емил Господинов работи и функционира като всеки нормален българин в Чикаго. Той е специалист по компютри. Злати Стрелков е в активни почивка.
Звезделина Ковачева тъжи за своя съпруг Иван. Стоян Стоев обслужва съгражданите ни с перфектни недвижими имоти и рационални държавни такси.
Професор, доктор, малък (Атонски) и голям (Иерусалимски) поклонник (хаджия) Никола Чаракчиев през годината стигна до предположението, че настройките на човешката ДНК се променят през период от 7 години. Неговите деца и внуци живеят и функционират нормално, съгласно възрастта си. В Чикаго единствено той притежава камъни от Хеопсовата пирамида.
Художничката Кина Бъговска имаше изложба в американска галерия. Получи покани за нови изложби. Илюстрира книгата „Дъщерите на България по света“ – антология на съвременната ни поезия. Книгата е съставена от Людмила Калоянова.
Владимир Райков е на ръководна длъжност в компанията за обслужване на самолетния Пети терминал и вече 30 години работи там. Слави Славов също работи много години в Prospect. Оги от Pavilion се пенсионира и сега го замества Краси.
В т. н. условно „Аристократичен жилищен комплекс“, защото има езеро и шадраван, живеят около десетина българи като Коста, Калоян, Вили, Никола и други.
Костадинка Георгиева е популярна медицинска сестра. Благой Апостолов е зъботехник. Магдалена Генева-Апостолова е зъболекар. Колко ли зъби е ремонтирала през живота си? Който познае, получава символичен златен зъб.
Благо работи в Prospect дълги години.
Димитър Чалъков се радва на успехите на двамата си сина.
Цветелина Бойновска е популярен български адвокат и е Президент на Българо-Американската Асоциация (БАА).
Глория Фармаци е гордостта на българската фармация. Обслужва се от Красимира и от „чудна“ Яна.
Хамид Русев е добре на 82 години. Той взима с удоволствие на ден по 11 хапчета. За последен път си е бил в България преди 3 години.
Шевкет Чападжиев, познатият на всички с щедростта си Чап, също е добре.
Ангел Сапунджиев дълги години работи с пенсионно осигуряване. Периодично получава специфични подаръци за благодарност. Неговата съпруга има благодатно име за гордост – Тихомира. Колко е приятно!
Анна Русева е популярен застрахователен агент. Еленка Табакова беше няколко месеца в България и е много доволна. Непрекъснато е в движение. Златина Костова е секретар на Българо-Американска Асоциация и преподавател в български училища.
Светлин Конарев обслужва на летището, както усмихнати, така и намръщени пасажери. Георги Пейчинов се грижи за своето здраве. Радостин Желязков разнася „тапси“ на Пети терминал.
Българи, българи, българи. Навсякъде в Чикаго усмихнати Българи. Нека е така!!!
Възможно е съставителите на този обзор от Български научен център – Чикаго да са допуснали някои неточности, но нека им простим. „Българче да са наричам – най-обичам“.
P. S. Специални поздрави към тазгодишното издание адресираха: Симеон Стоилов и Боянка Иванова от България, адвокат Огнян Беремски, Динко Динев от Флорида и Мексико, и други.
(Специален дидактичен въпрос към българите в Чикаго: „На каква възраст децата трябва да започнат да се учат да се хранят с вилица и нож?“. Вие спомняте ли си? Познавате ли надарени българи? Моля, пишете ни.)
Съществуват публикувани материали за „Състоянието на българската общност в Чикаго“ от началото на века – четохте ли ги? (Вж. ТУК)
С обич,
Български научен център – Чикаго
31 декември 2021 г.
.
–––––––––––––––––––––––
* Редакцията ни благодари за дългогодишното ни сътрудничество с проф. Чаракчиев и му пожелава здраве и щастие през Новата 2022 година! Надяваме се да се намери достоен негов заместник в Чикаго, който да има подобно отношение към общността ни тук и да продължи делото му. Бихме добавили информация и за други важни събития и личности. Пишете ни на редакционния имейл или в коментарите!
.