.
На 17 януари т.г. се е провело заседание на Върховния съд в Чехия по делото за сградата на Българския дам на ул. „Америцка“ 28 в Прага, заради която вече почти седем години Министерството на външните работи на Р България, чрез посолството ни в Прага, се съди с местни български организации. На заседанието са присъствали, заедно с техните адвокати, представители на страните по делото и няколко членове на Пражката организация, която е към Асоциацията на българските сдружения в Чешката република. Съдът е потвърдил решението на първоинстанционния съд, което е българските организации, с които МВнР се съди, да напуснат сградата.
След като получат писмено това решение (срокът за това е около 10 работни дни), ответниците по делото имат право веднага да го обжалват пред последния, най-висш чешки съдебен орган, който се нарича Най-висш съд в Чешката република (Nejvyšší soud v ČR). И това може да отложи най-малко за около година изпълнението на първоначалното решение.
Неотдавна председателят на Асоциацията на българските сдружения в Чехия бе в София и е имал срещи и разговори в различни институции – Президенството, Народното събрание и др. На началника на кабинета на президента Румен Радев, както и на председателя на Комисията по политиките за българите извън страната към 47-ия парламент Антоанета Цонева, са били оставени папки с документи, свързани с казуса за Българския дом в Прага. От Министерството на външите работи са отказали, както обикновено, среща и разговори.
В писмо на Асоциацията на българските сдружения в ЧР, изпратено този месец до президента на Р България, председателя на Народното събрание, Комисията по политиките за българите извън страната към НС, министъра на външните работи, министъра на културата и председателя на ДАБЧ, копие от което бе предоставено на нашето издание, се казва:
„От името на Асоциацията на българските сдружения (АБС) в Чешката република /ЧР/, обединяваща 10 самостоятелни културно-просветни клуба в ЧР, си позволяваме да се обърнем към Вас, за съдействие във връзка с разрешаване на възникналия казус със сграда, собственост на Българската държава, ползвана от българските културно-просветни организации на територията на Чешката република. Сградата, намираща се на адрес ул. „Америцка“ № 28, Прага-2, ЧР, на основание на издаден от Посолството на Република България в тогавашна Чехословакия Протокол от 1972 г. за безвъзмездно ползване, е предоставена на единствената тогава Българска културно-просветна организация /БКПО/ “Г. Димитров“, която е последовател (б.р.: наследник) на най-старата българска организация, създадена преди 136 години в Прага, с активното участие на чешкия историк и политик Константин Иречек.
Сградата е била дарена целево по волята на наследниците, т.е. да бъде предоставена за ползване от българската общност в Чехия, представлявана тогава от БКПО. Тази организация продължава да съществува, функционира и се развива до днес, като е преименувана през 2015 год. в съвремената Асоциация на българските сдружения (АБС) в ЧР. В Асоциацията до момента членуват 10 юридически самостоятелни български сдружения с обща членска маса и съмишленици над 5000 души.
В сградата, през годините и към настоящия момент, са регистрирани адресно и си взаимодействат четири български сдружения, някои от които не са преки членове на АБС, но си съдействат в културната си дейност помежду си.
През изминалите години и до днес, този дом е средище на българи и техните семейства, живеещи на територията на ЧР – ученици, студенти, работници, пенсионери. В „Българския дом на Америцка“ се провеждат различни културни изяви, организирани от АБС и другите сдружения – литературни срещи, филмови прожекции, честване на официални и църковни празници, концертни изяви, репетиции на хора „Гласове от България“, детски празненства и др.
АБС е, както в миналото, така и сега, дарител на множество средства за оказване финансова помощ на Българското училище в гр. Прага, български институции в ЧР и РБ, общини в България, засегнати от природни стихии и др. Всяка година през м.май АБС е организатор и координатор на традиционния Събор на българите край паметника на братята Св. Св. Кирил и Методий до с. Микулчице, посещаван от стотици българи от различни европейски държави и традиционни гости от чешката общественост.
Със своя авторитет и дейност АБС винаги се е стремяла да съхрани традициите и българското самосъзнание сред българската диаспора в ЧР, както и да защитава доброто име на България пред всички чешки държавни и обществени институции. АБС като най-стара организация на българите в ЧР е същественият фактор, допринесъл за официалното признаване през 2002 г. на българското землячество в Чехия като т.нар. национално малцинство, със свой официален представител в Парламента на ЧР.
В сградата на ул. „Америцка“ 28 се помещава и редакцията на списание “Роден глас” – една от най-старите медии на българските общности в Европа. Списанието се издава вече 50 години, а последните 10 години и с подкрепата на Министерство на културата на Р Чехия. В дома се намира библиотека, където се съхраняват и ползват над 1000 книги от български автори.
От 1972 г. до момента АБС със собствен доброволен труд и финансови средства поддържат предоставения им дом в качеството си на добър стопанин, съобразно законовите норми в РЧ и РБ.
На фона на всичко по-горе описано, през м. февруари 2015 г. ни бе връчено от тогавашния посланик на Република България в Чешката република г-н Лъчезар Петков официално искане с месечно предизвестие, да освободим, т.е. да напуснем 45 години ползваната и подържана от нас сграда на ул. “Америцка“ 28 в гр. Прага.
Отказвайки всякаква възможност за комуниция и преговори, посланик Петков, ангажирайки чуждестранни адвокати, инициира съдебно дело в чешкия съд срещу всички регистрирани организации на българите в сградата, да напуснат „Българския дом“, което дело продължава и до днес.
От името на всички членове и съмишленици на най-старата и най-многочислена организация на българите в ЧР изразяваме своето недоумение и възмущение от това странно решение. Искаме да подчертаем, че всички опити от наша страна за комуникация със формалния собственик на сградата – МВнР и други български институции в миналото са завършвали с “дипломатически” отказ и фактически с неуспех, за уточняване правилата на ползване на „Българския дом“.
Не са ни известни мотивите за тези действия спрямо нас, но българите в Чехия се нуждаят от този дом. За голяма част от тях, живеещи постоянно в ЧР, той е бил и е олицетворение на една малка България. Без него не би било възможно осъществяването на изявите, за които вече споменахме, и ще бъде нарушено утвърденото с годините назад взаимодействие между отделните български сдружения в столицата и извън нея. От друга страна, отнемането на дома би довело до създаване на предпоставки за излишно напрежение сред сънародниците ни в ЧР и накърняване на името на българското малцинство сред чешките институции.
Вярваме и се надяваме на Вашето съдействие в разрешаването на този казус, който за нас е не само казус, а кауза в защита на българското малцинство в ЧР и съхраняването на неговата идентичност.
Молим настоятелно за преразглеждане на създалия се проблем, за спиране на съдебното дело и разрешаването на спора по справедлив и приемлив начин за двете страни, за определяне на правила на взаимодействие, като се запази достойнството на нашата страна и народ в очите на чешките граждани и институции.“
Писмото в оригинал тук – писмо институции в РБ
.