Първите частни планини в България се оказват Странджа и Пирин.
На път е и Витоша.
Нищо, че са природни паркове. На кого му пука. Нито на съда, нито на управляващите – независимо дали са БСП или ГЕРБ. Колко му е да бъдат сгазени, за да прегазят каквото трябва.
Все на кючекчии случваме…
И без значение кой управлява, коалициите на парите винаги печелят. А договорите им с държавата все са в тяхна полза. Дали защото всички се намират от едната страна на преговорите?
В интерес на обществото, обясняват ни управляващи, незаконните писти на „Юлен“ стават законни. Какво е това – законът над правото, а правителството – над закона…
Защото иначе сме щели да погребем Банско. Обаче Банско е погребано. И онези, изсекли планината, също носят вина.
Достатъчно е да се видят празните апартхауси, хотели и слабия сезон. Отчайващо беше по Великден.
„Краш“ дълбае край Резово, „Юлен“ – край Банско. В чий интерес смятат, че е узаконяването на 65 хектара от природен парк „Пирин“, ползвани от „Юлен“, министрите Нона Караджова, Росен Плевнелиев, Трайчо Трайков и Свилен Нейков?
Верно, че някои от тях като Трайков караха ски там – на пистата на „Юлен“ над Шилигарника, на второто състезание по ски за министри и дипломати по същите тия писти, които сега узаконяват… Трайков беше в компанията на Красимир Велчев, председател на ПГ на ГЕРБ.
А през февруари, когато министърът на икономиката, енергетиката, туризма се пусна по юленската концесия, беше в черен ски екип, гарниран с реклама на Първа инвестиционна (Fibank) и още няколко на други частни компании.
В нарушение на концесионния си договор за ски зоната, „Юлен“ е построила писти и лифтове извън дадените й от държавата 99.55 хектара.
Вместо да прекрати концесионния договор и да намали ски зоната до разрешените граници, дори и да се събарят лифтове и да се затварят писти, кабинетът узаконява закононарушението.
За да не се затворела ски зоната и така „да се погребе Банско“.
Значи разни нещастници с незаконни вили, незаконни огради, незаконно остъклени балкончета, незаконни пристройки и даже незаконни портове като на Баневи ще получат честитка с булдозери, а „Юлен“ – не, задето осакатиха планината?!
Животът е пъстър и е абсурдно при нужда да не се дава възможност да се правят промени в концесиите, когато това е в интерес на обществото, каза Караджова.
Животът е пъстър и ще сме последните мърши, ако не се вдигнем срещу промените в тия концесии, когато не са в интерес на обществото.
Колко ли ще му отива на екоминистерството да бъде боядисано в зелен цвят?
Нека бъдат зелени поне за ден…
Петър Николов,
webcafe.bg