.
Кина Бъговска и Елена Попниколова-Табакова обединяват творческите си усилия, за да покажат уникалното българско наследство в традиционното ни облекло и ритуали, чрез символите на орнаментите в шевиците. Изложбата-инсталация „Песен след песен… Стъпка след стъпка…“ ще бъде открита на 11 март т.г., от 19.00 часа, в Културен център „Магура“ в Чикаго.
През есента на 2021 г. изложбата „Песен след песен” на Кина Бъговска преминава с голям успех в американската ARC галерия, където в платната с колажи от ръчна бродерия тя показва и колажи с текстове от стихосбирката „Тракийско съкровище” на известната писателка Здравка Владова-Момчева, която живее във Великобритания. Стихосбирката печели първа награда и е отпечатана на английски от Palabrass Press Publishing House, Canada, 2012. Уникалната поема е написана в неравноделен такт – ритъм, характерен за българската фолклорна музика.
Кина Бъговска е завършила художествената академия в Лодз, Полша, с магистърска степен и преподава 20 години в Националната художествена гимназия „Св. Лука” в София. След пристигането си в Чикаго тя е в екипа на първия български вестник, заедно с Климент Величков, стартирал през 2002 г., работи като журналист и художник и издава книга с репортажи в съавторство – „Български щрихи в американски пейзаж”, преподава живопис и рисуване в Трайтън колеж и в Риджууд хай скул в Норидж, където е и до днес. Участва активно в групови и самостоятелни изложби в Европа и САЩ. Носителка е на награди – Latin American Museum, два пъти грант от Illinois Arts Consil. От 2002 г. е член на ARC Gallery. Била е художник-резидент в Озитс, Франция, където прави самостоятелна изложба. Нейни творби има в много частни и обществени колекции: Музея „Земята и хората”, Софийска градска галерия, Съюза на българските художници, Градска художествена галерия – Кърджали, Botanic Garden – Chicago, Трюман колеж, Ridgewood High School, Treasurer of Cook County, църквата „Св. Иван Рилски” – апостолски фриз от 12 икони.
За повече информация: www.kinabagovska.com
Елена Попниколова-Табакова, етнолог, представя част от колекцията си от края на 19 и началото на 20 век, състояща се от уникални бродирани престилки и плетени чорапи от различни региони на България.
Елена е завършила Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалности История и Етнография. Тя има 28-годишен стаж като музеен специалист в Благоевград и Русе. От 2001 г. живее в Чикаго. Основател е на сдружение “Български музей – Чикаго”, 2008 г. – неправителствена организация, първата извън пределите на Родината. Музеят съдържа колекции от български традиционни женски носии, престилки, чорапи, тъкани, бродерии от 19-20 в. Интересни са колекциите и от антични коледни орнаменти, градски облекла и аксесоари от 19 в. Изявите на музея са множеството експозиции в български, американски училища и университети, конференции и сесии. Освен събирателната си дейност, интересите на Елена са насочени към научни изследвания, относно наследници на български емгиранти в Чикаго и Северна Америка. За активните си участия и в инициативите на Българското генерално консулство в Чикаго, музеят, в лицето на Елена Попниколова като президент, получава поздравителен адрес през 2021 г. от бившия генерален консул Иван Анчев: “За запазване и популяризиране на българските духовни и материални традиции в Средния Запад на Съединените щати и за отстояване силата на българския дух…”. За своите заслуги, същата година тя получава и грамота от Държавната агенция за българите в чужбина и паметен медал “Иван Вазов”.
.