Днес сенатът на САЩ подкрепи законопроект, които ще премахне търговския статут на „най-облагодетелствана нация“ за Русия и Беларус, заради инвазията в Украйна. Гласуването бе категорично с 100 гласа ЗА и нито един против или въздържал се. Това автоматично ще позволи налагането на по-високи мита върху вноса от двете страни.
Законопроектът на Камарата на представителите промени и някои изречения в Закона Магнитски. Така например санкции ще бъдат не само за „груби“ нарушения на човешките права, но и за „сериозни“ нарушения на правата на човека.
Клаузата за най-облагодетелствана нация (Permanent Normal Trade Relations (PNTR) или Most-favored-nation (MFN)) изисква държава, предоставяща търговска отстъпка на един търговски партньор, да я разшири и да третира другите си партньори по същищ начин. Използвана в търговските договори от стотици години, клаузата за НОН и нейният принцип за универсално равно третиране са в основата на Световната търговска организация.
Загубата на статут на най-облагодетелствана нация излага страна на дискриминационни вносни тарифи за нейните продукти.
Единствените държави, които понастоящем НЕ отговарят на условията за нормални търговски отношения или най-облагодетелствана нация за САЩ, са Куба и Северна Корея*.
Законът за ленд-лизинг (заем -наем) за отбраната на Украйна, както е известно, ще ускори трансфера на критично военно оборудване и други важни доставки в Украйна чрез намаляване на бюрократичните и банкови процедури. Решението позволява фактическото подаряване на оборудване, като разпоредбите предвиждат страните получатели да ги изплатят на САЩ на много по-късна дата.
Докато подготвяхме статията, пристигна съобщение – Русия е била изхвърлена от Съвета по правата на човека към ООН. За това изключване са гласували 93 държави, сред които и България. Сърбия, Албания, Унгария и др. също гласуваха „ЗА“. Против бе Китай, Иран, Казахтан, а Бразилия и Индия се въздържаха от глас. Може да видите таблицата с гласуванията по-долу.
За – 93 държави, срещу 24,58 въздържали се.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Припомняме, че през септември 2020 г. комисия на Световната търговска организация постанови, че администрацията на Тръмп е нарушила правилата на СТО, като е наложила дискриминационни мита за внос на китайски стоки на стойност 200 милиарда долара.
.