.
В годините на Българското Възраждане, в тежките и нерадостни дни на робството от средите на народа израстват много светли личности, посветили живота си на неговото политическо и духовно израстване. Между дейците на мирната просветна работа и в едва зараждащата се българска поезия държи първенство скромният сливенски учител Добри Чинтулов (1822–1886) – поет, композитор и педагог.
Талантлив поет, цигулар и педагог Добри Чинтулов упорито води своята битка за съзнанието на народа, за народното образование, за повече знаещи българи и народ, който е осъзнал необходимостта от национална борба за свобода – с книга или с оръжие в ръка.
Живее сред народа, познава отблизо болките на изстрадалата си Родина и страстния, и кипящ порив на народната душа към свобода. Песните и музиката, която създава към тях, са пропити с откровение, със зов за борба на целия български народ, разпалват с патриотичния си патос и с художествените си ценности бунтовните пориви на младите.
Песните на Добри Чинтулов: „Къде си, вярна ти любов народна?”, „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“ и др. се превръщат в химни на българската национална революция, в бойни маршове, съпровождащи въстаническите знамена, и произвеждат върху всички истински българи въздействието, което всички искат да чуят, не само като текст, но и като мелодия, пропита с яснота и устрем.
ПРОСВЕТНА ОРГАНИЗАЦИЯ „МЯРА”
организира национален музикален конкурс
„НОВИЯТ ДОБРИ ЧИНТУЛОВ”
.
ТЕМА: Насърчаване на любовта към родината в българските деца с революционните песни на Добри Чинтулов и песни от нашето Възраждане.
Кризата, която цари във всички сфери на съвременното общество, засегна и най-уязвимата част от него – възпитанието на подрастващите. Медиите ни заливат с негативна информация, с насадено схващане за нищожността на българина, с безсилието на учителите да се справят с безнравствеността, предавана по информационните канали, до които имат свободен достъп и най-малките деца. Всичко това създава сериозен риск от деформация на ценностната ориентация на децата.
Помощ в тази безнадеждна ситуация е примерът на нашите възрожденци: ПОВДИГАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ ДУХ ЧРЕЗ БЪЛГАРСКИТЕ РЕВОЛЮЦИОННИ ПЕСНИ.
Песни, символ на възкресението на един народ без политическа свобода, народ, чиято самобитна, духовна и материална култура е подложена на унищожение, която, въпреки това, още пази свободната воля и дух на нашите герои от борбите за освобождение.
Музиката е изкуството, което има удивителната способност да въздейства най-дълбоко на духовният свят на човека, без да го остави безучастен към света, в който живее. В този смисъл музиката се явява най-ефективното средство за патриотичното възпитание на подрастващите поколения в любов към Родината – най-ценното нравствено качество, което е съпътствано с националното самосъзнание, трудолюбие и културата на поведение на един цял народ.
Песента е изкуството, което най-лесно приобщава към великите ценности на човешкият живот. Още древният философ Аристотел в своите трудове е описал въздействието на музиката в облагородяване на нравите и въздействието й в естетическият свят на човека.
Пример за това е богатото музикално изкуство на България, известно в целия свят от нашите талантливи оперни, народни и естрадни певци и хорове.
Патриотичната хорова песен винаги е била лесно достъпната и разбрана от всички поколения – бързо запомняща се, предизвикваща лични преживявания във всеки. Мелодиите са винаги решителни, призвани да изразяват образно и възпитават на любов към Родината, към родният край, към народа.
Цел на конкурса: Да се провокира интересът на подрастващите към изучаване и запомняне на българските революционни песни, да се повиши чрез тях патриотичното им чувство и националното им самосъзнание. Да се насърчи любовта към Родината и славното ни минало, към нейните достойни защитници.
.
РЕГЛАМЕНТ НА КОНКУРСА:
1. В конкурса могат да участват за хорово и вокално изпълнение групи от детските градини, от предучилищна и училищна възраст от страната и от българите в чужбина;
2. Броят на песните от група е неограничен (без да се повтарят). Могат да се изпълняват както песни на Добри Чинтулов, така и по стихове на Христо Ботев и други възрожденски поети и творци.
3. І етап – Конкурсните песни се представят в онлайн формат:
а. Заснемат се изпълненията. Снимайте кой както може, например с телефон. Не се оценява качеството на филмовия материал, а изпълнението, духа и отдадеността на изпълнителите. Носии не са задължителни – не дрехите пеят… Няма нужда от обработка на филмчетата – важно е да се види, че точно тези деца пеят, защото после ще трябва да го повторят на сцените на „Мегдана“.
б. Филмчетата с изпълненията се качват на някоя платформа, където ще могат да се гледат без парола. Например YouTube може, Facebook – не може, иска парола.
в. Адресите на филмчетата се изпращат на електронната поща [email protected] до 1 юни 2022 г.
г. „Декларация за съгласие“ (https://bit.ly/3FLj7ap) трябва да бъде подписана от родител или настойник на всяко дете, което ще участва в записите, изпращани за конкурса. Ръководителите на хоровете/групите трябва да ги изпратят на адрес, който ще публикуваме скоро.
4. ІІ етап – Всички участници ще бъдат включени за представяне в организираните форми на националната мрежа “Мегданъ Български“ по градове, райони и селища (по график), до 6 септември 2022 г. На тези изяви, чрез пряко гласуване от публиката, ще бъдат излъчени хоровете или групите, които ще продължат участието си. (За участниците извън България: направете си „Мегданъ Български“ по местоживеене, това не е просто „българско парти“, обадете се за помощ към нас.)
5. ІІІ етап – Изпълненията на излъчените хорови и вокални групи (победителите от „Мегданите“ по места) ще бъдат публикувани от Инициативният комитет в страницата на „Новият Добри Чинтулов“ и подложени на всеобщо гласуване във Фейсбук и Телеграм. На база на гласуването, преминалите първите два етапа се състезават за първо, второ и трето място (според гласовете на публиката във Фейсбук и Телеграм) в две възрастови групи:
– Детски градини;
– Училища.
Или общо – 6 хорови и вокални групи.
6. Победителите ще изнесат концерти в София на „Мегдана“, където ще получат Грамота за най-добре представил се състав.
7. Победителите от първото място (и на двете възрастови групи) ще получат правото за участие навсякъде в страната, където се провежда „Мегданъ Български“ (графикът ще бъде съобразен с победителите).
8. На победителите от 2-ро и 3-то място ще се предостави правото за участие на „Мегдана“ в два областни града на България.
КАНИМ ВСИЧКИ ДИРЕКТОРИ НА ДЕТСКИ ГРАДИНИ, УЧИЛИЩА И ШКОЛИ ДА УЧАСТВАТ.
Просветна организация „Мяра”
.