.
На 11 май т.г. се провежда заседание на Комисиятапо политиките за българите извън страната към Народното събрание, при следния дневен ред: „1. Информация за приоритетите и задачите пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина; 2. Разни“. Гости на заседанието са Иван Кондов от Министерството на външните работи; Леа Бакалова – съветник към политическия кабинет; Димитър Костов от Държавната агенция за българите в чужбина, която се преобразува в Изпълнителна агенция за българите в чужбина към МВнР.
Следва стенограмата от това заседание на Комисията, която е публикувана в сайта на НС.
П Р О Т О К О Л
№ 13
На 11 май 2022 г., от 16,00 ч., се проведе редовно заседание на Комисията по политиките за българите извън страната при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Информация за приоритетите и задачите пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители, членове на Комисията, и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието бе открито в 16,00 ч. и се ръководи от госпожа Антоанета Цонева – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Добър ден на всички! Имаме кворум и откривам заседанието на комисията.
Дневният ред на днешното заседание се състои от две точки:
„1. Информация за приоритетите и задачите пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
2. Разни.“
Който е „за“, моля да гласува.
За – 9, против и въздържали се – няма.
Приема се.
Гости на заседанието са: господин Иван Кондов – МВнР; Леа Бакалова – съветник към политическия кабинет; Държавната агенция за българите в чужбина – Димитър Костов. Председателят на Агенцията не може да присъства поради здравословни причини, а част от ръководството на Министерството на външните работи е извън страната.
Давам Ви думата да ни представите информация за това какво и как се случва по отношение на трансформирането на Държавната агенция за българите в чужбина в Изпълнителна агенция към Външно министерство, а след като Министерският съвет взе своето решение, се очаква всеки момент правилникът за дейността на Агенцията да бъде обнародван в „Държавен вестник“ и оттам нататък тя започва да функционира като второстепенен разпоредител под вашата шапка, образно казано.
Заповядайте, господин Кондов.
ИВАН КОНДОВ: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми дами господа народни представители, съвсем правилно беше представена картината. Ние очаквахме правилникът да бъде обнародван този вторник, но не излезе в „Държавен вестник“, а вероятно ще излезе в петък, което на практика ще превърне вече Държавната агенция за българите в чужбина в изпълнителна агенция към министъра на външните работи. Какви ще бъдат следващите стъпки, най-общо казано?
Засега фактически с този устройствен правилник не променяме нито структурата на Агенцията, нито числеността ѝ. Защо? Всичко това започна преди около два месеца и беше много трудно от самото начало да се предвиди как точно трябва да се оптимизира Агенцията, за да може да влезе по-добре и по-лесно под шапката на Министерството на външните работи. Така или иначе работим с тази агенция от доста време и особено по политиките за българите в чужбина. Те се запознават винаги с отчетите на всички посолства в тази им част и дават обикновено препоръки, правят забележки и това ще продължи да бъде част от работата с Агенцията.
Откъде идват някои трудности за момента и защо не предприехме някакви по-радикални мерки? Целта беше да се запознаем по-добре с работата на Агенцията, а докато тя не се превърне в Изпълнителна агенция, на практика е трудно да имаме някакъв контрол върху нея и да започнем да работим пряко с нея, въпреки че контактите си ги има на всякакво равнище, но те са по-скоро засега експертни и са за запознаване. Затова запазихме тази структура, за да може в бъдеще да решим и да променим вътрешния правилник и да се види как най-добре ще се интегрира Агенцията – дали със същата численост или със същата структура ще бъде, то това вече тепърва ще се определи.
Няколко неща са, така да кажем, сравнително трудни все още за решаване. Агенцията трябваше да направи фактически Закона за българите, за българското гражданство, а след промените се изискваше да бъде създаден Консултативен съвет.
За целта Агенцията трябваше да направи правилник за работата на консултативния съвет и тя го направи в интерес на истината. Правилникът обаче получи доста забележки от различните ведомства – от МВР, от Министерството на правосъдието, от Администрацията на президента, включително и от наша страна, като затова се взе решение да бъде създадена междуведомствена работна група, която да заседава и да вземе решение, за да отстрани тези забележки.
В следващите няколко дни междуведомствената работна група ще бъде създадена по наша инициатива и се предполага, че първото ѝ заседание ще бъде на 30 май тази година, а когато тази група успее да отстрани всички тези забележки, на практика ще бъде създаден Консултативният съвет.
Защо е необходим Консултативният съвет? След промените в закона и след като на практика преписките вече отиват директно в Министерството на правосъдието, се даде възможност по решение на министъра на правосъдието, ако има някакви по-специфични преписки и по-трудни случаи, да ги прехвърли на този консултативен съвет и да бъдат взети решения. В момента това все още не може да бъде изпълнено, но работим доста усилено по въпроса, за да можем да създадем условията и фактически в това отношение Изпълнителната агенция да може да си изпълнява функциите си.
Едно нещо, което остава в прерогативите на Агенцията, е, че в закона не беше променено изискването Агенцията да издава удостоверения за лицата, които са от български произход и искат постоянно пребиваване в България. Не знам дали специфично така е предвидено да се запази или е пропуснато, но това задължение на Агенцията остава, така че това са двете направления на Агенцията, които остават, тоест те са нейно задължение по закон.
Другите задължения, естествено, продължават във връзка с това, което ви казах. Ние дори сме започнали да разговаряме с Министерския съвет за отпускането на допълнително финансиране, което да бъде за проектна дейност по инициатива на българите в чужбина. Надяваме се също така Агенцията да се включи много активно в оценката и ръководството на тези проекти.
Има един нерешен проблем, който нас ни притеснява в една немалка степен, а това е, че преди промените в Закона е имало около 2000 преписки за българите в чужбина, които са поискали удостоверение. След промените тези преписки на практика са блокирани и в момента Агенцията отказва да издаде удостоверения, тъй като казва, че би било незаконосъобразно.
По наше мнение Агенцията трябва да издаде удостоверение за тези около 2000 преписки или да се издаде отказ, след което съответните граждани ще могат да обжалват пред Върховния Административен съд. В момента те са блокирани и не можем да ги върнем на нашите консулства, тъй като вече са събрали таксите и не могат да върнат таксите.
Ние сме в една малко задънена улица в момента, тъй като от едната страна се казва, че не може, а нашето мнение е, че трябва да се реши по някакъв начин този въпрос. Вярвам, че след като Агенцията стане Изпълнителна агенция, ще можем да намерим решение и на този проблем.
Що се отнася конкретно до кадровите неща в момента все още нямаме достъп, как да кажа, до кадровите досиета на служителите, но искаме да се запознаем с техните компетенции, за да може да се прецени какви възможности има да бъде оптимизирана работата и дали част от общата администрация не трябва да премине към Министерството и всъщност да оптимизираме тази част от работата на Агенцията, така че работата е в ход.
Поради специфичните условия, в които ние работим – кризата в Украйна и всички други неща, които се случват, за съжаление, малко по-бавно е, отколкото на нас ни се иска. Вероятно, след като бъде обнародван новият устройствен правилник, нещата ще потръгнат много по-бързо, защото вече ще имаме пряко взаимодействие с Агенцията и ще решаваме както направлението, свързано с българското гражданство и удостоверенията, така и направлението, свързано с работа с българските общности в чужбина.
Естествено, от наша страна отговорните за работа с българските общности в чужбина са териториалните дирекции. Вероятно знаете, че ние имаме няколко териториалните дирекции, които са разделени по географски признак. Дирекцията „Югоизточна Европа и централна Азия“ се занимава основно с традиционните наши общности, докато другите дирекции работят много повече с новите български общности, но мисля, че във всички случаи Агенцията ще може да подпомогне значително нашата работа.
Вероятно трябва да търсим начин да ги натоварим с допълнителни задачи и ако се налага, отново да променим Устройствения им правилник с цел да оптимизираме работата им. След като бъде обнародван Устройствения правилник, е необходимо веднага да бъде освободен председателят на Агенцията и трябва да бъде назначен изпълнителен директор.
Сега не мога да Ви кажа кой ще бъде новият изпълнителен директор – дали същият човек, дали председателят ще остане изпълнителен директор или ще се търси нов човек, като това вече е прерогатив на политическото ръководство на Министерството и засега аз не съм информиран за това. Това е, което мога да кажа най-общо за състоянието до момента, и естествено съм на разположение за въпроси.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Благодаря Ви.
Предлагам Ви да чуем какво е положението в Агенцията в момента – колко души имате като текучество, как преминава тази трансформация и какво правим с тези 2000 преписки, а просто това число като го чуя всеки път на Комисия, то наистина много ме разстрои.
Заповядайте.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Добър ден! Уважаема госпожо Председател, уважаеми народни представители, значи, как протича трансформацията? Тя протича като изчакваме обнародване в „Държавен вестник“ на правилника.
Господин Кондов много добре пресъздаде ситуацията и как се случват нещата в Агенцията. Тя продължава да работи, но разглежда удостоверения за постоянно и продължително пребиваване, които постъпват в срокове. Това искам да го подчертая, като отделно текущата дейност и основната дейност, която е на Агенцията, е насочена към българите извън Република България.
Продължаваме да работим и всякакви конкурси се организират, които са извън нашата територия, така че процесът на работа не е спрял, не е възпрепятстван или нещо подобно, а просто се продължава по същия темп.
Колкото до тези преписки и така внушителната бройка, искам да кажа, че те са заварени и са към предишното ръководство, а сега, когато е това ръководство на Агенцията, няма нито една забавена преписка. Наистина те са за последните седем месеца, а не откакто е встъпило новото ръководството, което беше през октомври месец, тоест е имало едно пълно неглижиране при разглеждането на тези заявления.
Мога да кажа, че след това ние създадохме в системата, в която се завеждат тези заявления, създадохме една опция за спиране, защото в процеса на работа, когато ги разглеждахме – всички тези 2000 преписки, в момента ги преразглеждаме основно, така че работата по тях не е спряна.
В голям брой от тях, които сме ги разгледали, се натъкнахме на документи, които са подправени. До прокуратурата сме изпратили 134 преписки – в Софийска районна прокуратура, поддържаме контакт с тях.
Миналата седмица ми се обаждаха разследващи полицаи, а дори днес Иван Иванов от пето РПУ ми се обади за един случай, защото бяхме изпратили случай за цяло семейство с фалшиви документи, а той иска да разпита служителя, който е приел на гише документите. Документите са приети чрез пълномощник – те са украинско семейство, така че ние поддържаме контакт и колегите ги викат на разпити, и така нататък.
Изпратили сме много преписки и сигнали към ГДБОП, към следствието. Това е.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Благодаря.
В какъв период от време се развива това и има ли извършени евентуално и други измами? За тези 134 в какъв период от време сте сезирали и дали сте започнали действия?
ДИМИТЪР КОСТОВ: Да, специално за тези 134 преписки – от 6 януари 2021 г.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Какво е развитието на преписките, след като е минала една години и половина?
ДИМИТЪР КОСТОВ: Ние чакаме указанията на прокуратурата –каквото те ни кажат, това ще го изпълним.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Бих искала на Комисията да представите пълна справка за това колко са, какви преписки и сигнали накъде сте пращали, за да може ние от своя страна да видим какви проверки текат, какви са следствените действия или нещо друго.
На мен ми се струва, а може и да бъркам, че това е твърде много време за една структура, която е с недобра слава, а именно по отношение на издаването на документи и така нататък.
Ще Ви помоля след заседанието или когато Ви е удобно да ни оставите документация именно по този въпрос.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Добре, ще Ви я предоставя. Тези са моите копия, които ги имам, ако може, да ги предоставя утре официално. Ще направим копие от всичките писма и сигнали към съответните служби.
Доколкото до славата – тя е наследена. Това мога да кажа.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Да, целият свят то разбра това, то е категорично ясно.
Притеснителното е, въпреки че бяха повдигнати обвинения, в специализирания съд все още няма нито едно заседание срещу тях. Казвам ви го само за информация и за това, с извинение, какви батаци са по отношения на тези процеси там. Очевидно е, че прокуратурата няма голям ищах, за да ги разследва.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Ние не можем да се месим в действията на прокуратурата.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Това е моят коментар и не е насочен към Вас, разбрах ви.
Имаше въпроси, колеги.
Заповядайте, господин Иванов.
ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Уважаема госпожо Председател, колеги! Аз имам два въпроса.
Първият въпрос е – защо не е подготвен Устройствения правилник, при положение че вече от толкова време се знае, като изчакваме обнародването му в „Държавен вестник“? Според мене не е отново сериозно, защото примерно, когато една промяна или една реформа се извършва, то тя се подготвя и може този устройствен правилник да бъде подготвен.
Второ, изпълнителната агенция имала ли е в предвид, че сега се прави актуализация на бюджета и дали са внесени съответните искания от страна на изпълнителната агенция – когато се актуализира новият бюджет, да се получат съответно средства, с които Вие да можете да извършвате разширената дейност, и всичко, за което в момента сме изговорили и това, което го има като перспектива, да се извършва?
ИВАН КОНДОВ: По първия въпрос може би трябва да взема отношение. Веднага след като получихме указанията какво по принцип трябва да се направи съгласно коалиционното споразумение, задвижихме цялата административна процедура.
За съжаление, тя отнема доста време и всичко трябва да мине по стандартния път. Знаете, че има 30 дни обществено обсъждане и така нататък, докато мине решението на Министерския съвет. Решението мина, но не зависи от нас кога точно ще бъде обнародвано, но все пак сме си свършили работата.
Сега, бюрократичната процедура може би е малко по-дълго, отколкото всички искаме, но това е положението.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Аз ще отговоря на втория въпрос, макар че съм изненадан, че колегата Кондов каза, че ще има актуализация на бюджета на Агенцията, което е прекрасно.
Вие казахте, че се подготвя увеличение на бюджета, което е добре, защото почти две трети от бюджета на Агенцията отива за комунални и битови разходи. Реално за същинската дейност на Агенцията или за финансиране на определени изяви, конкурси, евровизии и така нататък, където се явяваме в подкрепа или ние ги организираме, то реално са около 350 000 максимум 400 000 лв., което е нищожна сума за дейността, която реално трябва да се случва, така че ако бъде увеличен бюджетът, ще е прекрасно.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Заповядайте.
ИВАН КОНДОВ: Не съм казал, че ще бъде увеличен бюджетът на Агенцията, а казах, че преговаряме за евентуалното отпускане на средства за проекти.
Това са и проектите за българските общности, като никога тези пари не са влизали в бюджета на Министерството на външните работи. Те са с постановление и за момента не мога да кажа, че ще бъде увеличен бюджетът, а може в някакъв момент и да бъде, но засега преговаряме само за допълнителни средства за проекти.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Да, така е.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Искам да попитам – какво става с българската помощ за развитие? Какво става, в смисъл, че тази година би трябвало да получите 200 000 в повече, нали, а тя трябва да е 800 000 лв.? Движат ли се тия неща с постановлението?
ИВАН КОНДОВ: Да, вкарали сме ги вече, защото тези пари влязоха между първо и второ четене, като за всяка сума Министерството на финансите изисква ние предварително да внасяме постановление. Те не ни дават всичките суми, които бяхме поискали за всичките проекти, а ние искаме едно по едно да си ги взимаме постепенно. Това правим и засега сме вкарали постановление точно за тези 200 000 лв.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: А дали тези 200 000 лв. са за медиите? Нали това са усилията на нашата комисия да се направи това?
ИВАН КОНДОВ: Да, това благодарение на Вас.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Да, добре.
Обаче ще изкажа известно недоволство, че това също става твърде бавно и очаквам постановлението и неговият проект да бъде съгласуван от ръководството на Външното министерство, а на следващия Министерски съвет наистина да бъдат приети. Вече стана средата на годината, а тепърва трябва да се организира процедура, с която да разпределите тези средства.
Аз питах отделно от това за българската помощ за развитие – за голямото перо, в което се насочват средства към българските организации в чужбина.
ИВАН КОНДОВ: Ако може, нека да ги разделим на три – тези 200 0000 лв., които са за медиите, и едни други 800 000 лв., като те също се движат и се надявам скоро да ги получим.
Не е много лесно придвижването на тези въпроси, особено когато се отнася за финанси, по-бавничко ни ги дават. Не зависи изцяло от нас, това искам да кажа.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Надявам се да ги преодолеете тези проблеми и по-бързо действително да се разпореждате с тези средства, защото има достатъчно много заявки и очаквания към нас, и така нататък, а е малко трудно да се обяснява как, от една страна, ги има в бюджета, а от друга страна Министерството на външните работи още не може да се разпорежда с тях.
Колеги, имате ли някакви въпроси или коментари?
Заповядайте.
ДЕНИЦА НИКОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Председател.
Моят въпрос е по-скоро към господин Костов и е свързан с информацията, която подаде, че има голям обем от документи, за които на практика излиза, че са неистини. Това води съответно до ефекта за подаване на сигнали.
Аз разбирам, че по принцип всеки се оправдава с предходното ръководство. Аз също съм била в управлението и знам какво беше след управлението на БСП, а и след тройната коалиция, но не е въпросът ми в тази посока.
Въпросът ми е: след като имаме вече установени и констатирани пропуски в управлението на Агенцията, по какъв начин вие сте предвидили превантивни мерки, за да може това да не се случва оттук нататък? Формирани ли са някакви процедури, които да водят до проверки от страна на експертите в Агенцията и които да водят, разбира се, до по-правилното процедиране на преписките?
Вторият въпрос е: направили ли сте някакви изменения във вътрешните си процедури за работа в структурата от гледна точка на това да се процедират тези забавени досиета – 2000 са, нали? Все пак трябва вече да имате някаква яснота по какъв начин този обем от работа ще бъде преодолян и съответно няма да се стига до такава подобна ситуация след време. Благодаря.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Заповядайте.
ДИМИТЪР КОСТОВ: Ще започна отзад напред, тоест от втория въпрос.
Големият обем на преписките, които са наследени, не а малък. Искам да кажа също, че ние в момента получаваме много заявления. Създадена е организация между колегите, които обработват текущите преписки, и когато има… тоест успоредно със старите преписки се обработват, но те са наистина много, така че ще отнеме време и няма да стане за една седмица или две седмици.
Колкото до организацията, имаме вътрешни правила за антикорупция – четирима колеги приемат преписки, други четирима колеги ги обработват, а други трима връщат оригиналните документи. Създадена е такава организация, тя си действия и не срещаме трудности.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Аз не мисля, че това беше точно отговорът на въпроса, но явно това бихте могли да ни кажете. Добре.
Разчитам да оставите цялата информация за преписките и сигналите, с които сте сезирали МВР и прокуратурата.
Колеги, въпроси имате ли?
Заповядайте.
ПЛАМЕН НИКОЛОВ: Аз бих искал да питам по финансовата част господин Костов – водили ли сте разговори с ресорния зам.-министър, или вече сте част от по-голяма структура, за увеличение на бюджета на Агенцията?
ДИМИТЪР КОСТОВ: Председателят на Агенцията – господин Ванчев, нееднократно е заявявал, където може, че искаме увеличение на бюджета.
Знаете, че трудно се увеличават бюджетите и те винаги остават същите, като е по-добре, че не е намален. Това е, но иначе сме заявявали, правили сме постъпки, но не се случват в положителна посока нещата, за съжаление.
ПРЕДС. АНТОАНЕТА ЦОНЕВА: Ако няма други въпроси и коментари, да благодарим на нашите гости за участието им в Комисията.
Имам една молба към Външното министерство – при последното заседание ни обещахме, че ще ни изпратите доклад от начина, по който е разпределена българска помощ за развитие, както и за времето, в което тя съществува. Моля просто да го направите това за наше ползване и ориентация.
Имам едно техническо съобщение: пред вас са поканите за 17-ти и надявам се да можете да дойдете, за да видим по какъв начин констатациите и препоръките, които правим в тази оценка, ще бъдат приети. Нека да видим какви коментари ще направят институциите по тях, за да можем да започнем по-интензивна работа по създаването на нов законопроект или ЗИД на Закона за българите зад граница. Благодаря на всички.
Закривам заседанието.
.