.
Или „червените млекарници“ още са отворени
През 1901 г., на 42-годишна възраст, Теодор Рузвелт става най-младият президент на САЩ. Политиката и дипломацията му се основават на принципа: “Говори спокойно и носи тояга и морков, и така ще вървиш напред.”
Преди няколко дни писах, че „Демокрация без меритокрация“ е едно от „най-ужасните наказания“ на преходните 33 години в България, особено в образованието, науката и изкуството. Сега пиша, че това наказание е рикошет от номенклатурокрация-45 – власт над Народа от номенклатурчици (поименно избрани комунисти; латински nomen – име и calare – ограничавам). Нещо като ликокрация (гръцки, lykos – вълк, kratos – власт) – власт на алфа вълците.
В еволюционната биология агресията е защитна реакция, предизвикана от страха от звяр, идващ срещу човека. Биологично заложената агресивна енергия, обаче, възражда диктатора в човека. В книгата си Naturalis historia Плиний Стари (23-79 г.) описва ликокрацията като превръщане на човека във вълк. Вълците имат много строга йерархия, всички се подчиняват на Алфа вълка и Алфа вълчицата. В тази йерархия има и Бета вълци, които се грижат за всички, други – които се грижат за болните, и най-накрая стоят Омега вълците – жертвите, върху които всички в глутницата си изливат гнева. Йерархията на глутницата е моделът, по който са изградени и комунистическата, и демократичната политика в България.
Обидно и безнравствено е, например, да си кандидат за генерален секретар на ООН, когато бащата ти е един от убийците на културния елит на българската нация след 9 септември 1944 г., бил е секретар на ЦК на БКП и главен редактор на в. “Работническо дело”. Други бяха или са депутати, министри, президенти, евродепутати, политолози, социолози, атлантици, професори…
Обидно и безнравствено е, защото всички те са сукали от червеното мляко, а партията им не е поискала прошка (гръцки, metanoia – буквално, „промяна на мисленето”) за причинените от нея убийства, репресии и тормоз на „безименните“ хора. Фактът, че една от тях беше два мандата генерален директор на ЮНЕСКО, а друг вече 10 години е председател на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в Европейския съюз, е в потвърждение на хипотезата ми, че не само българските, но и международните „червени млекарници“ още са отворени. От тях пият мляко не само СДС (Сергей Дмитриевич Станишев), но и други български социалисти. Ако не беше 10 ноември 1989-а, такива щяха да бъдат номенклатурни кадри на БКП или ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз). Така достигаме до „Номенклатурчици от всички страни, съединявайте се!“ – девиз на Неономенклатурния интернационал.
Всичко това са симптоми на предаване от поколение на поколение (трансгенерационно) на травматични преживявания (transgenerational traumas).* Интересно, моралното поведение може да се предава не само чрез образование и възпитание, а се наследява и чрез гени (Ramos AM, Griffin AM, Neiderhiser JM, et al. Did I inherit my moral compass? Examining socialization and evocative mechanisms for virtuous character development. Behavior Genetics 2019; 49:175–186. DOI:10.1007/s10519-018-09945-4). „Повечето хора приемат, че възпитанието формира развитието на добродетелите при децата изцяло чрез влиянието на средата“ – коментира Jenae Neiderhiser, една от авторите на статията. „Но нашите резултати подсказват, че има и наследствени влияния. Това означава, че децата наследяват склонността как да се държат и че това не трябва да се пренебрегва“.
Казано на народно, „Крушата не пада по-далече от дървото“. На английски, „Орлите не отглеждат бели гълъби“ (Eagles do not breed doves). Научно, гените не падат по-далече от хромозомата. Тоест, природата и образованието-и-възпитанието (nature and nurture), гените и мемите правят Човека.
Заключение
Мимикрията на БКП-БСП води до неокомунизъм, имитиращ демокрация. Ако имаше лустрация, щеше да има кастрация на бившите номенклатурчици и техните „избиратели“ – и сега те нямаше да са политици, политолози, социолози и бизнесмени. Това означава, че тератогенните фактори продължават да действат в българската политика (гръцки, teratos – уродство, причинено по време на „eмбрионалното и постнатално развитие на политическия организъм“.) Тревожно, твърде тревожно е, че сме стигнали „точката, от която няма връщане“ (point of no return) – няма повече газ и петрол в политическите самолети. За номенклатурокрацията повече е написано от Иван Даракчиев, бургаският белгиец, инженер по микроелектронни технологии, автор на книгата “Bulgaria, terra europeansis incognita“.
In bocca al lupo! – така италианците си пожелават късмет. Crepi lupo! (Дано вълкът да умре)! – е отговорът на пожеланието.
Освен това, „В случай на война, счупете стъклото“.
Д-р Георги Чалдъков
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* За трансгенерационните травматични преживявания има научни изследвания на деца, чиито родители са били подложени на ужасите във фашистките концентрационни лагери. Не знам за подобни изследвания на деца, чиито родители са изпитали ужасите в комунистическите концентрационни лагери.
.
Иска ми се да допълня експозето на моя приятел Д-р Чалдъков по следния начин: В продължение на 30 години всички се питаха „Кога ще свърши прехода?“. Моят отговор е простичък: „Преходът стана в деня, в който от старата конституция се заличи задължението вкастта да се упражнява от БКП. В него ден България се превърна от монопартийна в мултипартийна Номенклатурокрация.“ Тези, които са запознати с тезата за Номенклатурокрацията,
https://www.academia.edu/34736374/The_basics_of_Nomenklaturocracy_thesis_1_Exposing_modern_day_Nomenklatura_and_revealing_what_kind_of_reality_shall_Nomenklaturchiks_empty_promises_bring
https://www.academia.edu/37471751/The_basics_of_Nomenklaturocracys_thesis_2_Economics_of_the_decline
https://www.academia.edu/41279129/The_basics_of_Nomenklaturocracys_thesis_3_Revolution_within_Democracy,
знаят това от много години насам.