.
Гражданинът на РС Македония с българско самосъзнание Драган Темелков, чийто случай на отказ за българско гражданство нашето издание отрази през юли т.г. (вж. тук) и във връзка с неговия случай бе изпратено и писмо до ресорните български институции, на което имаше официален отговор, се обърна в края на октомври отново към Еврочикаго. В официалния отговор на Министерството на правосъдието, получен на 12 август, се казваше, впрочем, че Съветът по гражданството ще поиска становища по преписки като неговата от Консултативния съвет към Изпълнителната агенцията за българите в чужбина.
Ето какво ни писа г-н Темелков:
„Въпреки че преди два месеца в официално писмо до вас и до Министерски съвет посочиха, че „Съвета по гражданството ще поиска становища по преписките, по които няма достатъчно данни за наличието на възходящ българин от Консултативния съвет при Изпълнителната агенция за българите в чужбина, след сформирането му“, преди две седмици получих отказ за придобиване на българско гражданство с мотива: „Съветът по гражданство не е уважил молбата Лицето не е представило официални документи, издадени от български или чуждестранни органи, с които да удостовери, че има родствена връзка с поне едно лице негов възходящ до трета степен включително, което е от български произход в определения срок след неговото уведомяване“. Т.е., въпреки заръката, че по молбата ми ще поискат становище от Консултативния съвет, до това нещо въобще не се стигна. Даже напротив. Търсиха начин час по-скоро да ми дадат отказ, защото явно пращането на писма до институциите и оповестяването на проблема не им се нрави особено в Министерство на правосъдието. Но това е. Да сме живи и здрави. България губи, а не българите от Македония.“
А ето какво казва пред БГНЕС, във връзка с Консултативния съвет към Изпълнителната агенция за българите в чужбина, изпълнителният директор на Агенцията Райна Манджукова, в материал, публикуван на 26 октомври т.г.:
„За съжаление, от месец март 2021 година, откакто е приет Законът за българското гражданство, който предвижда създаването на този Консултативен съвет, той все още не е конституиран. Има подготвен проект за правилник за дейността му и наредба за функциониране на електронната система, в която да се събират данните за този съвет. Тези документи са разпратени до заинтересованите институции, събрани са техните мнения и коментари, обработени са и от месец юли съвместно с МВнР събрахме две работни групи, където да доизчистим мненията и въпросите. В момента е подготвено всичко за внасяне за разглеждане в Министерски съвет. Този Консултативен съвет се чака от много хора и от много институции.“
Излиза, че докато въпросът с Консултативния съвет към Агенцията за българите в чужбива е продължил да се проточва, от Съвета по гражданството към Министерство на правосъдието са побързали да потвърдят първоначалното си решение за Драган Темелков, че няма доказателства за неговия български произход. Да бяха почакали да се конституира най-накрая този Консултативен съвет, та да поискат наистина становище от него, вместо в духа на чиновническото бездушие да постановяват отказ след отказ… Но само кандидатите за БГ гражданство като Драган Темелков, от страни като РС Македония, където систематично се е трила и се трие българската идентичност, могат да чакат с години, кога най-сетне българската държава ще престане да се държи с тях като мащеха.
.