Служители на българското Министерство на външните работи са в стачни действия, което е прецедент в историята на това ведомство. Те искат увеличение на заплатите, индексиране на командировъчните средства при дългосрочно и краткосрочно командироване, както и прекратяване на практиката да се намалява основната заплата при дългосрочно командироване. Вчера около двеста стачкуващи служители хвърляха жълти стотинки, като символичен израз на нежеланието им да работят за ниски възнаграждения.
Днес на брифинг в МВнР зам.-външният министър Костадин Коджабашев каза, че външният министър Николай Милков е изготвил доклад до премиера Гълъб Донев, с предложение за 30 % увеличение на заплатите на служителите на министерството. Според Коджабашев, такова увеличение безспорно е необходимо и нагласата на всички е този въпрос да бъде решен в положителна посока. Но не е ясно доколко финансовата рамка на държавата ще позволи сега определен процент увеличение на заплатите.
.
.
Българският дипломатически институт изрази на своята ФБ страница подкрепа за стачката. Ето какво пише в изявлението на института:
„Дипломатическият институт изразява своята подкрепа за започналите днес за първи път в историята на българската дипломатическа служба законни стачни действия в МВнР.
Солидаризираме се с исканията, поставени от ръководството на Професионалното обединение на държавните служители от дипломатическата служба, които целят да постигнат достойно възнаграждение на висококвалифицирания труд на служителите в системата на МВнР, отразяващо значителните изисквания към тяхната работа и съвременните стандарти в дипломатическата професия.
Дипломатическата служба е неизменна част от системата за национална сигурност на България и заслужава да заеме своето достойно място в публичния сектор!“
.
От днес започват ефективните стачни действия. Към момента те ще бъдат единствено тук в централното управление в България, като ще бъдат преустановени част от услугите с гражданите – заверки, легализации, консулските услуги най-общо казано.
Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ зам.-председателят на синдиката на Министерството на външните работи Людмил Илиев.
Ние в никакъв случай не искаме да страдат гражданите, тъй като те не са виновни за състоянието (в МВнР – бел. ред.), но за съжаление това е единственият начин да ни бъде обърнато внимание, защото знаем, че когато има натиск, този натиск трябва да бъде оказан именно от обществото.
Илиев посочи, че все още няма яснота докога ще продължи стачката на територията на министерството и това ще зависи от гаранциите, които ще бъдат предоставени на протестиращите служители.
Дипломатът отбеляза, че стачката в МВнР е получила символичната подкрепа от много наши дипломатически мисии в чужбина, където също имат стачна готовност. По думите на Илиев, който е дипломатически служител четвърта степен, ранг аташе, изискванията за дипломат у нас са сред най-високите в обществения сектор – задължителна образователна степен магистър и владеене на минимум 2 чужди езика, а същевременно възнагражденията са най-ниски.
Илиев коментира още, че командировъчните, които се отпускат на дипломатите ни в чужбина, също са крайно недостатъчни и се стига дотам, че дипломати отделят лични средства за своето настаняване или обучение на децата си.
В Щатите средствата, които получат командированите ни служители са на такова ниво, че те имат право да кандидатстват за социални помощи. Изобщо, в по-развитите и богати страни, като Швейцария и други.
„За съжаление беше крайно време да излезем и да развенчаем този мит за високите заплати и всички придобивки, които имат служителите на Външно, защото действително ние сме администрацията или ведомството с най-ниско заплащане и в същото време сме сред ведомствата с най-високите изисквания“, допълни Илиев.
Мен лично ме беше срам много години да кажа аз какви пари взимам, но всъщност този срам не трябва да го изпитвам аз, а българската държава, която оценява толкова ниско висококвалифицирания, а и отговорен, труд, защото българските дипломати представляват интереси за чужди разузнавателни служби и с такова обезпечаване финансово…
„За съжаление беше крайно време да излезем и да развенчаем този мит за високите заплати и всички придобивки, които имат служителите на Външно, защото действително ние сме администрацията или ведомството с най-ниско заплащане и в същото време сме сред ведомствата с най-високите изисквания“, допълни Илиев.
По думите на Илиев служителите в МВнР показват достойно лице, но това достойнство е изкуствено.
Дипломатът подчерта, че проблемът с набирането на хора в МВнР е много сериозен, като в последните 5 години са напуснали над 140 човека. Водещ мотив е финансовият, а в системата има над 100 незаети бройки, стана ясно още от думите на Илиев.
„Тази стачка наистина е борба и младите хора да останат в тази система“, посочи още Илиев.