.
В навечерието на Коледа винаги искаме да повярваме, че чудесата са възможни. И се готвим за тях, или просто ги правим.
В Лондон сме щастливци, защото си имаме чудодейци. Така наричаме Лондонския български хор, основан и ръководен вече 22 години от ангелогласната народна певица – Десислава Стефанова. За нас тя е най-добрият посланик в Лондон на българската фолклорна традиция, тя просто е феномен, защото:
1. Основа London Bulgaria Choir от аматьори, в който изпълнителите са от цял свят. Спечелиха многохилядни почитатели, билетите за концертите им се разпродават на минутата до последно. Често свободни места остават само за правостоящи;
2. Основа друг такъв хор в Швейцария – Swiss Bulgarian Choir и непрекъснат пътува между двете държави за репетиции и концерти.
3. Участва с изпълнителите си в многобройни фестивали, включително и в Копривщица;
4. Тя е не само феноменална певица, която озвучи с песните си филма „Троя” с Брад Пит, десетки други тв постановки, радиопредавния, но тя е и невероятен драматург на спектаклите, които изнасят с хористите.
5. Всъщност е талантлива актриса и интерпретатор. Със завладяващо чувство за хумор Деси пресъздава на английски историите, които се разказват в нашия фолклор, и то по начин толкова забавен и увлекателен, че залата се залива от смях, но и притихва напълно, когато сюжетите са болезнени. Самият факт, че концертите в текстовата им част се водят само на английски красноречиво говори, че публиката в залата е предимно чуждестранна. Тези почитатели всъщност са се превърнали в обожатели на българския фолклор, а това значи и привързаност към България.
5. Основният хор в Лондон се състои от около 50-тина изпълнители. Повечето не знаят български, но пеят прекрасно на български. Песните, които изпълняват, са с нови пленителни аранжименти, независимо, че са от най-ценните образци на песенния ни фолклор. Десетки желаещи (по някое време наброяваха към стотина) чакат на опашка, за да бъдат обучени и да влязат в основния състав на хора.
6. Деси Стефанова е и преподавател по народно пеене в нашето училище „Иван Станчов” към Посолството на България в Лондон. Номинирахме я за отличието на Държавната агенция за българите в чужбина за „Българка на годината – 2017” и заслужено спечели това отличие. Наградата й бе връчена от вицепрезидента Илияна Йотова.
.
.
За нас чудото по Коледа бе поредният концерт на Лондонския български хор. Само ако не сте присъствали на живото изпълнение, можете да се съмнявате, че беше наистина чудо. В залата бе вълшебно. (Вж. ТУК изпълнението на „Вечеряй, Радо“ на концерта.)
Особено бяхме щастливи, защото на 3.12.2022 г. делегация от Изпълнителната агенция за българите в чужбина пристигна в Лондон, водена от председателя й – г-жа Райна Манджукова. Първо посетиха училището ни и ни удостоиха с Почетен плакет на агенцията, връчиха почетни награди и на преподаватели, по случай 35-годишния ни юбилей. Предложихме на гостите ни от ИАБЧ да посетят коледния концерт на Лондонския български хор и разбира се идеята се възприе с възторг.
Когато се обадих на Деси да споделя, че ще има изненада за тях, първото, което ми каза с усмивка, бе: „Нека си носят столове, всичко е разпродадено до последно”.
Е, слава Богу, столове се намериха за тричленната делегация, даже се намери и четвърти за мен.
.
.
За преживяното ще спомена само няколко факта. При встъпителното запяване на хора г-жа Манджукова се просълзи и това продължи до самия край. По средата на концерта г-н Валерий Радолов – директор на дирекция „Български общности и информационна дейност” в ИАБЧ се обърна към мен и ми каза: „Не искам да оставам повече в Лондон. Това ми стига!”.
Разбирах го напълно. Всички в салона преживявахме нашето си Коледно чудо.
.
.
И беше прекрасно, че точно тази вечер ИАБЧ в лицето на г-жа Райна Манджукова удостои Лондонския български хор с Почетния плакет на агенцията. Достойно и повече от заслужено.
.
.
Словото на Райна Манджукова при награждаването:
.
Хорът благодари за награждаването със забавно изпълнение:
.
.
Знам, че думите не могат да пресъздадат преживяното, но съм щастлива, че го преживяхме за пореден път, че го споделих и че мога да си го спомням.
Чудото на Лондонския български хор!
.
Снежина Мечева,
директор на БУ „Иван Станчов” към Посолството ни в Лондон,
говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина
.