.
Българският интернет портал Eurochicago.com се обръща с традиционната* си анкета към политическите партии и коалиции, участници в предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април 2023 г.
Целта на въпросите, събрани в тази анкета, е българските избиратели в чужбина да могат сравнят основни акценти от програмите на партиите, касаещи милиони сънародници зад граница.
Анкетата съдържа 9 въпроса. Попълването на отговорите (с „ДА“ или „НЕ“) би отнело само няколко минути. При желание, партиите могат да отговорят и по-разширено на въпросите. Анкетата е изпратена до имейлите на щабовете на партиите/коалициите на 10 март и ще очакваме отговорите, които ще публикуваме по реда на пристигането им в редакцията.
.
Ето и въпросите:
.
1. Необходима ли е нова Конституция на Р България, към днешна дата? – ДА/НЕ
2. и 3. В България са проведени само 6 референдума, като първият е от 1922 г. – за съдене на виновниците за националните катастрофи, а последният от 2016 г. – за промяна на избирателната система. Във връзка с демографската криза в България, бихте ли подкрепили предложение, че е необходимо да се намалят високите прагове пред референдумите – т.е.:
2. Да се намали броят подписи за предизвикване на референдум? – ДА/НЕ
3. Да се намали кворумът за признаване резултатите от референдума? – ДА/НЕ
4. Провеждането на референдум отделно от изборите е скъпо занятие. Ето защо в САЩ, във всяка изборна бюлетина има място за един или повече въпроси за щатски или местни референдуми. Бихте ли подкрепили следното предложение, почерпено от американския опит – при всички избори у нас, да се провежда и допитване до избирателите по важни за обществото теми, чрез вписване в бюлетината на поне един въпрос/референдум? – ДА/НЕ
5. и 6. В този момент се събират подписи за няколко всенародни допитвания – какво бихте посъветвали да отговорят Вашите избиратели на следните 2 въпроса от тях:
5. Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година? – ДА/НЕ
6. Подкрепяте ли произвеждането на избори за Велико Народно събрание, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска република? – ДА/НЕ
7. В горния въпрос (6.) се говори за промяна на държавното управление, тъй като представители на повдигналата въпроса партия заявяват: „Защото парламентарната република вече е изчерпана и трябва да вървим към промяна на системата.“
Но в редакцията на Еврочикаго сме на мнение, че проблемите на парламентарната демокрация могат да бъдат решени единствено с повече демокрация. Заради това в седмия си въпрос искаме да направим следното предложение – у нас да се въведе двукамарен парламент (както е в САЩ, Русия, Чехия, Полша, Румъния и др.) и Народното събрание да стане с две асамблеи. Горната камара (асамблея) да си остане същата, като единствено се съкрати броят на депутатите. А икономисаните пари да се използват за долната – значително по-голяма на брой и с членове, набрани от цялото население по наборен принцип, подобен на задължителната казарма. По-този начин много по-добре по квотен принцип (мъже и жени, млади и стари, по райони и т.н.) може да се попълни НС и действително да изпълни името си – събрание на народа. В бъдещето Наборно Народно събрание няма да може да бъде записан всеки, макар и изборът да е на случаен принцип, а само хора, покриващи необходимите критерии да изпълняват службата си компетентно и достойно. (С повече подробности по предложението може да се запознаете ТУК.)
Нашият седми въпрос е: След евентуално свикване на ВНС ще подкрепите ли предложението да се създаде втора камара на българския парламент, избирана на наборен принцип сред всички граждани? – ДА/НЕ
8. Трябва ли да се върне задължителната военна служба? – ДА/НЕ
9. Да се въведе ли мажоритарното гласуване в изборите за НС? – ДА/НЕ
10. Ако желаете, напишете кратко обръщение към читателите и избирателите в няколко реда.
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Интернет порталът Еврочикаго е носител на наградата на СБЖ за най-добра българска медия зад граница за 2015 г. и прави предизборни интервюта и анкети с партии и политически лидери вече повече от 15 години. Няма българска парламентарна партия, която да не е питана по различни въпроси за бъдещето на страната ни. Няма и значима партия извън парламента или от опозицията, която да не е била отразявана на страниците на портала.
Вижте също отговорите на ПП „БНО“ (линк), които попълниха анкетата след около час.
Запознайте се с резултатите и отговорите на първите 10 (десет) партии и коалиции, които ни писаха, както и над 200 отговорили в анкетата за избиратели (вж. линк).
.