.
Българският интернет портал Eurochicago.com се обърна с традиционната* си анкета към политическите партии и коалиции (21 на брой), участници в предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април 2023 г.
Целта на въпросите, събрани в тази анкета, е българските избиратели в чужбина да могат лесно да сравнят основни акценти от програмите на партиите, касаещи милиони сънародници зад граница.
Първи отговориха от ПП „БНО“ и от Коалиция „Левицата!“, с което показаха бърза реакция и координация (учудващо не толкова за партията, а за новата коалиция). Към днешна дата са ни отговорили практически половината от участниците в изборите. Вижте линкове към отговорите им, подредени по реда на постъпването им – вж. линк1 линк2 линк3, линк4, линк5, линк6, линк7, линк8, линк9, линк-10. (Бел.ред. Следващите отговорили са от ВМРО-БНД и НДСВ, но след като публикувахме този текст с резултатите).
Редакцията на Еврочикаго подготви същата анкета и за читателите и гласоподавателите– може да я откриете на адрес: https://forms.gle/6GSHFXk4s7mgN5oj7 или да я попълните най-долу на страницата под този текст.
В нея може да дадете своето мнение по поставените 9 въпроса, както и да оставите своите послания към политици и избиратели. Отговорите Ви ще обобщим и публикуваме, а най-интересните послания ще изпратим до политическите партии.
Още първия ден в анкетата взеха участие 101 човека. Сега, след изтичане на първата седмица, бройката надмина 200. По-долу ще намерите процентното съотношение между гласовете „ДА“ и „НЕ“ по всеки въпрос. В скоби сме указали и усредненото мнение по същите въпроси на политическите лидери, на партиите, изпратили отговорите си към днешна дата. Неочаквано дори за съставителите на въпросника се вижда, че настроенията за промени, сякаш са уловени от политиците, участвали в допитването ни. Друг е въпросът, доколко те са готови да реализират намеренията си и да се преборят за исканията на суверена.
.
Ето и въпросите и процентното съотношение на отговорите към този момент. Попълнете анкетата и Вие, за да станат резултатите по-представителни.
1. Необходима ли е нова Конституция на Р България, към днешна дата?
ДА – 37% (40%)
НЕ – 63% (60%)
2. Да се намали броят подписи за предизвикване на референдум?
ДА – 75% (90%)
НЕ – 25% (10%)
3. Да се намали кворумът за признаване резултатите от референдума?
ДА – 68% (80%)
НЕ- 32% (20%)
4 Бихте ли подкрепили следното предложение – при всички избори у нас, да се провежда и допитване до избирателите по важни за обществото теми, чрез вписване в бюлетината на поне един въпрос/референдум?
ДА – 90% (80%)
НЕ – 10% (20%)
5. Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?
ДА – 71% (70%)
НЕ – 29% (30%)
6. Подкрепяте ли произвеждането на избори за Велико Народно събрание, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска република?
ДА – 26% (20%)
НЕ – 70% (80%)
7. След евентуално свикване на ВНС ще подкрепите ли предложението (вж. повече подробности по предложението ТУК) да се създаде втора камара на българския парламент, избирана на наборен принцип сред всички граждани?
ДА – 60% (55%)
НЕ – 40% (45%)
8. Трябва ли да се върне задължителната военна служба?
ДА – 61% (80%)
НЕ – 39% (20%)
9. Да се въведе ли мажоритарното гласуване в изборите за НС?
ДА – 66% (50%)
НЕ – 34% (50%)
Следват няколко предложения към политиците, данени в отговорите на анкетата от попълнили я граждани:
„Господа и дами политици, очаквам от Вас публичен отчет за свършената от Вас работа в ежеседмично видео! (Например, на личния Ви профил или страница във Фейсбук.)“
„При влизане в парламента, от която и да е партия, да минават през детектор на лъжата, тестове за грамотност и освидетелстване от психиатър, че са годни за изпълнение на задълженията си!“
„Необходимо е да се създаде нова камара и за съда (в допълнение на предложената втора камара на НС), в която да се избират от народа честни и морално издържани юристи, които да съдят днешните корумпирани политици!“
„Защо се стараете всячески да потискате малцинствата. Засрамете се. И ние сме гласоподаватели.
Уважаеми политици, първо мислете, после говорете и едва като сте сигурни, обещавайте!“
„Моля да предлагате решения на проблеми в предизборните си кампании, вместо да измисляте проблеми за решаване.“
„Да започнат да се грижат за интересите на народа и гражданите. А не на собствените си партийни интереси.“
„Да се намали броя на хрантутните „народни представители“. Така или иначе гласуват анблок, а не по съвест. Повечето нямат нужната експертност и знания да са там. Страшно е, когато народът е в ръцете на продажни некадърници.“
„Политиката да се отдели от търговията, защото частните търговци-корпорации си купуват политици и променят законите в своя полза. Така се изменя структурата на държавността, която да защитава цялото население. Всичко вече е толкова взаимообвързано със зависимости от една власт към друга, че и каквото и да се каже, решението е почти неизпълнимо. Вече няма политика, а слугинаж към група корпорации, които налагат своите правила. За мен е това: търговците налагат правилата в политиката – в земеделието, във фармацията, в енергетиката и т.н.“
.
Ето и мнения на попълнили анкетата граждани, които са насочени към избирателите:
„Скъпи сънародници, нека помислим за по-голям контрол за свършената работа от нашите политици! Спрете да си търсите спасители и започнете да си търсите правата!“
„Референдумите, за които мечтаят ИТН и „Възраждане“, отварят широко вратата за авторитарен режим, дори за диктатура, защото повечето българи не са активни граждани, не познават правата и задълженията си, съответно не се борят за правата си, което ги прави лесни за манипулиране и податливи на популистки послания. Съответно, търсят лидер, който с размах да реши всички техни проблеми, без тяхно участие, а това е рецепта за диктатура.“
„Да се премахне завинаги създаването на Партийна номенклатура! Без партийно управнене. Народовластие. Обединение.“
„Да им се наложи минимум на брой позволени отсъствия от заседанията и след превишаването им да бъдат отстранявани от длъжност.“
„Гласувайте! Участвате и настоявайте за по-добра избирателна система, за честни и свободни референдуми, за ограничаване на мандатите на изборните длъжности!“
„Бъдете обществено активни, няма кой да защити нашите интереси вместо нас. Учете и се образовайте!“
„Мисля, че и без основна промяна на съществуващата конституция могат да се гласуват няколко поправки/допълнения. Първата е: премахване на т.нар. „служебни правителства“. Старото правителство да изпълнява функциите си при разпускането на Народното събрание до избирането на нови народни представители и съставяне на нов кабинет. (Тази практика съществува в почти всички европейски демокрации.) Така би се премахнало внушението, че президентът участва пряко в изпълнителната власт. Втората е свързана с правото на гражданите на сдружения. Предлагам да се въведе по-строг контрол върху тяхното финансиране. Да се наложи „таван“ на чуждестранното финансиране на неправителствените организации – примерно най-много 20 процента. Трето: със закон да се ограничи броят на частните начални, средни и висши учебни заведения; да се постави максимален процент на чуждестранно финансиране на различните степени на образование. Четвърто: да се регламентира така публично-частното сътрудничество в здравеопазването, че публичното здравеопазване да бъде най-малко два пъти по-широко, по-достъпно и напълно безплатно; да се премахне публичното финансиране на частните здравни и лечебни заведения; да се ограничи тяхното чуждестранно финансиране. Пето: да се въведе подчертано прогресивно данъчно облагане с въвеждане на минимум за освобождаване от фискални задължения; да се въведе т.нар. „солидарен данък“ върху най-високите трудови и нетрудови доходи. Шесто: изграждане на постоянен тристранен орган от представители на синдикатите, работодателите и държавата (правителството). Правителственият проект за годишен държавен бюджет да бъде разглеждан и одобряван от този орган преди да влезе за обсъждане и приемане от Народното събрание. Тристранният орган да обсъжда и предлага годишно осъвременяване на общопрофесионалната минимална работна заплата и на различните видове минимални месечни пенсии. Следващото: Държавата да инвестира и поеме управлението на новите промишлени обекти, свързани с енергетиката (включително чисти енергоизточници), изкуствения интелект, минодобива, тежката промишленост. Във всички предприятия от този род държавата да притежава най-малко „златна акция“. Последно: да се стимулират чрез национални и европейски фондове и фискални облекчения селскостопанските кооперации, за да може тяхната продукция да бъде конкурентна на вътрешния и международния пазар… Мога да предположа какви биха били критиките към тези и други подобни предложения. Не забравям, че за разлика от американската конституция, например, европейските основни закони, включително българският, сочат, че съответната държава (в случая България) е СОЦИАЛНА ДЪРЖАВА. Социалната държава е извоювана с много усилия през последните шест-седем десетилетия и тя трябва да бъде всекидневно защитавана.“ (Й.Давидов)
“Докато позволявате малцинствата да страдат, позволявате разрушаването на основите на демокрацията, които и без друго в България активно се потъпкват.”
„Днес нас, гражданите, ни приемат като трамплин за политическа кариера, в която предизборно сме необходими за тяхното израстване, а впоследствие политиците обслужват само корпоративните търговци като променят законите в тяхна изгода.“
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Следва анкетата, като само имейлът ви е задължителен. Т.е. можете да пропуснете въпросите, на които се колебаете или не знаете как да отговорите.
.
.
Няма какво да коментирам, извън попълнената анкета.