.
РЕЧ ЗА ДЕНЯ НА СВЕТИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ, НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА КНИЖОВНОСТ,
произнесена в Тараклия на 23 май 2023 г.
На 11 май 1864 г. в Болградското централно училище бъдещият десети министър-председател на България, а тогава още само ученик на VI клас, Димитър Греков, в своята реч по повод Деня на Св. Св. Кирил и Методий задал следните въпроси пред стоящата пред него публика: „За какво сме се събрали днес тук? Кой ни е свикал?”. Наистина тези думи са актуални и днес, след 160 години, откакто бесарабските българи за първи път са отбелязали (през 1863 г.) това тържество в административния и културния им център – град Болград.
За нас, бесарабските българи, Денят на богомъдрите братя Кирил и Методий има особено значение. Ние отдаваме почит на това културно-просветно наследие, което те и техните последователи са оставили на нас – българската азбука с нейните букви. Светият дух на тези букви е онзи, който е пазел дълбоко в сърцата на българите това, което ние наричаме „българщина” (с присъщите на нея черти – национално чувство, обичаи, нрави, традиции, култура и език). Кой, ако не ние, не знае какво значи това – да пазиш българското, намирайки се около 200 години в инонационална и иноезична среда.
Този дух на буквите помага на нас да възраждаме това, което е било в миналото. Затова неслучайно ние вече втора поредна година извършваме тържествено шествие на младото поколение в центъра на българите в Република Молдова – гр. Тараклия. Нашите деца, с национални знамена, а и портрети на светите братя Кирил и Методий, тръгнаха от църквата Св. Георги Победоносец в посока към Държавния университет „Григори Цамблак”, така само те символично повториха богоугодния път на Солунските братя, които 1170 години преди са тръгнали от Църквата като духовници с мисионерска дейност и са завършили своя път като изявени просветители.
Много е важно за нас, че както в миналото светите братя Кирил и Методий с една азбука и с една религия са съумели да обединят славянския свят, така и днес техните свети образи и дела продължават да обединяват всички българи по света (включително и тези от Молдова и Украйна), а и други славянски народи, които в един порив честват паметта на боголюбивите равноапостолни братя Кирил и Методий.
Светите образи на Солунските братя за нас, бесарабските българи – това е най-яркият израз в стремлението ни за духовно единение с прародината ни България и с българския народ. Не е случайно, че в годините на национално-културното ни движение, в края на 80-те – начало на 90-те години на миналия век, първото образувано дружество на българите в Молдова и Украйна избира за свои патрони Светите братя Кирил и Методий.
Накрая, връщайки се към въпроса на ученика Димитър Греков: „За какво сме се събрали днес тук?”, не мога да не дам също така и неговия отговор: „Ние сме се събрали днес тук, за да отпразнуваме достойно паметта на равноапостолните светители Кирил и Методий. Нас ни е свикала любовта и почтението към тези наши просветители…”.
Уважаеми сънародници, нека и ние с голяма любов и признателност да се отнасяме към това, което са ни оставили боголюбивите братя Кирил и Методий. Нека да помним „во веки веков”, че ние сме техните потомци и продължатели на тяхното велико просветно дело.
.
Иван Думиника,
доктор на историческите науки,
председател на Научното дружество на българистите в Р Молдова
.