Двугодишен отчет плюс 20-годишен разбор за час и половина
След приключването на 4-часовия парламентарен дебат по вота на недоверие за провала на кабинета в областта на сигурността, вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов взе думата и заяви: „Знам че този вот е безсмислен и вие го знаете по-добре от мен.“
След това той благодари за вота на недоверие, който бил повод да даде отчет и „да обори глупостите, които говорите толкова много часове.“
Министърът повтори познатите обвинения към опозицията, че през изтеклите 21 години тя е създала организираната престъпност – БСП създала СИК, а СДС – ВИС.
„Когато говорим за вот на недоверие нека отчитаме реалностите и всичко, което се нарича организирана престъпност. Вие сте толерирали и сте били част от всичко, наречено политическа класа и организирана престъпност”, обърна се Цветанов към опозицията.
“Някои от вашите лидери в партията и хората, които управляваха банки на тези лица, всъщност бяха шефове на предизборни щабове и водеха заседанията ви”, заяви още Цветанов, визирайки БСП. Той освен това напомни пререкания в БСП кой познавал Маджо, без да споменава за едновремешното съдружие на Бойко Борисов с Пашата.
Говорейки за каквото се сети -от законодателни промени на тройната коалиция, които според него са били в услуга на престъпници, през началото от управлението на ГЕРБ и реформите в ДАНС и подкрепата на западните партньори, Цветанов не пропусна да напомни за статия на Иван Костов в „Работническо дело“ от 1989-та.
В един момент Цветанов реши да се спре на един страничен за дебата въпрос – защо Бойко Борисов не се е справил с организираната престъпност, докато беше главен секретар на МВР от 2001 до 2005 г., по време на царското правителство.
Като гледам какво правите в момента с министъра на МВР, представяте ли си как се е чувствал главният секретар на МВР без политическата подкрепа, запита реторично Цветанов, който по онова време бе дясна ръка на Борисов.
След това Цветанов обясни, че Борисов, назначен за шеф на професионалното ръководство на МВР по лично искане на бившия премиер Сакскобургготски, чийто бодигард беше, не е имал политическа подкрепа. Министърът припомни т.нар. „яхтен скандал“ от лятото на 2003 г., когато застреляният впоследствие контрабандист Иван Тодоров – Доктора е бил на една яхта заедно с тогавашния финансов министър Милен Велчев. Те са поискали оставката на Борисов и той я подаде, защото не искаше да прави компромиси, но оставката не беше приета, според обясненията на Цветанов.
„Какво се видя? Че Борисов не може да работи по този начин. Защото трябваше да се занимаваме с настроението и влиянието на определен министър“, изтъкна Цветанов без да назовава имена. Той посочи, че след това Борисов напусна МВР заради “един министър, свързван с шадравани и пътувания до Монако”, отиде на частичните избори за кмет на София и ги спечели.
Не стана ясно защо Борисов е стоял още две години главен секретар на МВР, след като е нямал политическа подкрепа да се справи с престъпността и корупцията и трябваше да напусне едва след като Румен Петков (известен с шадраваните и Монако) стана вътрешен министър и го отстрани през 2005 г.
Подхващайки една тема и свършвайки изречението със съвършено друга, в продължение на час и половина, министърът на практика не отговори на нищо, нито обясни нещо.
Подобен трик – да задуши дебата с многословие – бе използван от бившия премиер Сергей Станишев при един от вотовете на недоверие към него, когато говори над 4 часа.
Цветанов отново подчерта, че освен ГЕРБ, „Атака“ е единствената друга партия в този парламент, която не е участвала в управлението до 2009 г. Въпреки диаметралните различия, ние нямаме нищо съвместно с Атака”, декларира министърът, който сигурно е искал да каже обратното – че все пак имат нещо общо – неучастие в предишни правителства. „Атака“ заяви, че ще подкрепи правителството на Борисов.
Освен, че се похвали със задържането на Алексей Петров, без да споменава защо все още не е внесен обвинителен акт в съда, вицепремиерът се върна до до преструктурирането на МВР и ДАНС. Освен това обясни обстойно закриването на Министерството на бедствията и авариите през лятото на 2009 г. След което се прехвърли на обвинения към бившите управляващи за забавеното членство в Шенген, което според Цветанов се дължи на подмяната на личните документи.
По думите на Цветанов политиката на ГЕРБ ще остане в историята. За да докаже, че “ходи сред народа”, вицепремиерът цитира и “момче от Черноочене”, според, което управляващите вършели работа, щом всички били срещу тях.
“Аз искам да имам само зависимост от българските граждани, парламентарната група на ГЕРБ и независимите депутати”, добави патетично Цветанов. От думите му стана ясно също, че сред стожерите на демокрацията е и “Атака”.
Като поредна илюстрация на близостта си до хората МВР шефът се обърна и към Синята коалиция. С ръка на сърцето той запита десните народни представители дали са се поинтересували каква е съдбата на момичето “с убитото” дете в Горна Оряховица. Сърцераздирателната гледка предизвика и реакцията на депутата Ваньо Шарков, който репликира министъра от място с думите, че тя има второ.
Той изтъкна, че „Атака“ е единствената политическа сила, която не е искала постове срещу подкрепа. Такава обаче бил искал Иван Костов на среща, на която лидерът на ДСБ е бил домакин.
Цветанов заяви от трибуната, че други депутати, които сега му искат оставката, са го търсили за съмнителни услуги, но нямало да ги назовава сега.
Той не пропусна на обясни и на лидера на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров, че е „обладан“ от своя колега и лидер на ДСБ Иван Костов, който според вътрешния министър със своите пет депутати искал да диктува политиката на цялата дясна коалиция.
“Това, което направи Костов, което направи Станишев, ДПС даде възможност да се оформи истинската тройна коалиция за бъдещото управление. Ако се притеснявате за ГЕРБ – ГЕРБ е допринесла да имате коалиционен партньор, да си мине г-н Костов при вас”, продължи Цветанов.
Министърът обвини предишните правителства за мониторинговия механизъм на ЕК за България. От 27 членки в ЕС само две имат механизъм за оценка, но България е единствената страна, на която е заложен допълнителен критерий за организираната престъпност, отбеляза той, без да се впуска в обяснения защо този критерий не е снет за двете години, откакто управлява ГЕРБ.
Сред успехите в работата си, Цветан Цветанов посочи залавянето на групата за отвличания „Наглите“ и „Килърите“.
Полицията днес е по-различна, каза министърът на вътрешните работи и отбеляза, че в сектор сигурност „ние сме изпълнили 90% от това, което сме заложили“
Вътрешният премиер похвали и премиера като припомни, че той е поел „личния ангажимент и риск“ при екстрадирането на сочения за наркобос сърбин Сретен Йосич.
За да покаже яркия контраст между свършеното от ГЕРБ и несвършеното от тройната коалиция, Цветанов се впусна в анализ на обзавеждането на кабинета на вътрешния министър. “Какво ми оставихте, господин Миков – оставихте ми в кабинета като наследство само 18 пепелника, които аз не мога и да ползвам, защото не пуша. Само това ми оставихте в кабинета”, обясни Цветанов.
Явно усетил, че аргументацията му на всички успехи, които изреди, не е особено стройна , вътрешният министър побърза да уточни, че „ако вносителите на вота бяха задали смислени въпроси, са щели да получат смислени отговори.“
Източник: Mediapool