.
Поредната инициатива на Културно-просветно дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“ – гр. София за поставянето на плоча в памет на загиналите през 1945 г. българи от Таврия вече е факт.
Да припомним накратко трагичната история. По време на Втората световна война голяма група таврийски българи от Украйна поискват и получават разрешение и съдействие от българския цар Борис III да се завърнат в историческата родина.
С много перипетии и рискове техният водач Мишо Хаджийски, който е и писател от Таврия, успява да ги прекара към лелеяната земя на прадедите им. През 1943-1944 г. те успяват да се заселят в България и по-точно в Добруджа, да получат българско поданство и дори да бъдат оземлени. Но след края на войната таврийците са принудени да напуснат отечеството ни и да се върнат обратно в СССР.
Единици успяват да се укрият, другите са отпратени с влакове далеч в пустините на Средна Азия. Една малка група от около 40 души (възможно е да фигурират само глави на семейства) са се отказали официално от депортацията и са се подписали, че искат да останат в България. Те са натоварени в камион под претекст, че ще бъдат откарани в гр. Русе, но на практика са стоварени по пътя във Воденската гора и са разстреляни.
Засега точното място, където почиват техните кости, не е известно. Според повечето устни и писмени свидетелства, обаче, то се намира някъде в землището на вековната гора в днешното Ловно стопанство „Воден-Ири Хисар“ край Разград. Затова паметната плоча е поставена пред портала на входа в Ловното стопанство.
.
.
Това е път, по който рядко, но все пак минават хора. И все някой ще спре, ще прочете и ще сведе глава в памет на невинните жертви… Бог да ги прости!
А материалният знак ще остане като следа и в съвестта на поколенията от ХХI в. за ненавистната война и последствията от нея.
Сърдечно благодарим за изработването и монтирането на паметната плоча на г-жа Анастасия Якова – наследничка на таврийска българка от гр. Тутракан, на инж. Кирил Колев – директор на Държавното ловно стопанство „Воден-Ири Хисар“, както и на майстора на плочата.
Официалното откриване на паметната плоча предстои в навечерието на Деня на бесарабските българи – 29 октомври, празникът, който отбелязваме повече от две десетилетия по инициатива на Дружество „Родолюбец“, както в България, така и в Украйна и Молдова.
.
Текст и снимки:
.