Тържеството по повод началото на новата учебна година в БУ „Иван Станчов“ към Посолството на Р България в Лондон започна с обръщение на новия директор на училището, д-р Валентина Александрова-Кирова, която заяви, че за нея е чест и гордост да поеме управлението на училището, носещо името на големия родолюбец г-н Иван Станчов.
.
.
Д-р Александрова-Кирова изрази увереност, че колективът ще продължи достойно делото, на което досегашният директор – г-жа Снежина Мечева посвети 36 години от живота си. Тя се обърна към първокласниците с пожелание този ден да е истински празник за тях и за техните родители, както е за учителите, и нека те да приемат учението като един безценен дар, да откриват много нови и интересни неща за България и за света.
.
.
На добър час на учениците и техните преподаватели пожела и посланик Марин Райков, който раздаде грамоти и награди от конкурси на по-големите ученици. Той също оповести пред родителите, че г-жа Снежина Мечева е удостоена с наградата „Пробуда”, която МОН учредява за първи път за заслуги към обучението по роден език в чужбина.
.
.
С песни и стихове децата от 1 клас заслужиха аплодисментите на техните родители, гости и приятели на училището.
.
.
На тържеството бяха представени всички преподаватели от екипа, който ще преподава в училището, под ръководството на д-р Валентина Александрова-Кирова, а именно: Невяна Анастасова, Здравка Владова-Момчева, Геновева Пашова, Елена Роблес, Десислава Стефанова. За първи път към колектива се присъединява г-жа Мария Балабанова, която от тази година поема обучението по български език и литература на учениците от 5 до 7 клас.
.
.
През настоящата учебна година в училището ще се обучават 26 първокласници, а всички ученици в училището ще надхвърлят 200 деца.
.
.
На 16 септември удари първият звънец и за най-големите ученици на училището – гимназистите, с преподавател Здравка Владова-Момчева.
.
.
А на 17 септември за „Азбукарчетата“ с преподавател Невяна Анастасова също бе организирано специално тържествено посрещане. Класната стая наистина оживя, когато прага й прекрачиха най-малките от подготвителните групи, дошли „книга да се учат, добро да сполучат“.
Посрещнахме ги със същата тази песничка: „Детенце хубаво, пиленце любаво, къде под мишница с таз малка книжчица?“… И топла погача разчупихме, и се запознахме, и се повеселихме, и поиграхме, и дори първи урок по ръченица си имахме…
Стари и нови приятели, всички заедно, пълни с нови сили и жажда да се учим, посрещнахме нашата нова българска учебна година, която гласът на училищното звънче оповести надлъж и нашир в сърцето на Лондон.
.
Текст и снимки:
БУ „Иван Станчов“ – Лондон
–––––––––––––––––––––-
ЗАВРЪЩАНЕ
Завръщането у дома е вече глобално понятие. То може да се случи навсякъде по света, където се чувстваш призван да изпълниш своя мисия и да дадеш смисъл на ново начало. Да очакваш, да се надяваш, да работиш, да водиш, да посрещаш и изпращаш. Да напътстваш. А, когато си български учител в чужбина, завръщането на учениците ти в класната стая е завръщане у дома.
.
.
Защото и Лондон може да се превърне в родина, когато има кауза, която призовава да продължаваме напред, да навлезем в новия учебен сезон и да се намираме винаги на познатото място в уречения час. Радини вълнения в 21 век. Няма по-точно название за познатото и все пак винаги ново чувство, което те завладява, когато порасналите само за едно лято деца прекрачват прага на класната стая – променени и усмихнати, все още загорели от южното слънце на България. Вдъхновяващо е! Защото отново, на този 16 септември 2023 г., гимназистите от БУ „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон, си дойдоха у дома. Въпреки проблемите по транспорта, въпреки разстоянията на мегаполиса, въпреки всичко!
.
.
Посрещнах ги с духовен и истински хляб – учебници и питка – такъв е редът в нашето училище. Словото е храната ни за цялата година напред, питката – за добре дошли. И сред цветята и радостта от срещата ни започна новата учебна година. Повдигнах завесата и с ключови реплики по литература, с имената на писателите и поетите, в чийто свят предстои да навлезем, с историческите събития, които трябва да запомним, разказани на езика, на който продължаваме да говорим, пишем и четем. И ето така се сглоби отново нашата училищна вселена – въпроси и отговори – все още с дъх на лято и предчувствие за пътища, които заедно трябва да извървим през следващите месеци. Пътища от думи и ново познание, пътища – продължения на достигнатото. Те отвеждат далеч, но и завръщат. Винаги ни събират и ни дават посоки.
.
.
По тях осъзнато един ден ще поемат нашите пораснали деца, а в духовния им багаж ще тежат съкровищата на българските думи, ще се багрят шевиците на българския свят, за да имат дом, който ще носят със себе си. Защото завръщането у дома е вече глобално понятие.
.
.
На добър час!
Здравка Владова-Момчева,
преподавателка по БЕЛ, История и География
в БУ „Иван Станчов“
Снимки: БУ „Иван Станчов“
.