2024-11-22

2 thoughts on “Д-р Иван Гаджев: ЗА БЪЛГАРСКИЯ СИНДРОМ

  1. България: с брадва и нож под възглавницата

    Дойче Веле

    Битовите престъпления мъчат българите. Много шум се вдига около организираната престъпност и мафията, но всъщност най-вече обикновените престъпници са бич за хората. Половината от жертвите не се и обаждат в полицията.

    В България нараства броят на кражбите по домовете, на заплахите и нападенията. Според специалисти от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), те може би са до десет пъти повече от съобщеното в полицията.

    Взломаджии особено често разбиват и крадат оборудване от автомобили, а собствениците много рядко се обръщат за помощ в полицията, защото смятат това за безполезно. Взломните кражби по домовете и нападенията хронично мъчат градските квартали. Те са бич и за ромските гета, и особено за селата, чиито жители често преспиват с брадви и ножове до възглавниците.

    Престъпността застарява и емигрира

    Тъжна ирония на съдбата, наричат специалистите следния неочакван ефект:
    демографската криза в България допринася много за… намаляване на престъпността. Обикновено най-вече младежите на възраст между 15 и 30 се включват в престъпни банди, а броят на тези младежи в България намалява от година на година. Освен поради това естествено „застаряване”, престъпността в страната губи енергия и заради … отворените граници.

    Откакто пътуват свободно, българските престъпници все по-често търсят нови полета на изява из страните от Европейския съюз. Само за последните десет години броят на извършваните от български граждани престъпления в Германия например е нараснал повече от пет пъти, твърди Тихомир Безлов от ЦИД.

    „Не е вярно, че икономическата криза е дигнала с до 20 на сто броя на престъпленията в България в сравнение с 2008-ма година. Увеличаването на безработицата не води непременно до ръст на престъпността. Често дори става точно обратното. В Съединените щати през последните три години безработицата се увеличи с пет процента, в същото време обаче престъпленията срещу собствеността намаляха с 5.5%.

    Пак в САЩ по време на Голямата рецесия в края на 20-те и началото на 30-те години на миналия век се е живеело много спокойно, с особено ниски нива на престъпността,” казва Иванка Иванова от Институт „Отворено общество” и косвено се противопоставя на изводите на колегите си от ЦИД. Според нея в България посредникът между кризата и престъпността е корупцията, която сковава страната и й пречи по-бързо да излезе от спиралата на рецесията и безработицата.

    Плацебото „МВР”

    Иванова привлича вниманието към един изненадващ феномен: през първите шест месеца от управлението на сегашното правителство равнището на регистрираните престъпления се вдигна, но това може да се обясни с политическата реторика и обещанията, че МВР ще се справи с престъпността, казва тя.

    „Просто хората повярваха и започнаха да съобщават за кражбите и нападенията – оттам и нарасналият брой. С времето обаче илюзиите се разсеяха подобно на действието на плацебото върху болния организъм” – обобщава Иванова.

    Тя критикува и плановете за специализирани съдилища в България. Ако системата поддържа голямо количество магистрати, които не си вършат добре работата, проблемът не се решава с още магистрати със същите заплати, гаранции и правомощия, качени върху главите на колегите си, а с реформа, смята експертката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *