.
Честит празник, уважаеми колеги и приятели!
Денят на Народните будители – 1 ноември
.
За пръв път празникът на будителите се отбелязва през 1909 г. в Пловдив.
На 13 декември 1922 г. ХIХ обикновено народно събрание приело Закон за допълнение на Закона за празниците, с който “Първи ноември да се празнува като всенароден празник на заслужилите българи… Да стане един постоянен национален празник в памет на всички труженици за българското национално и просветно-културно възмогване и преуспяване на българския народ”.
От 1 ноември 1923 г. с указ, подписан от цар Борис III, денят е бил обявен за общонационален празник в памет на заслужилите за Отечеството си българи.
Неслучайно за Ден на народните будители се приела не просто календарната дата 1 ноември, а понеже на този ден (според тогавашния Григориански календар) се празнува преподобни Йоан (Иван) Рилски Чудотворец, който се почита като покровител на българския народ.
Целта на празника била да се прослави делото на св. Иван Рилски, на светите братя Кирил и Методий, на Йоан Екзарх, на св. Евтимий, патриарх Търновски, на славните възрожденски дейци: преподобни Паисий Хилендарски, св. Софроний Врачански, д-р Петър Берон, Васил Априлов, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев и на още десетки дейци на просвещението и национално-освободителното движение.
От 1922 до 1944 г. това е бил общонационален празник с голямо културно и патриотично значение.
След политическата промяна на 9 септември 1944 г., през 1945 г. Денят на народните будители отпаднал от списъка на празниците, защото се “дублирал” с Деня на светите братя Кирил и Методий.
След 45-годишна забрава, по инициатива на Общонародното сдружение “Мати Болгария” и най-вече на неговия председател, д-р Петър Константинов, празникът бе възстановен на 1 ноември 1990 г. Със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то НС на 28 октомври 1992 г., беше официално възобновен празникът на народните будители и 1 ноември стана неприсъствен ден за всички учебни заведения.
По инициатива на Съюза на учените в България, Денят на народните будители стана и Ден на учените.
Защото първият акт на българската държавност всъщност е отпреди Освобождението и е свързан със създаването на организираната българска наука на Българското книжовно дружество (1869 г.), което през 1911 г. със закон беше преименувано в Българска академия на науките. И защото науката, заедно с Църквата и училището, всъщност подготвя пробуждането на българската нация и създаването на новата ни държава.
Честит празник!
.
Евелина Аврамова
говорител на АБУЧ,
ръководител на БУ „Васил Левски“ –
Саарбрюкен-Кайзерслаутерн-Хамбург
.