Финансовото министерство на САЩ обвини международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“, че е допуснала грешка от 2 трилиона долара при изчисленията си на бюджетните проекции, въз основа на които е понижила оценката на държавния дълг на страната.
Според запознат с разговорите между агенцията и министерството, тя е представила вчера текста, с който е аргументирала решението си. Тогава финансовото министерство заявило, че има грешки в цитираните числа за целевите държавни разходи (discretionary spending), които Конгресът може да променя, без да се налагат изменения в закона за бюджета, за периода на следващите 10 години, както и грешки в съотношението между държавния дълг и БВП.
Според източника „Стандард енд Пуърс“ тогава решила да махне някои от тези числа от анализа си, когато го публикувала в сайта си.
САЩ бяха оценявани с максималната оценка „ААА“ от „Стандард енд Пуърс“ от самото основаване на агенцията през 1941 г. Тя е първата рейтингова агенция, която отказва максимална оценка на американския държавен дълг.
Други кредитни агенции
Другите две големи кредитни агенции – Moody’s и Fitch обявиха в петък през нощта, че в момента не планират да последват „Стандард енд Пуърс“ в оценяването на кредитния рейтинг на САЩ.Решението на „Стандард енд Пуърс“ дойде на фона на седмица на напрежение на фондовите пазари по света, каквато не е имало от кризата през 2008 г.
Последици на световната икономика
Намаляването на рейтинга може да подкопае доверието на инвеститорите в най-голямата икономика в света, която е в сериозни затруднения заради огромния дълг, безработица от 9.1% и страховете за повтаряне на рецесията, коментира ВВС.
Междувременно Китай осъди днес „недалновидните“ политически препирни в САЩ във връзка с проблемите на американския дълг и настоя, че светът се нуждае от нова, стабилна валута за резервите си, предаде Ройтерс. Пекин настоява за международно наблюдение на проблема с американския долар и смята, че едно от възможните решения е въвеждането на нова, стабилна валута за валутните резерви, за да се избегне катастрофа, съобщи БТА.
По-рано днес стана ясно, че Германия, Франция, Италия и Великобритания искат бързо прилагане на решенията от срещата на върха в Брюксел от 21 юли за кризата и еврозоната. Германската канцлерка Ангела Меркел е разговаряла по телефона с френския президент Саркози и премиерите на Италия Берлускони и Великобритания Камерън, съобщи германски правителствен говорител. „Всички те искат бързо прилагане на решенията от срещата на върха в Брюксел от 21 юли за кризата и еврозоната“, каза говорителят без повече подробности.
Влияние върху българската икономика
Дълговите кризи в Европа и САЩ ще се отразят негативно и на българската икономика. Това каза пред БНР икономическият анализатор Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията по повод новината за понижението на кредитния рейтинг на САЩ. Можем да очакваме, че това намаляване на рейтинга на САЩ ще се отрази неблагоприятно върху българската икономика, тъй като това ще доведе до по-голяма нестабилност на международните пазари, оттам и за финансирането, за компаниите и за потреблението.
Източник: Dnes.dir.bg
Здравейте искам да ви помоля за една услуга ако някои може да ми помогне да напиша кратък анализ на филма inside job, който анализ да не около 10 страници word, много се рових и гледах филма, но това което съм написал е в размер на мах 3 страници, ако има някой които е на ти с икономиката и има повече размисли да ми помогне!!!
„Inside Job” (2010) е документален филм на Чарлс Фъргюсън за финансовата криза от края на първото десетилетие на двадесет и първи век. Според самия Фъргюсън, филмът е за „систематичната корупция във финансовия сектор на САЩ и последиците от тази корупция.“ В петте си части филмът изследва как промените в регулациите и банковите практики са спомогнали за създаването на кризата. Филмът спечели Оскар в категорията „Най-добър документален филм“ и е може би един от малкото филми, които навлизат толкова навътре в технологията как точно се случи финансовата криза през 2008 г.
От блога на Илия Марков: „Вътрешна афера“ (преводът на заглавието е неофициален) проследява зародишът на финансовата криза в голяма дълбочина, връщайки се до 80-те години и управлението на Роналд Рейгън, което започва масовата дерегулация на финансовите пазари (дерегулация, която в крайна сметка доведе до финансовия крах на Уолстрийт).
Но освен, че проследяват кризата в историческа и глобална перспектива, авторите се задълбочават и върху корупцията и конфликтът на интереси, от които е изтъкан Уолстрийт и мрежата от корупция от висши държавни служители, университетски преподаватели и научни работници, свързани с него.
Най-опасните разкрития на филма всъщност са в заключението – че финансовата индустрия всъщност много успешно се справи с задачата да се спаси (благодарение на парите на данъкоплатците) и след това да блокира всеки по-радикален опит за реформиране и регулиране на системата.”
Из http://www.lifeaftercapitalism.info/multimedia/42-video/210-inside-job
p.s.:
Чрез този линк може да се види и самия филм „Inside Job” („Вътрешна работа” или „Вътрешна афера”), който според мен си струва да се види.