.
Вълнуващи ще останат десетките прояви в Чикаго, съпровождащи националния ни празник 3-ти март – издигане знамето в Даунтаун, празничен концерт с участието на всички училища и фолклорни състави.
И едно достойно завършване с прием в елитния бизнес клуб на Чикаго, Union Legue Club, който вече няколко години поред гостоприемно подслонява все повече разрастващата се българска общност в Чикаго.
.
.
Мащабът на нашата общност не расте само на брой, а и по-съществено – по качество. Достатъчно е да хвърлиш един бърз поглед и разпознаваш представители на много културните организации, църкви и училища, вече над десет, журналисти, художници и музиканти, писатели и артисти. лекари и всякакви специалисти в областта на финанси и мениджмънт, представители и на Българо-американска полицейска асоциация. Може и да пропусна някого, не бих могла да опиша цялото разнообразие от специалисти, изявени и доказали се българи в своята професия, чийто принос в американския живот е гордост за България. Но както можем да бъдем горди, че сме българи, така сме и благодарни, че Америка ни дава този шанс да защитим нашата идентичност по най-добрия начин.
.
.
Та самият клуб е връстник на българската свобода, ражда се през 1879-та, само година след нашето Освобождение. Мисията му с няколко думи е социална, културна и хуманитарна – да извлече от своите членове най-доброто и го пренесе за обществото.
Така възниква голямата библиотека „Вашингтон“ в Чикаго. Не минава без съдействие от страна на клуба и Колумбовото международно изложение през 1893-та, когато идва Алеко Константинов
и написва книгата „До Чикаго и назад „.
.
.
Но това, което най-много ме впечатлява, е, че през 1891 г. се сформира специален Арт комитет към клуба, който, освен да подпомага местните художници прави лекции, срещи и изложби, започва и да колекционира картини. Колекцията на Union Legue Club наброява над 700 произведения от живопис, рисунки, скулптури, фотографии. Между американските художници попада и картина на френския импресионист Моне.
.
.
И ако е удоволствие да се срещнеш със стари приятели или се запознаеш с нови, още по-приятно става, когато отпиваш глътка вино, докато погледът ти „отхапва“ от някоя разкошна картина като Жената в бяло на Vera Klement, Woman at the window, например, или на американския импресионист като Wilson Henry Irvine.
.
.
И колко уютно беше да си бърборим под шарените сандали, ShoeScape на Ed Paschke и предизвикателните цветове на Karl Wirsum с най-интелигентните жени, Izidora Angel и Ангелина Илиева.
.
Прекрасна вечер, благодарение на домакините и най-вече на организаторите, Генералното консулство на Р България в Чикаго, в лицето на Светослав Станков и неговия екип. Благодарим Ви от сърце.
.
Благодарим Ви, Maria Pappas, Cook County Treasurer, и Karissa Perez от офиса на кмета, че бяхте с нас.
.
.
Текст и снимки:
.