Претендентката за републиканската кандидатура за президентските избори в САЩ през 2012 г. Мишел Бакман победи в събота на неофициалния пробен вот в щата Айова за определяне на бъдещия съперник на Барак Обама. Представителката на ултраконсервативното крило в „чаеното парти“, член на Камарата на представителите от Минесота, спечели 28.5 процента от подадените 16 892 гласа, или 4823 гласа, пред Рон Пол с 4671 гласа и Тим Поленти, който остана трети с много по-малко гласове – едва 2293, предаде Асошиейтед прес.
Т. нар. „сламен вот“ (от обичая във въздуха да се хвърля слама, за да се види посоката на вятъра), е чисто символичен и донякъде бе засенчен от съобщението на републиканския губернатор на Тексас Рик Пери, който по-рано същия ден официално обяви кандидатурата си за президент. Той не участваше във вота в Айова, но ще посети щата в неделя. Все пак за него гласуваха 718 души, които допълнително вписаха името му в бюлетината, и се нареди шести.
Той спечели повече гласове от фаворита Мит Ромни, който макар и да не присъства, фигурираше в бюлетината, обаче получи едва 567 гласа. Четвърти излезе бившият сенатор Рик Санторум, а пети -бизнесменът Хърман Кейн.
Макар че беше в Айова на щатския панаир, във вота не участва и Сара Пейлин, републикански кандидат за вицепрезидент през 2008 г., която предпочита да поддържа съспенс около намеренията си за 2012 г. Избирателите от Айова първи ще гласуват на 6 февруари 2012 г. в началото на дългата поредица първични избори, които се организират във всички щати за определяне на републиканския съперник на Обама през ноември.
Шестима претенденти за републиканската номинация участваха в събитието в Еймс, традиционно отличаващо се с карнавална атмосфера. Избирателите пристигаха с десетки автобуси и се тълпяха в шатрите с музика на живо и безплатно барбекю, платени от кандидатите, преди да чуят речите им в баскетболната зала на щатския университет на Айова. Срещу билет от 30 долара, често също платен от кандидатите, всеки жител на щата над 18 години можеше да гласува.
По същото време Рик Пери обяви официално кандидатурата си в Чарлстън, Южна Каролина – първият от южните щати, които ще проведат първични избори догодина. Пред публика от 700 консервативни блогъри той предприе яростна атака срещу икономическата политика на президента Обама, предаде Ройтерс.
Осъзнавам, че Съединените американски щати наистина са последната голяма надежда на човечеството, заяви Пери, като обвини Обама, че е застрашил авторитета на САЩ в света с катастрофалната си политика на „голямо правителство“ и големи разходи и „несвързаното бръщолевене“, което нарича външна политика.
Г-н президент, нека ви кажа нещо – не можете да спечелите бъдеще, като продавате Америка на външни кредитори. Ние не можем да си позволим още четири години управление на Обама, който взима парите от кесията на американските семейства и работодатели, за да ги дава на централното правителство.
Възползвайки се от факта, че кредитният рейтинг на САЩ бе понижен от водеща агенция, той заяви: Факт е, че почти три години президентът Обама понижаваше американските работни места, понижаваше нашата позиция в света, нашата финансова стабилност, нашата самоувереност и надеждата за по-добро бъдеще за децата ни.
Пери атакува и външната политика на Обама. Нашият президент обиди приятелите ни и насърчи враговете ни, вирейки нос срещу традиционни съюзници като Израел, каза той и обяви намерението си да се кандидатира с думите: Нямам намерение да стоя настрани, защото една велика страна има нужда от по-добър президент.
Още преди това републикански проучвания показваха, че Пери изостава само с няколко пункта от Мит Ромни. Той е един от малцината претенденти, способни да обединят различните елементи на шарената републиканска коалиция, отбелязва АП, цитирана от БТА. Има подкрепата на редица привърженици на „малкото правителство“ и ниските данъци в движението на „чаеното парти“ и е популярен сред социалните консерватори с опозицията си срещу абортите и правата на хомосексексуалните.
Може да съперничи на Ромни по въпроса за създаването на работни места, който се очертава като ключов в предстоящата кампания. За трите си губернаторски мандата в Тексас може да се похвали, че работните места в щата са се увеличили, а данъците остават ниски. Може да отнеме от Бакман част от подкрепата на социалните консерватори и активистите на Чаеното парти, защото може да се похвали с управленски опит, какъвто конгресменката няма. Евангелист е, а избирателите евангелисти гледат с подозрение на Ромни заради мормонската му вяра.
Пери никога обаче не е участвал в национална изборна кампания, а дълбоко консервативните му възгледи не се харесват в някои части на страната. Възможно е да се намеси и факторът на т.нар. „умора от Тексас“ – дали американците са готови да изберат за президент още един губернатор на Тексас толкова скоро след Джордж У. Буш, който сдаде поста с рекордно нисък рейтинг на одобрение.
Източник: Mediapool