.
Както вече съобщихме, за 14-и път любители на българския фолклор от Северна Америка се събраха в Чикаго за фолклорния фестивал „Верея“.
Дните на фестивала тази година бяха от 25 до 28 април. В Чикаго се събраха над 40 български танцови трупи от цяла Америка, а банатски българи от Винга бяха специалните гости.
Събитието започна с представяне на книгата на Даниела Иванова-Найберг „Хореографът – културен герой“, която бе представена на 25 април в Център „Малката България“. По време на срещата имаше и разговор за хореографското изкуство с доц. Георги Гаров.
.
Ето какво пише за това представяне Кина Бъговска:
„В един непренуден, уж разговор с Даниела Иванова-Найберг и доцент Георги Гаров за хореографията, можеш да научиш интересни неща, не само за традицията, а и за това какво е да си учител и какво предаваш на тези, които обучаваш…
Традиционното ни хоро не е час по физическо или фитнес занимание, а играе съществена роля за българската култура. Неговата семантика се корени в древността и никой не знае кога за първи път нашите предци са се наловили за ръце и, заслушани в ритъма на музиката, изписват магични знаци по земята със стъпките си…
В книгата „Хореографът – културен герой“ Даниела Иванова-Найберг си поставя за цел не миналото, а какво могат днешните хора да научат. Защото тя смята, че хореографът е този, който „…внася нови знания, който променя световете. Хореографът не показва само стъпки и фигури, той показва целия си мироглед и култура… Това не е само фолклорен танц, а неговата представа за фолклора“. Говорейки за това, Даниела Иванова-Найберг подчерта колко важно е отношението на хореографа и неговата отговорност, защото „работи с много хора и се мултиплицира всичко онова, което носи в себе си.“
Всеки учител ще предаде това, което е научил от своите учители, затова е важно да имаш добри учители…
С тринадесетте интервюта за хореографи, които е описала в книгата, Даниела смята, че е нещо, което сегашните хора, които водят клубове и ансамбли, могат да научат. Научихме и от доцент Гаров, че ако правиш нещо, което силно обичаш – то винаги е добро и успешно…
С тези интересни и позитивни гости Константин Маринов сложи началото на Фестивал „Верея“ на 25 април 2024 г.“
.
Следват снимки и видеа на Николинка Кисьова от вълнуващия фолклорен празник.
Петък, 26 април – Танцувален семинар с доц. Георги Гаров.
.
.
В петък вечерта се състоя самостоятелният концерт на ансамбъл “Българче” от гр. Винга, Румъния. Този ансамбъл на банатските българи има забележителен хореограф – Стоян Михов. С красивите си костюми, обиграни движения и завладяваща хореография танцьорите предизвикаха фурор сред въодушевената публика в Център „Малката България“.
.
.
Заедно с тях на сцената излязоха и „Гурбетчии“ – Чикаго.
.
.
А в събота графикът на фестивала бе изключително натоварен – вижте края на списъка на организаторите, в който имаше 47 различни изпълнения!
.
.
.
Във фестивалните дни децата бяха и на сцената, и зад нея, и навсякъде, където можеха да поиграят…
.
Според някои историци, български корени има и в Азия. Във всеки случай от следващата снимка се вижда, че българските носии са на почит и там.
.
.
Както се пее в песента – две съседки от Канада – Рени Стаматова и Криси Търпова.
.
Още вълнуващи кадри от фестивала…
.
.
.
.
.
А ето един от първите отзиви след края на Фестивала (на снимката).
.