.
Честит имен ден на всички празнуващи в днешния ден на светите апостоли Петър и Павел! Интересно е как имената могат да доведат до мислени пътувания.
Ако се чудите защо съм сложил снимката на Надин Лабаки пред постер на филма „Капернаум“, ето как се получи:
Сетих се, че Свети Петър, един от патроните на днешния празник, е живял в Капернаум, незначително рибарско село на Галилейското езеро. Както си е било незначително, изведнъж то се превръща в център на света, в място, в което са живеели Иисус Христос и почти половината от 12-те апостоли: Петър, Матей, Яков, Андрей и Йоан. От централно средище на християнството, място, на което се основават едни от първите църкви и на което се намират едни от най-старите синагоги, то бива прокълнато от самия Иисус, заради незаинтересоваността на местните жители. И така селцето изчезва завинаги.
От св. Петър през Капернаум се сетих и за филма „Капернаум“, най-успешния арабски филм за всички времена. Парадоксално, режисьорът на най-успешния арабски филм за всички времена е жена. При това каква. Ливанката Надин Лабаки е известна като арабската Моника Белучи. И то с право. В сайта imdb „Капернаум“ е единственият арабски филм в топ 250.
.
В „Капернаум“ се преплитат много теми, засягащи не само арабския свят. Повечето актьори са аматьори, което придава почти реалистичен, документален вид. Това се отнася и за главната роля, която е изиграна от сирийско момче, подбрано и взето от бежански лагер в Ливан.
Историята се върти около 12-годишно момче, което решава да съди родителите си, след като вижда майка си отново бременна с поредно дете. А родителите му не могат да се грижат за нито едно от тях и ги захвърлят на улицата. Това момче се среща с много други герои – бежанка от Етиопия с малко дете, търговец на деца, затворници и зависимостта им към опиати, разпадащо се общество.
Интересното е, че филмът се превърна в най-касовия арабски такъв, благодарение на успеха му в Китай. По някаква необяснима причина, без никаква реклама и очаквания, а с позитивни оценки и мнения в социалните мрежи от обикновени зрители, китайците изпълват кината и го превръщат в сензационен хит. От $70 милиона печалба близо 54 от тях се дължат на китайския пазар.
А продуцентът на филма едва събира пари, за да осъществи плановете на Надин; дори ипотекира свои имоти, за да го направи.
Всъщност и предишният най-успешен арабски филм бе на Надин Лабаки. Той се казваше „А сега накъде?“ и разказваше за смесено село с християни и мюсюлмани, в което избухва религиозно напрежение. Но жените от двете страни, помагайки си помежду си, се опитват да потушат това напрежение, като дори си сменят дрехите с тези на противоположната религия.
В България пък доста успешен бе друг неин филм – „Карамел“.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Заглавието е на редакцията.
.