.
Разговор по Програма „Христо Ботев“ на БНР на Нина Цанева със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище „Иван Станчов“ към Българското посолство в Лондон, по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов.
.
.
Мечева, съосновател на Асоциаацията на българските училища в чужбина, припознава като своя лична кауза утвърждаването на делото на Иван Станчов в паметта на бъдещите поколения. Големият български дипломат и политик е сред хората, защитили най-силно усилията на стотици учители зад граници, които работят за съхраняване на българското самосъзнание.
Какво е да си учител по България в чужбина?
Създаването на двуезичното издание, посветено на Иван Станчев, е дълг на училището, заявява Мечева. В книжката са включени архиви, предоставени от Националния исторически музей. Разбира се, фондация „Карин дом“, чийто съосновател и председател е Иван Станчов, също дава своя принос в изработката на брошурата. Делото е подкрепено от програмата на МОН „Неразказаните истории на българите“, в която българските училища зад граница се включват, за да представят нашата история по света, разказва Мечева.
В днешно време подобни личности почти не се раждат, убедена е Мечева. Тя изтъква, че Станчов е обичал България по вдъхновяващ и увличащ начин. Бил е голям оптимист и е вярвал в бъдещето на страната ни – нещо, което всяко следващо поколение трябва да знае.
Проф. Красимир Станчев: Азбука, език, идентичност
„Тази книга заживя, преди да бъде отпечатана. Ние направихме презентация в българското посолство пред нашите гимназисти и ученици от Първа английска гимназия.“, разказва Мечева и допълва, че книгата ще бъде представена и подарена по време Годишната конференция на Асоциацията на българите в чужбина, която предстои на 22 юли.
Мечева изразява своята благодарност към програма „Христо Ботев“ за дългогодишното медийно сътрудничество. Предстои още една положителна изява, в която се включва и БНР, в лицето на програма „Христо Ботев“ – актьорът Руси Чанев ще представи своята адаптация на „Под игото“, съобщава Мечева.
Актьорът Руси Чанев адаптира романа „Под игото“ за българчетата в чужбина
Ние сме част от българската образователна система, заявява гостът и изтъква доброто сътрудничество на Асоциацията на българските училища в чужбина с МОН.
Мечева завършва разговора с думите: „Хубаво е да има основа, да има корен. Смея да вярвам, че Асоциацията на българските училищата в чужбина е един здрав корен, който спомага да процъфтява градежът на това, което сме създали до този момент.“
Повече по темата чуйте звуковия файл в сайта на БНР ТУК
.
–––––––––––––––––––––––––––
Иван Станчов бе външен министър на Република България в служебния кабинет на Ренета Инджова в периода 1994-1995 г., а преди това и посланик във Великобритания от 1991 г. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Станчов, също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924 г.), министър на външните работи (1906 г.) и министър-председател на България (1907 г.)
.
Публикация в сайта на БНР: Бисерка Граматикова
Източник: БНР
.