ПРАЗНИК НА РОДОЛЮБИЕТО
Триъгълната кула на Сердика, културно историческа ценност,
София, бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 16, юни 2024 г.
.
ПЪРВА ЧАСТ
ЦЕРЕМОНИЯ ‘2024 по връчване на наградите на участниците в Националния конкурс за есе, разказ за ученици от 1-ви до 12-и клас на тема „Завръщане към корените“ – 2024 (Родовата памет е жива), в Националния конкурс за рисунка за ученици от 1-ви до 12-и клас на тема „Моето родословно дърво” – 2024 (Завръщане към корените), в Националната инициатива „И в добро, и в зло помагали си дедите ни” – 2024, организирани от Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”, под ПАТРОНАЖА НА КМЕТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА г-н ВАСИЛ ТЕРЗИЕВ.
.
.
ЕДИН НЕОБИКНОВЕН КОНКУРС
БУДИ ДЕТСКОТО ВЪОБРАЖЕНИЕ В НАЧАЛОТО НА ЛЯТОТО
Той е посветен на историческата памет и е част от поредица инициативи на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”. Негов създател и председател е Божана Богданова, потомка на тракийски бежанци от многострадалното село Булгаркьой.
.
.
Неговата цел е да бъдат съхранени паметта, традициите и обичаите на дедите, паметта, традициите и обичаите, и на онези стотици хиляди тракийски и малоазийски българи, които не само през 1913 г. и 1914 г., но и в последващи исторически катаклизми са прогонени от родните им места.
.
.
Потомците им са тук, сред нас, но в забързаното всекидневие на човек понякога не остава време да се докосне до съкровените следи на миналото, белязали съдбата на деди и прадеди.
Традиционно всяка година ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна разгръщат своя талант и творческа енергия в:
.
.
– Националния конкурс за есе, разказ на тема „Завръщане към корените” (Родовата памет е жива);
– Националния конкурс за рисунка на тема „Моето родословно дърво” (Завръщане към корените);
– Националната инициатива „И в добро, и в зло помагали си дедите ни”;
– Участват в Церемония за връчване на награди, отличия, грамоти…
.
.
Създаването на литературни и художествени творби от младите българи е крачка на завръщането към историята на Род и Родина. С творчески ентусиазъм те разпалват искрата на любовта към нея, както и вярата, че всяко усилие да се работи за бъдещето е достойно и благородно.
Някогашните бежанци са търсили подслон, препитание, последен пристан и постеля за своите деца в границите на Майка България.
.
.
Въпреки преживените драматични и тежки времена, те съхраняват българския дух, родовата памет и предават своите родолюбиви чувства и послания за бъдещето на децата си.
Младите таланти заедно със своите ръководители и ВДЪХНОВИТЕЛИ В РОЛЯТА НА ДОБРОВОЛЦИ, заслужават изключителна БЛАГОДАРНОСТ за своето участие, съучастие и вдъхновяващо насърчаване на следващото поколение, за да се осъществяват прекрасните им творби.
.
.
Всяка година децата-участници са различни. Те израстват, завършват училище и в съответната възрастова група се включват други млади таланти със свои ръководители, от училища, читалища или творчески клубове – включително и от чужбина.
.
.
По време на финалната ЦЕРЕМОНИЯ ПО НАГРАЖДАВАНЕ за съответната календарна година, участниците в празничното събитие получават, освен награди, отличия, грамоти и подаръчета, свързани с традициите и обичаите на дедите и СВОЕОБРАЗЕН СВИТЪК – СБОРНИК за съответната година с творби – есета, разкази, рисунки и снимки, както за „Завръщане към корените“, така и за „Моето родословно дърво“ и за „И в добро, и в зло помагали си дедите ни“… НАШИЯТ БЕЗЦЕНЕН ДАР – спомен за сътвореното с любов и вдъхновение!
.
.
Ние вярваме, че ИСКРАТА на творчеството е ЗАПАЛЕНА!
ДИРЯТА на паметта е ОСТАВЕНА!
Зародил се е истински творчески трепет и стремеж да се пресъздаде важна страница в Българската история – с емоционални въплъщения, с несломим дух, запазил се през вековете, благодарение на Родът Български, езикът, обичаите и семейството…
.
.
През годините са натрупани изключително стойностни творби – разкази, есета и рисунки. Това е огромен интелектуален ресурс, подкрепян от семейство, училища и читалища. Той е влог в съкровищницата на историята на България. Въпреки съвременните идеи да живеем в глобален свят без граници, родът и домът са нещо лично, нещо неразрушимо и съкровено.
.
.
Трябва да бъдат прочетени тези детски творби, в които се разгаря искрата на родолюбието, която ще бъде техният „факел в сърцето“, с който ще пробягат през годините от единия до другия край на света. Усещането за автентичност в конкурсните творби е невероятно. Всяка дума е като пареща болка, която отваря раните на душата и задава вечния въпрос – как се ражда несправедливостта в този свят с хилядолетна история… Героите на тези драматични събития не се кичат с ордени и медали.
.
.
Тяхната слава и чест е шепата пръст, която притискат до сърцето си, за да я пренесат като спомен от родното място.
Оттам, където е коренът на един отиващ си свят – свещено място за молитва.
Там, където потомците отиват на поклонение, така както се ходи на Божи гроб.
.
.
Това е богатството, съхранено от времето – църквата, иконите, училището, мегдана за хорото и празничните носии на момите, къщата, кладенецът, сянката на столетно дърво, под клоните на което връзвали люлка за бебето, нивата, гробището … – все отломки от материалното и духовно богатство.
.
.
Специален акцент и признание за повече от тридесетилетната дейност на сдружението и участниците в ученическите конкурси и инициативи на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“ са:
.
.
– Поканата от Президентството и срещата на наградени участници в ученическите конкурси и инициативи на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“ с Президента Румен Радев, отразена в националните медии.
– Церемонията по награждаване и връчване на грамоти, отличия, награди и подаръци е прието да се провежда под Патронажа на кмета на Столична община, г-н Васил Терзиев
и с любезното домакинство на Регионалния исторически музей София-град, с директор доц. д-р Венета Ханджийска и екипа на музея.
.
.
В церемонията участват още Министерство на образованието и науката, потомци на тракийски бежанци.
Имаме и подкрепата на г-жа Боряна Райкова, зам.-директор на Софийска гимназия по хлебни и сладкарски технологии СГХСТ, и на младата народна певица Георгия Райкова, педагог, ръководител на Фолклорна формация „Житената питка“ към гимназията;
.
.
на Народно читалище „ИНТЕРКУЛТУРА 21 ВЕК – 2006“ – София с председател г-жа Янита Димитрова, на акад. проф. Димитър Папазов, г-н Иван Чулев, педагог с дългогодишен опит в областта на пластичните изкуства – скулптура и керамика, на г-н Пламен Петрушков.
.
.
Специален акцент и признание към участниците в ученическите конкурси е участието на наградени ученици в организираните от Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“ експедиции, което е емоционално докосване до родния край на дедите и памет за бъдещето на техните фамилии.
Всеки си има своя ден за помен, палят се свещи, прелива се чаша вино на сакрално място – където земята помни кървавите следи на насилието…
.
.
Нашите бежанци пазят като свещен дълг оцелели икони, местен фолклор, обреди, песни, хора̀. Те подклаждат желанието да се запази преклонението към запуснати исторически места, крепости, останки от стари манастири, оброчища… един свят, ЦЕнен като национално богатство.
Именно потомците – децата, учениците са търсачите на тези съкровища.
.
.
Всяка написана от тях страница е велико тайнство. Възможностите на словото, на изкуството нямат граници. Така човекът, който чете, се превръща също в герой и пазител на народната памет.
Затова е толкова важна тази тънка като копринена нишка история – безценна със своята истина, която води към бъдещето.
.
.
Младите хора трябва да бъдат пазители на историята!
Това им е
завещание и мисия!
Да помнят!
Да помнят завинаги!
.
.
Божана Богданова
председател на Тракийско сдружение „Национална инициатива
„Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“
.