.
На 8 юни 2024 г. (събота) в театър Eurodistrict, разположен символично на френско-германската граница, на десния бряг на Рейн, се състоя тържественото честване на 15-годишнината от създаването на Българското училище „Христо Ботев“ в Страсбург при Европейската асоциация „Кирил и Методий“. Отворило врати през април 2009 г. със седем ученици, днес училището събира над 120 ученици, живеещи в близките до Страсбург селища от двата бряга на Рейн.
.
.
Специално за случая бе подготвена и издадена книгата „Към българските корени. Из творческите изяви на учениците в Българското училище в Страсбург“ (Издателски център „Боян Пенев“, Институт за литература – БАН). Авторите в тази книга, финансирана по Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, са ученици от Българското училище в Страсбург – едно от близо 400-те училища в чужбина, в които се изучава български език и литература, история и география на България по програмите и с подкрепата на Министерството на образованието и науката.
Публикувани са част от творческите изяви на учениците – есета, разкази, приказки, стихотворения, литературни преводи, рисунки и пластика, подготвени в часовете по творческо писане и по художествено творчество, за конкурси или училищни тържества.
Някои от текстовете и кратката анкета в края биха могли да послужат при социологически, етнографски, социолингвистични проучвания.
Целта на това издание е също да стимулира младите хора за творчески изяви, за задълбочаване на знанията по български език, култура и история, които са надежден път към българските корени.
По време на празника бе показана дигитално документалната изложбата „Иван Вазов – 100 години безсмъртие“, подготвена съвместно от Института за литература, Научния архив на БАН и Централна библиотека.
.
Учениците представиха спектакъл под надслов Спомени в „Кутия за мечти“, който включваше: постановка по „Анини приказки“ от Стефан Цанев, под ръководството на Надя Бибер (певица в Страсбургската национална опера и ръководител на доброволни начала на театралната трупа при училището); изпълнения на групата на Страсбург по художествена гимнастика с ръководител Гергана Лазарова-Дешо; български фолклорни и популярни съвременни песни в изпълнение на учениците от класа по пеене с ръководител Димитър Гугов (гъдулар, композитор, музикален педагог, познат вече и на българската публика от групата „Варварски цигулки“); сцени по анекдоти с герой Хитър Петър, народни танци.
Гости на тържеството бяха посланик Мария Спасова – постоянен представител на България в Съвета на Европа, и Ваня Балчева – директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН, която поздрави присъстващите от името на министъра на образованието и науката проф. Калин Цоков и връчи на директора на училището плакет на МОН.
Училището и Асоциацията получиха поздравления също от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, от Изпълнителната агенция за българите в чужбина, от Асоциацията на българските училища в чужбина.
.
Лидия Михова,
БУ „Христо Ботев“ – Страсбург
.