.
Да учиш историята, докосвайки я с ръка, е незабравимо преживяване. Но ако създадеш история, то тогава и ти ще останеш в нея. Точно това се случи в навечерието на празника Успение Богородично (Голяма Богородица), на остров Света Анастасия до Бургас. Една картина ще остане там завинаги и ще разказва за себе си.
.
.
През 2021 година се проведе Първото Международно младежко биенале „Българските следи по света – с палитра, камера и слово“, организирано от Българско училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим. Тогава Голямата награда получи картина с изображение от Четириевангелието на цар Иван Александър, нарисувана от Александър Димитров Георгиев от посолското българско училище „Иван Станчов“ в Лондон. Биеналето беше вдъхновило Министерството на образованието и науката, което предложи националната програма „Неразказаните истории на българите“, насочено към българските училища в България и чужбина, за изследване на родовата памет и българските следи по света.
.
.
Картината – победител на Александър Георгиев беше на изложба в Рим, после в БАН и накрая трябваше да се озове във Ватикана, но след 3 години опити да се намери правилният момент това да се случи, съдбата бе решила друго…
.
.
Ден преди Голяма Богородица кръгът се затвори: изображението на цар Иван Александър се прибра в манастира, изграден някога от неговите предшественици на остров Св. Анастасия.
Губернаторът на островчето Павлин Димитров и неговата дясна ръка Петя Паскалева с огромен ентусиазъм приеха неочаквания дар, който им занесох – картината на Алекс. Още по-голямо беше моето удивление, когато видях дигиталното копие на Четириевангелието в музейната сбирка на острова. От губернатора научих, че предците на цар Иван Александър изграждат най-старата част на островния манастир. Още същия ден картината на Алекс беше рамкирана, за да бъде готова за празника Голяма Богородица!
.
.
Новината веднага обиколи света, защото за пореден път нашите български училища в чужбина са в центъра на вниманието и събитията. За добрата новина основателката на посолското училище „Иван Станчов“ в Лондон – Снежина Мечева сподели: „От дълги години Александър е наш ученик, първоначално в по-малките класове бе мой ученик, стимулирах го да се включи в конкурс за рисунка и първо направи един първи вариант в по-малък размер, който всички много харесахме, но той каза, че ще направи по-голям и по-добър вариант и го донесе в последствие, а ние го изпратихме в Рим. Малкият размер остана за спомен в класната ни стая. Алекс сега вече е ученик в гимназиалния ни курс при г-жа Здравка Момчева и, както винаги, е отличник. Преди две години по инициатива на г-жа Момчева ние, заедно с гимназистите ни, посетихме Британската библиотека и с помощта на дипломатите от посолството бяхме допуснати в хранилището, където имахме рядката възможност да ни покажат оригинала на Четвероевангелието и специалистите да ни разкажат повече за съхранението. Г-жа Момчева добави за тяхна информация факти, които допълниха техните знания. Беше запомнящо се изключение и чест за цялото ни училище.“
.
Идва ми наум една мисъл на Левски: „Времето е в нас и ние сме във времето“… – но можем да продължим фразата: „и историята е в нас и ние ще останем в историята с нашите мисли и дела“. Със сигурност картината на Александър Георгиев ще остане и ще разказва за себе си. Няма случайни срещи и случайни събития, в това съм вече убедена!
.
.
Текст и снимки:
Венета Ненкова,
БУ „Асен и Илия Пейкови” – Рим
.