Най-лошото управление у народ безкултурен или малокултурен е демократическото. –
Стоян Михайловски, от „Книга за българския народ“, 1897 г.
В социалните мрежи се провежда „когнитивна война“ (Cognitive Warfare – CogWar) за въздействие върху мисленето на избирателите. Една от най-уязвимите мишени в тази война е човешкият страх – необразованите не разбират новите послания, затова се страхуват от тях. Този „страх от новото“, се нарича „неофобия“. Както писах в част 1 на „Седми изънредни избори“, тези избирателите затова не вярват на разумните послания на новите партии, като „Единение“, „Синя България/КОД (Консервативно Обединение на Десницата)“ и „Ние идваме“. Но се видя, че „вярват“ в „новото начало“. Старомодното им мислене ги придържа към старомутренски партии (които някои наричат „системни партии“) или към новомутрието, чиито послания – лицемерна грижа за народа – са по-разбираеми за тях. И те гласуват за едното или за другото „мутрие“.
Лечението?
Колега от Университета в Атланта, щата Джорджия, САЩ ми изпрати статия, публикувана в списанието „Насоки във фармакологичните науки“ (Trends in Pharmacological Sciences)*. В статията е описано откриването на гена на глупостта при мишки, в който е закодиран протеинът Regulator of G-protein Signaling 14 (RGS14). Авторите прилагат технология за премахване на гени на мишки, за да получат knockout mice („нокаутирани мишки“), които да изследват.
Нокаутирането на гена RGS14 води до значимо подобряване интелекта на мишките – те по-добре запомнят местата на храната и изходите на лабиринтите, поставени в техните експериментални „къщи“. Така изследователите установяват, че протеинът RGS14 потиска синаптичната пластичност на невроните в двете „морски кончета” (hippocampi) на мозъка – структури, отговорни за паметта и обучението. Затова генът RGS14 е наречен метафорично „ген на Хоумър Симпсън“ – на името на глуповатия главен герой в „Семейство Симпсън“, американски анимационен сериал. След това бе установено, че човек също има „гена на Хоумър Симпсън“.
За да може България най-после да има редовно правителство, на повечето депутати от 51-то НС трябва да се нокаутира този ген на глупостта. Очаквам д-р Людмил Станев да напише „Ако избирателите бяха генетици” – вярвам, че книгата му ще бъде по-интересна от „Ако импресионистите бяха зъболекари” на Уди Алън. И по-полезна, защото в нея ще е описан методът за нокаутиране на „гена на Хоумър Симпсън“ – появата на „нокаутирани политици“ (knockout politicians), такива с подобрени интелектуални възможности. Тези „Нови хора“ (Homines novi) в НС ще са способни най-после да направят правителство. Защото те могат да „променят парадигмата“ (paradigm shift) – философията (теорията, модела) на политиката. „Новата парадигма трябва да бъде не само различна, но и по-хубава“ – пише Thomas Kuhn в неговата книга (1962) The Structure of Scientific Revolutions („Структурата на научните революции“).
„Революциите“ се отнасят не само за науката, но и за други човешки дейности, включително българската политика. Особено сега, когато политиците нямат коалиционна култура, а са водени арогантно (по харвардски) от егоцентричното си (магнито-русофобско) поведение.
Накратко, „наши“ политици се хвалят, че са разговаряли „пред камината“ в Белия дом с президента Доналд Тръмп, но нямат, като него, умни „мозъчни тръстове“ и предприемачи, като Илон Мъск**. Други „наши“ политици и предприемачи, „нямайки предчувствие за бъдеще“ (ФМ Достоевски), погрешно се ориентираха към един американски президент-демократ (1991–2003). Докато сега императивът „няма алтернатива“ (TINA –There Is No Alternative) го каза именно 47-ият щатски президент Доналд ДжонТръмп (Donald John Trump), изписван често, като DJT.
Но да се върнем в 51-вото НС при „нокаутираните политици“ – вероятно д-р Людмил Станев ще бъде номиниран за Нобелова награда за литература. Както бащите на „нокаутираните мишки“ – Марио Капечини, Мартин Еванс и Оливър Смитис – бяха удостоени с Нобелова награда за медицина през 2007 г.
Извод: За да се направи правителство, трябва най-после да се премахнат глупавите депутати. – урок от гения Микеланджело: „За да се направи скулптура, трябва да се премахне излишната материя.“
Послеслов
Марк Шагал (роден на 15 септември 1887 г. в град Витебск, Беларус) казал: „В тази глуха провинция никой не беше произнесъл думите „изкуство и художник“. Докато не ме посети един приятел и виждайки рисунките ми, възкликна: „Та ти си бил истински художник!“
„Какво е това „художник“? – запитал Шагал.
„Две млади риби плуват заедно и случайно срещат по-стара риба, плуваща в другата посока, която им кима и казва „Добро утро, момчета, как е водата?“. Двете млади риби плуват известно време, а след това едната от тях поглежда към другата и казва: „Какво, по дяволите, е водата?“ (Дейвид Фостър Уолъс***, от речта му, произнесена на 21 май 2005 г. пред абсолвентите в Kenyon College в щата Охайо, САЩ.)
Народът запита депутатите: „Как сте с морала, избраници?“
„Какво е това „морала“?“ – отговорили депутатите.
Оптимистично искам да завърша Част 2 на „Седми извънредни избори“: 35-годишният Станислав Николов е компютърен инженер в САЩ, работи в Google DeepMind, където участва в разработването на системата AlphaFold2 за предсказване на структурата на протеини, за което Дейвид Бейкър от University of Washington и Джон Джъмпър и Демис Хасабис от Google DeepMind бяха удостоени с Нобелова награда – 2024 за химия.
.
Д-р Георги Чалдъков
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Можете да прочетете стаята, като изпишете в Google: DOI: 10.1016/j.tips.2011.07.005 или: Vellano CP, Lee SE, Dudek SM, Hepler JR. RGS14 at the interface of hippocampal signaling and synaptic plasticity. Trends Pharmacol Sci 2011;32(11):666-674.
** За 18 ноември 2024 г. SpaceX на Мъск планира старта на шестия полет на Starship – най-голямата ракета (120 метра висока), направена досега.
*** „Това е вода: Някои мисли, изказани по важен повод, относно воденето на състрадателен живот“ (This Is Water: Some Thoughts, Delivered on a Significant Occasion, about Living a Compassionate Life) – заглавие на книгата на университетският професор по творческо писане David Foster Wallace (1962–2008).
Addendum (добавка)
Модификация на Е = mc2 на Айнщайн за…. българската политическа теория на относителността:
Е (stupidity) = m (MP)c2 (extraordinary elections)
Енергия (на простотия) = тегло (на депутати)скорост2 (брой извънредни избори)
Цезар:
Нека имам мъже до себе си, които са тлъсти,
С прегладени глави и сънливи.
Касий има мършав и гладен поглед;
Той мисли твърде много: такива хора са опасни.
Уилям Шекспир, „Юлий Цезар“, Акт I, Сцена 2
.