.
Ако победата на Тръмп през 2016 г. изглеждаше като исторически инцидент, то сегашната победа e резултат от пренареждането на политическата и икономическа матрица в страната и отбелязаха една сравнително нова тенденция в политическата култура на САЩ. С решителната победа на Доналд Тръмп на последните президентски избори в САЩ, национализмът внезапно и рязко се завърна.
Ако след Втората световна война основното идеологическо противоречие в света беше между Съветския съюз и Съединените щати и Запада, то сега в света се води нова и също толкова последователна идеологическа битка: между глобализма и национализма. Очевидно е, че глобализмът и национализмът предлагат два различни и противоречиви светогледа, борещи се за надмощие. Глобализмът разглежда света като едно интегрирано цяло, като отделните нации се разглеждат като глобално управляван колектив. За разлика, национализмът разглежда нациите като независими и суверенни субекти, които определят и приоритизират и преследват собствените си интереси и ги поставят над тези на другите нации.
След края на Студената война очевидно глобализмът триумфира и беше обхванал почти целия свят. Глобализмът обещаваше свободните пазари, свободната търговия, свободното движение на хора и взаимозависимостта между страните, което би трябвало да доведе до свят на мир, изобилие и просперитет. Но на практика глобализмът служи най-вече за обогатяване на елитите за сметка на обикновените хора. Глобалистите се стремяха да премахнат всички национални различия, а националните икономически пазари трябва да бъдат стандартизирани и синхронизирани като глобална икономика. Националната история, култура и идентичност са подложени на остракизъм.
Новоизбраният президент спечели, опирайки се на явна националистическа платформа, и го направи в самото сърце на глобализма.
Глобализъм или национализъм. Борбата ще бъде интересна.
.
.