.
Ново българско училище „Иван Вазов“ в Остин
с уникално общо Коледно тържество с Фондация „Елин Пелин“
.
.
В Деня на християнското семейство (21 ноември) тази година стартира ново българско училище с наименование „Иван Вазов – Българско училище в Остин“, Тексас. To може да е ново, но учителският състав е с опит и познания в работата с деца в чужбина. Училището работи в разбирателство и хармония с Фондация „Елин Пелин“ – Хюстън, която има клон в Остин от 2022 г. Фондацията, създадена през далечната 2012 г., подкрепя и споделя добри педагогически практики с новото училище. На 14 декември 2024 г. двете училища отбелязаха заедно Коледното тържество на децата в Остин.
.
.
Специален гост на тържеството беше българската художничка Татяна Николова-Хюстън, живееща и творяща в Остин сакралните си илюминации, вдъхновени от българската иконопис, ръкописи, дърворезба и общочовешки древни традиции като дървото на живота, която запозна гостите с творчеството си.
.
.
През 1990 г. тя идва в Америка и се установява в тексаската столица, където получава магистърска степен по религиознание и библиотечно-информационни науки, изучавайки и съхранявайки южнославянски (български) средновековни ръкописи. Докторската й работа разкрива „тайната история“ на Балканите по време на османското владичество (1393-1878 г.) чрез изучаване на бележки по ръкописа.
.
.
След дипломирането си през 2008 г. започва да пресъздава и интерпретира отново византийска и южнославянска иконография и илюминации на ръкописи и да обучава западната публика за простите и смислени илюминации – да разкрива смисъла и красотата на ръкописните декорации и традиции, както и други теми, свързани с историята и практиката на сакралното изкуство, като използва златни и мртслни акрилни бои, украсени от кристали Сваровски. Повече за творчеството й може да се види ТУК.
.
.
Децата от училище „Иван Вазов“ бяха подготвили специална театрална постановка на тема: „Как празнуват Коледа хората от цял свят“. Историята започна, като на сцената се показаха няколко девойки, които украсяваха коледната елха на Бъдни вечер и нямаха търпение да дойде Рождество Христово – най-хубавият християнски празник. Едно от момичета с любопитсво се запита как ли празнуват Коледа хората от различните континенти. Тогава едно от девойчетата предложи да изпратят българските коледари, които обикалят от полунощ след Бъдни вечер до рано сутринта на Коледа, да видят какви са коледните традиции по света. Коледарите се съгласиха и тръгнаха да обикалят по различните континенти.
.
.
През цялото време, докато коледарите обикаляха из всички континети, звучеше „Коледарска песен“, по текст на патрона на училището, а именно Иван Вазов.
.
.
Коледарите първо отидоха в Испания, където срещнаха група малки деца на възраст 4-5 години, които ги посрещнаха с песента “Feliz Navidad”. Там коледарите разбраха, че в Испания децата не отварят подаръци на Коледа, а на 6-ти януари. На Коледа в Испания всички пеят песни. И в различните части на страната се спазват различни коледни традиции, като пинята и прескачане на огън.
.
.
От Западна Европа коледарите решиха да отидат в Африка и по-специално в Гана. Там разбраха, че почти половината от населението на Африка изповядва християнска религия и затова Коледа е един от най-любимите празници на континента. За всички африканци това е време за радостни дни с цялото семейство, религиозни служби, пиршества и танци, но всяка държава има свои уникални празнични традиции. В Гана, чийто официален език е английският и където повече от 70% от жителите са християни, Коледните празници започват на 20 декември и често продължават повече от две седмици. Горещите дни приканват всички на открито! Празненствата започват с религиозни служби в препълнените, украсени с палмови листа и свещи църкви, където всички заедно пеят любими религиозни химни. Коледни подаръци там са нови дрехи и обувки. Коледарите благодариха за информацията и танца на децата от Гана и тръгнаха към Южна Америка.
.
.
Там попаднаха в Аржентина, която е най-голямата испаноговоряща страна в света, а нейният най-голям град и столица е Буенос Айрес. Коледарите разбраха, че на Коледа там украсяват елхите си със сняг, направен от памук, готвят традиционна храна като панетоне и печено месо. Една от най-отличителните традиции на Аржентина е, че всеки празник, включително и Коледа, завършва с техните национални танци – танго. Децата от Аржентина поздравиха коледарите с акапелно пеене на испански на песента “Пей, звънче” и ги изпратиха, танцувайки танго.
.
.
След това коледарите стигнаха до Австралия, където срещнаха деца, седнали на хавлия на плажа. Те информираха коледарите, че при тях Коледа е през лятото. Вместо с шейни на снега, те празнуват по бански на плажа. Правят барбекю, хапват студена пуйка, шунка, раци и скариди кримбо.
.
.
Изведнъж Дядо Коледа влезе на сърф и раздаде подаръци на децата. Най-популярното събитие по коледните празници в Австралия е „песни на свещи“, затова децата влязоха със свещи в ръка, пеейки коледна песен, след което изпратиха коледарите с „Merry Christmas to all and all a good night!“.
.
.
Коледарите тръгнаха отново на път под звуците на „Коледарската песен“ на Вазов и стигнаха до Северна Америка, като посетиха Мексико. Там срещнаха група деца, които изпълняваха традицията Las Posadas. Носеха фигурки със сцената на рождението на Иисус. Представиха историята на Йосиф и Мария, които са търсили място, където да се роди синът им Иисус. Коледарите им благодариха и тръгнаха към Азия.
.
.
Попаднаха във Виетнам. Децата там им обясниха, че Коледа се нарича „Giáng Sinh“ (Ян Син) и се празнува като във Франция – с коледна елха, светлинки и зимна украса. Те също слагат кошче с бебето Иисус, а до него са Дева Мария и св. Йосиф. Хората се молят на площада, пеят коледни песни и приготвят коледни ястия: като пилешка супа, пуйка и пудинг. а също и bûche de Noel (буш дьо Ноел), който представлява сладкиш, подобен на Бъдник, и е подарък за Коледа за цялото семейство. Дядо Коледа се казва „Ông già Noel“ (Онг гиа Ноел). И това значи старецът Коледа. На виетнамски „Весела Коледа“ е Chúc mừng Giáng Sinh (Чук манг Ян Син). Виетнамските деца изтанцуват танца на червения лъв, с което изпратиха коледарите.
.
.
Коледарите забелязаха, че се съмва, и се запътиха обратно към България. Там девойките ги чакаха с нетърпение да чуят какви са традициите по случай Рождество Христово по света и ги дариха с кравайчета.
Изводът, до който стигнаха коледарите е, че най-хубаво е на Коледа вкъщи, в България.
.
.
Видеозапис на театъра може да се види на фейсбук страницата на „Иван Вазов – Българско училище в Остин, която се казва: Bulgarian school in Austin, Texas/Българско училище в Остин, Тексас.
Повече информация за фондация „Елин Пелин“ ТУК.
.
.
Нека пожелаем успех на новото тексаско училище „Иван Вазов“ – Българско училище в Остин! Весели и благословени коледни и новогодишни празници на всички!
.
Материала подготви Офелия Цицкова
.