.
За глаголицата са писали доста хора. Всеки от тях има свое виждане по въпроса и това е напълно в реда на нещата. Различните хора притежават различна информация, а и различни критерии. Моето проучване относно възрастта и произхода на глаголицата започна през 1998 г., и то съвсем случайно. Тогава се запознах с труд на проф. Калин Порожанов, в който научих за тракийски лични имена в минойската и микенска писменост.
Заинтригуван от този факт, реших да изуча тези древни писмености. Още в началото се удивих от смайващите прилики с глаголицата, а когато от книгите на Джейн Харисън разбрах, че микенската писменост е ползвана от Орфей, вече бях сигурен, че съм на прав път.
Намерих огромен брой общи знаци, а което е по-важно – съвпаденията са във форма и звукова стойност. Това изключва възможността за случайност. Тук трябва да се търси логично обяснение и то е просто – ние сме потомци на хората, наричани в древността траки. Те са създателите на Минойската и Микенска цивилизации, възникнали дълго преди идването на дедите на гърците.
Въпреки бурната ни история, ние сме успели за запазим до голяма степен културното наследство на предците ни.
За глаголицата съм публикувал в чужди издания в периода 2006 – 2007 г., в Blog.bg през 2010 г., а по-късно и в издания на български език.
Явно трудът ми е впечатлил доста хора, защото някои от тях са копирали работите ми и са ги представили като свои. Някои даже са имали глупостта да копират правени на ръка таблици 🙂.
Тук давам една от тези таблици (б.р.: вж. таблицата в началото), които други хора представят като свое откритие и труд. Прилагам и линк към публикацията си в Blogger – ПРОИЗХОД НА ГЛАГОЛИЦАТА – НАЙ-ДРЕВНАТА АЗБУКА.
Като срещнете подобни материали, вече ще знаете откъде е вземано и ще можете да си направите изводи относно морала и почтеността на хората, които си присвояват чужд труд.
.