.
Пожарите в Калифорния повдигнаха отново темата за доброволчеството, взаимопомощта, дарителството и организациите, които се занимават с това
.
Докато основната отговорност за грижата за жителите е на щатското и федералното правителства в САЩ, компаниите с нестопанска цел се намесват, за да помогнат в райони, където правителството не е в състояние да предостави помощ. Въпреки че Америка е най-голямата икономика в света, в която някои щати могат да се похвалят с БВП, по-голям от повечето страни в света, тя също е място на значително неравенство в доходите, което означава, че докато САЩ е страната с най-много милиардери в света, в същото време има голям процент от населението (близо 12%, според данни от 2020 г. на Бюрото за преброяване на населението на САЩ), живеещо в бедност. Това се равнява на близо 40 милиона души.
Организациите с нестопанска цел са изключително важни за развитието на обществото и подобряването на жизнения стандарт на тези хора с по-малко късмет в живота. Компаниите с нестопанска цел са ангажирани в няколко области – от осигуряване на храна и подслон на бедните и нуждаещите се, до повишаване на уменията на хората или предоставяне на помощ на уязвими хора.
Според данните, обобщени от доставчика на информация за социалния сектор Candid, през 2021 г. в САЩ са регистрирани 1,8 милиона организации с нестопанска цел, като само обществените благотворителни организации са 1,4 милиона.
.
Най-големите организации с нестопанска цел и благотворителни организации в Съединените щати
С приходи от 23 милиарда долара през 2022 г. Lutheran Services в Америка оглавява списъка на най-печелившите нестопански организации в Съединените щати, според анализ на Forbes. Следващите две са здравни организации, а именно Mayo Clinic и New York-Presbyterian Hospital, с приходи съответно от приблизително 20 милиарда долара и 11 милиарда долара. Трябва да се отбележи, че четири от първите 8 нестопански организации са свързани със сектора на здравеопазването, като третият и четвъртият участник са Mount Sinai Health Systems и Memorial Sloan Kettering Cancer Center.
Други участници в списъка са младежката организация YMCA от САЩ, Goodwill Industries, която предлага базирани в общността програми за реинтеграция на хора с пречки пред заетостта и се финансира от повече от 3000 магазина за втора употреба, и Армията на спасението, протестантска църква и най-важният неправителствен доставчик на социални услуги в Съединените щати.
Докато повечето от благотворителните организации разчитат на частни дарения, много от най-добре печелещите са предимно независими от подкрепата на гражданите. Основни пътища за финансиране са правителството, таксите за услуги или, както беше споменато по-горе, продажбите в техните магазини за употребявани стоки.
За съжаление след Ковид кризата, започнала след 2019 г., се наблюдава спад на броя на даренията от гражданите, когато за първи път вече даряват по-малко от половината американци. Въпреки всичко, заради това, че богатите даряват все повече, общата сума на даренията се увеличава.
Своя труд даряват като доброволци повече от 20% от американците – вж. следващата графика (за съжаление не намерихме данни за след Ковид-19).
.
.
И още един факт, който прави впечатление в последните години (вж. следващите две снимки). Много от благотворителните намерения на тези организации са насочени не само към широката общественост, но… и към техните висши ръководители. Например, през 2021 г. главният изпълнителен директор на New York-Presbyterian Hospital беше компенсиран с приблизително 12,4 милиона долара.
.
.
При по-внимателно ровене в данните се вижда, че има доста класации по различни показатели на организациите (вж. следващата снимка). Но дори и от нея личи, че в САЩ даренията от първите 10 дарителски НПО са много повече, отколкото всички дарения в Канада (вж. последната снимка).
.
.
За още информация:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wealthiest_charitable_foundations
https://www.statista.com/
.