
.
Като историк, често въз основа на архивни документи съм писал за исторически визити на личности в Буджака. Винаги съм се замислял обаче, че нито документите, нито спомените могат напълно да предадат атмосферата на едно събитие – емоциите, вълнението и живия отклик на хората. Тази година съдбата се разпореди така, че да не съм просто изследовател на миналото, а пряк свидетел на едно значимо историческо събитие – официалното посещение на българския посланик в училищата, където се изучава български език.
.
.
Събитието, за което ще стане дума по-долу, се състоя на 13 февруари тази година.
.
.
По покана на Министерството на образованието и изследванията, посланичката на Република България в Република Молдова, г-жа Мая Добрева, посети учебни заведения в Комрат и Кирсово, където се изучават български език и литература, както и дисциплината „История, традиции и култура на българския народ“.
.
.
Значимостта на визитата се подчертава и от факта, че посланичката бе придружена от г-н Мартин Владимиров, втори секретар в посолството, отговарящ за образованието, културата и медиите. От страна на молдовското Министерство на образованието и изследванията в делегацията участвах и аз. От Главното управление на образованието на Гагаузия се включиха Мария Делибалтова, командирован методист по български език и литература, и д-р Катерина Данаилова, командирован методист по българска история.
.
.
Визитата започна от Теоретичния лицей „Николай Третьяков“ в Комрат. Директор на учебното заведение е Полина Пънтя, българка по произход от Твърдица, която притежава висша дидактическа степен по български език.
.
.
Трябва да отбележа, че в знак на уважение към българския посланик в лицея пристигна и кметът на града – г-н Сергей Анастасов, който, между другото, владее добре български език. В лицея работят трима преподаватели-българисти на постоянна основа и един съвместител.
.
.
Гостите присъстваха на урок по „История, традиции и култура на българския народ“ в 5. клас, където 18 ученици, под ръководството на учителката Екатерина Железная, изучаваха теми, свързани с българското културно наследство. В навечерието на 14 февруари, когато Българската православна църква отбелязва Успението на св. Константин-Кирил Философ, учениците изучаваха делото на славянските първоучители.
.
.
Освен това беше представен и традиционният празник Трифон Зарезан. Българското посолство дари на училището книги с художествена литература и речници, които ще подпомогнат учебния процес.
.
.
По време на посещението г-жа Добрева се срещна и с ученици от лицейските класове (10-12 клас). Български език в лицея изучават 39 ученици, сред които, освен българи, има и гагаузи, както и молдовци. В рамките на срещата те имаха възможност да задават въпроси относно историята и настоящето на България. Особено активна беше ученичката от 11. клас Варвара Чиботару, която, въпреки че няма български произход, е избрала да изучава български език и дори участва в олимпиади по български език.
.
.
Визитата продължи в Теоретичния лицей „Михаил Тузлов“ в българо-гагаузкото село Кирсово. Гостите бяха посрещнати от директорката Оксана Разградская, която е и преподавател по български език и литература. В актовата зала учениците от различни класове представиха сценки от живота и делото на Васил Левски.
.
.
Символичното представяне подчерта историческата връзка между българската и гагаузката общност. В своето слово към учениците и преподавателите в лицея в Кирсово, посланик Добрева подчерта неразривната връзка между гагаузите и тяхната прародина България, както и усилията, които полага българската държава за запазването на българската култура и традиции в автономията. И тук училището получи като дар полезна литература на български език.
.
.
След посещението в Кирсово, делегацията се върна в Комрат, където посети Държавния университет. Там се проведе среща с ректора д-р Сергей Захария и заместник-ректора по научна дейност д-р Светлана Генова. В хода на дискусията бяха набелязани редица съвместни проекти, които ще бъдат в полза на местните студенти. Посланичката изнесе лекция пред студентите на тема „Пътят на България към Европейския съюз“. Лекцията предизвика интерес сред студентите от различни факултети, включително тези от турски произход, които с внимание изслушаха представянето на официалния български представител.
.
.
Визитата на г-жа Добрева приключи с официална среща с кмета на град Комрат – Сергей Анастасов.
.
.
Като историк по образование наблюдавах това значимо събитие, което ще остане в летописите като още една добра страница от неуморните усилия за съхранение и укрепване на българската културна и образователна идентичност сред българската етническа общност в този многообразен и духовно богат регион.
.
.
Благодаря на кмета на Комрат, директорите от Кирсово и Комрат, ректора, педагогическия състав, методистите, студентите и учениците за отличната организация и за това, че направиха този ден изпълнен с топлина, вдъхновение и дух на споделена култура и знание.
.
.
Д-р Иван Думиника
Снимки: ФБ профил на автора
.