Пловдив, Кърджали, Перник, Петрич, Созопол, Несебър, Сандански и Разлог са „горещите точки“ за тези избори. В тези градове отчитаме висока степен на риск. Това коментира в предаването „Преди всички” председателят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева. Тя уточни, че градовете са избрани с оглед на това, че на предишни избори е имало множество проблеми, напрежение, касирани избори, манипулации, контролиран и корпоративен вот. Някои от тези градове са емблематични примери за това, че все още имаме сериозни проблеми с честността и свободата на процеса, подчерта Цонева.
В Пловдив трябва много внимателно да се наблюдава и да се прави превенция по отношение на начина, по който протичат подобни процеси сред ромското малцинство. Примерите за това какво се случва на различни видове избори са безкрайни затова как тази общност е контролирана от различни патрони вътре и вън от нея, коментира Антоанета Цонева. Тя обаче не одобрява инициативата на кмета на Кюстендил да закрие избирателните секции в ромската махала: Българската държава и институции трябва да има навсякъде на територията. Не може да има анклави, където ние признаваме, че институциите всъщност не съществуват и че те се разпадат и не могат да осигурят реда и да наложат закона. Този подход е признание за безпомощност.
По думите й, разкриваемостта на престъпленията срещу избирателното право остава слаба. Трябва да има превенция още в този момент. Трябва да има действия, които да стопират, ограничат и направят колкото се може по-малки пораженията, които биха се отразили върху действията на организирана престъпност, на лихварски мрежи, действия, свързани с некомпетентност и неподготвеност на институциите.
Според Цонева се налага коригиране на вече приети правила в Изборния кодекс. Тя подчерта, че в деловодството на Народното събрание са внесени предложения за изменения и допълнения в Изборния кодекс, които ще намалят риска от скандали с регистрациите на партии и коалиции за участие в изборите и ще увеличат правата на неправителствените организации, следящи за прозрачността на изборите. Цонева отчете още, че българите имат много ниско доверие в способността на институциите да гарантират честността на процеса. Много висок е делът на хората, които смятат, че изборите могат да бъдат манипулирани.
Източник: БНР