Тези дни българите осъмнаха с поредната лоша новина: отоплението се вдига с цели 4%. Има ли това нещо общо с появилите се подозрения, че енергоразпределителните дружества са се наговорили да поддържат високи цени?
В момента Европейската комисия разследва големите енергийни компании в Централна и Източна Европа, включително в България. Съществуват подозрения, че енергоразпределителните дружества са се наговорили да поддържат високи цени на пазара. Обект на проверките са газови дружества в 10 страни, а целта им е да бъде установено дали те не са действали в нарушение на антитръстовото законодателство.
Има съмнения, че те са се наговорили да си разпределят пазара, завишавали са цените и са правили всичко възможно, за да предотвратят диверсифицирането на доставките, вкл. като не допускат конкурентни фирми до енергопреносната мрежа. В Германия са били претърсени офисите на руския концерн „Газпром“, на германската дъщерна фирма на „Газпром“ – Е.ОН Рургаз и на концерна РВЕ. В България проверките са концентрирани в няколко енергийни фирми. По информация на БТА дружеството „Овергаз Инк“ АД е предложило доброволно сътрудничество на проверяващите.
Причините…
Поводът за проверките били две преписки. Едната е за съмнение в злоупотреба с монополно положение на европейския газов пазар. По нея в момента се събирали документи във въпросните 10 страни. Другата е за злоупотреби с монополно положение на българския газов пазар, където държавната компания „Булгаргаз“ единствена има достъп до българската газопреносна мрежа.
Според германското специализирано издание „Виртшафтсвохе онлайн“, ЕК разполага с документ от 8 страници, който обвинява „Газпром Германия“ в редица нарушения, вкл. уговарянето на цени. Говорител на компанията обаче е заявил, че „Газпром“ няма какво да крие и спокойно очаква резултата от проверките.
За течащи проверки потвърдиха и от чешката дъщерна компания на „Газпром“ – „Вемекс“, от австрийската OMV и литовската „Летувос дуйос“, в която „Газпром“ има 37% участие. През януари Литва внесе жалба в ЕС, че „Газпром“ използва господстващата си позиция на пазара, за да оказва натиск върху литовската държава.
…и последиците
Ако подозренията се потвърдят и ЕК открие наказателна процедура срещу замесените фирми, те могат да бъдат санкционирани с глоба до 10% от годишния им оборот. В ЕС договарянето на условия, вкл. на цени, които нарушават интересите на потребителите и клиентите, са строго забранени.
Дойче Веле
Поскъпването не е 4%, както е посочено в началото на статията, а с над 12%, след поскъпване на природния газ с над 6%. Не виждам логика и основание, но то в България чие управленско решение има логика?
„В ЕС договарянето на условия, вкл. на цени, които нарушават интересите на потребителите и клиентите, са строго забранени.“
Е. Лилов, Д. Попова-Витцел, Дойче Веле
Не и на територията България – формално-юридически част от общоевропейския ареал.
Тук, вкл. и с нарочното съдействие на правителството на обединена Европа – Европейската комисия – цените обикновено са най-високи в сравнение с останалите територии на континента.
Та кое ли не е най-скъпо продавано на най-бедното всред 27-те държави-членки население?
Ток?
Газ?
Хляб?
Вода?
Месо?
Олио?
Захар?
Сирене?
Телефони?
Транспортни услуги?
Пирамидата може да расте практически до безкрайност, но и тия десетина примери са достатъчни, за да се види безнадеждността на ситуацията.
А защо и Европейската Комисия има пръст в перманентното поскъпване и тоталното сриване на жизнения стандарт в днешна България?
Отговорът е:
ИКОНОМИЧЕСКА КОНВЕРГЕНЦИЯ.
България е длъжна да изравни цените на стоките и услугите с тези в „белите“ европейски държави – Германия, Франция, Белгия, Дания, Холандия.
Същевременно – нито звук за равнището на доходите на тотално маргинализираното българско население.
И това ако не е умишлен геноцид…
Добавете и корумпираните български, източни и западни хиени – и се надявайте на промяна към по-добро!
Уви, за България всеки отминал ден се оказва по-добър от всеки предстоящ.
Докога?!