ИЗВАДКА ОТ СТЕНОГРАМА ОТ ПЛЕНАРНО ЗАСЕДАНИЕ
ШЕСТДЕСЕТ И ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
http://parliament.bg/bg/plenaryst/ID/77
София, петък, 9 декември 2005 г.
Открито в 9,00 ч.
Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Камелия Касабова, Юнал Лютфи и Петър Берон
Секретари: Кристиан Вигенин и Димитър Стоянов
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Следва питане към министър Кунева, отправено от народния представител Минчо Христов относно развитието на евроинтеграционния процес в България.
Имате думата, господин Христов, за да отправите своето питане – в рамките на 3 минути, моля.
МИНЧО ХРИСТОВ (КА): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, уважаема госпожо министър! Вие сте единственият министър, който запази старото си работно място в днешното правителство. Предполагам, че Съветът на тристранната коалиция, както и премиерът Станишев са оценили подобаващо Вашия принос в евроинтеграционните процеси.
Бързането на предишното правителство да затваря преговорни глави и приемането на всички условия на Европейския съюз Ви спечелиха името “мадам “Йес” – човек, който винаги казва “да”. Дори един румънски премиер констатира, че Вашият екип “буквално си е свалил гащите пред емисарите от Европейския съюз”.
Не мога да подмина и резултатите от тези договорености. Според мен, госпожо Кунева, Вие и Вашият бивш колега господин Соломон Паси, както и господин Симеон Кобургготски трябва да отговаряте за закриването на трети и четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй”.
Това обаче не е само мое мнение. Вашият сегашен коалиционен партньор господин Любен Корнезов публично призна, че господин Паси трябва да влезе в затвора по чл. 103 и чл. 282 от Наказателния кодекс – общо между 11 и 23 години затвор, заради затварянето на глава “Енергетика”.
През м. февруари 2004 г. Вие съветвате: “Нека мислим за нова АЕЦ, а не за тази от миналото”. На друго място Вие казвате: “Не е необходимо да се преговаря за АЕЦ “Козлодуй”, защото ядрената енергетика няма перспектива”.
Няма да коментирам тук тези Ваши думи, само ще кажа, че на фона на препоръките на Евросъюза да се търси по-гъвкав подход за закриването на трети и четвърти блок тези думи ми звучат цинично.
Нямам отговор и защо заблуждавахте, че нещо зависи от така наречената партньорска проверка и че “нищо не е договорено, докато всичко не е договорено”. Нямам отговор и защо, след като един неизвестен чиновник фалшифицира доклада на партньорската проверка, добавяйки, че трети и четвърти блок не могат да бъдат модернизирани, Вие, госпожо Кунева, и Вашите представители в Брюксел не реагирахте и не защитихте интересите на българския народ и българската държава.
Моят въпрос към Вас е: защитават ли се днес тези интереси? Съществува ли опасност да бъде задействана така наречената отлагателна клауза за приемането ни в Европейския съюз? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Христов.
Имате думата за отговор на отправеното питане, госпожо министър.
МИНИСТЪР МЕГЛЕНА КУНЕВА: Уважаеми господин Христов, има голямо раздвоение в стила на Вашия въпрос. В първата си част, във Вашата прелюдия-обяснение към въпроса, което междупрочем няма нищо общо със самия въпрос, всъщност Вие не искате България да влезе в Европейския съюз, защото този Европейски съюз не Ви харесва.
От Вашия въпрос става ясно, че на Вас не Ви харесват правилата на Европейския съюз, защото на тези правила България е казала “да”. Казала е “да” по същия начин, по който са го казали всички 25 страни досега. Аз съжалявам, че моите експерти не са успели, макар че поне Ви бяха обяснили, че няма Министерство по евроинтеграцията и още няколко други грешки, които бяхте направили в опита си да зададете въпроса, но изглежда не сте стигнали дотам да разберете какво означава регламент, какво означава директива и какво означава една страна да иска да се присъедини към Европейския съюз.
Едва ли ще имам време в рамките на тези 5 минути да обясня всичко, но няма специален договор за България, така както няма специален договор за Румъния, няма специален договор за която и да е от другите страни. Има едни области, в които България може да получи ограничени на брой преходни периоди. Ние сме страна шампион по преходните периоди, сравними само с Полша междупрочем. Невинаги това е добра атестация и не е единствената добра атестация за преговорите, защото пък, от друга страна, когато преходните периоди стават твърде много, тогава страните членки биха могли да кажат, както често се случва, ако вие искате толкова преходни периоди, значи всъщност вие не сте готови за членство, защото отлагате приложението на правилата за по-късен момент.
Очевидно не въпросът за отлагателната клауза е този, който Ви интересува. Аз нямам нищо против да говоря и по самия договор, но вие сами разбирате, че българският парламент го е ратифицирал. Това до голяма степен намалява смисъла му.
Искате да говорим за Козлодуй – нямам нищо против това, имате право да задавате своя въпрос, но може би е хубаво това да се направи в някакъв друг публичен форум. Има достатъчно много такива, на които аз отговарям на въпроси.
Какво е можело България да направи е трябвало да се запитаме 1993 г., когато сме подписвали Гаранционното споразумение тук, в този парламент междупрочем е ратифицирано, и когато всъщност сме казали в това Гаранционно споразумение, че малките блокове не са безопасни. Това е написано черно на бяло в Гаранционното споразумение.
1998 година има меморандум, който изважда пред скоби въпросите, които не са свързани с директиви. Единствено по директиви и регламенти се преговаря. По това е преговарял и нашият екип.
По въпроса за ядрената енергетика. Вие цитирахте абсолютно некоректно тази статия. Ще Ви помоля там, където се казва, че ядрената енергетика няма бъдеще и цитирате мен, да ми дадете цялата статия, за да можем публично да прочетем точно тази част, която Ви е възмутила. Точно обратното – един от малкото български политици съм, който е разговарял със Зелените. Високо Ви препоръчвам в Европейския парламент да разговаряте със Зелените и да се опитате да ги убедите в нашите български тези. Разговаряла съм в Австрия, разговаряла съм в Германия, в Швеция, в Дания, за да мога да обясня перспективите пред българската енергетика. Нееднократно съм казвала, че ядрената енергетика е част от решението на енергийните проблеми в България и имам удоволствието още веднъж да кажа това пред вас. Междупрочем това е и политиката на НДСВ. Неслучайно директорът на ядрената електроцентрала “Козлодуй” е член на нашата парламентарна група.
По въпроса за предпазната клауза. Да, предпазната клауза може да бъде задействана. Тогава може би ще се очаква за една година, ако 3 и 4 блок продължат да работят в тази година, когато не сме членове на Европейския съюз, ние да получим тези милиарди, които Вие твърдите, че се получават от работата на централата всяка година.
Наистина е жалко, че в парламента не говорите помежду си. Бихте могли от директора на централата да получите много добра информация за това какви са намеренията и на НДСВ, и на парламентарното мнозинство да развива ядрената енергетика. Ако това ще успокои Вашия патриотизъм, искам да Ви кажа, че аз принадлежа към тези хора, които са гласували “за” и са подкрепили развитието на ядрената енергетика по отношение на централата “Белене”.
Смятам да използвам и за в бъдеще резултатите от партньорската проверка, защото за да се появи сега текстът за гъвкаво решение в доклада на Джефри ван Орден, уверявам Ви, този текст се дължи на партньорската проверка, която моят преговорен екип успя да извоюва. Това за първи път се е случило в историята на Петото разширяване. Нито Словакия, нито Литва са имали такава възможност. Хубаво е това също да не се забравя.
Ще ви кажа още няколко думи за предпазната клауза. Ако всички страни единодушно подкрепят отлагането, предложено от Европейската комисия, ако България е неготова в редица области, то това може да се случи. Това е за предпазната клауза за една година отлагане, така наречената “суперпредпазна клауза”. Има още три, които са свързани с общата предпазна клауза, клаузата “Вътрешен пазар” и “Правосъдие и вътрешен ред”.
Налагането или не на тази клауза е въпрос на решение от всички страни членки, включително на такива страни като Австрия например, които знаете, че имат специфично отношение по повод на ядрената енергетика. Австрия е следващото председателство.
Господин Христов, аз разширих своя отговор, защото Вие не искахте да ми зададете въпроса за предпазната клауза, а за “Козлодуй”. Затова моят отговор е също толкова непропорционален, колкото беше непропорционално и Вашето питане. Говорих по-малко за предпазната клауза и повече за “Козлодуй”.
Съжалявам, че парламентът не може да ми предостави в момента повече време – мисля, че го изчерпих, госпожо председател, за да продължим този разговор. На всеки открит форум аз съм готова да водя този разговор с Вас, както, надявам се, и Парламентарната група на НДСВ, където наистина имаме блестящи енергетици, включително и ядрени. Радвам се, че те са подкрепени и от уменията на Българската социалистическа партия, на Коалиция за България, и на Движението за права и свободи, които могат да вземат отношение по този въпрос, и да вървим заедно напред.
(Закрито в 14,07 ч.)
Председател:
Георги Пирински
Заместник-председатели: Камелия Касабова
Юнал Лютфи
Петър Берон
Секретари:
Кристиан Вигенин
Димитър Стоянов
„…Парламентарната група на НДСВ, където наистина имаме блестящи енергетици, включително и ядрени. Радвам се, че те са подкрепени и от УМЕНИЯТА на Българската социалистическа партия, на Коалиция за България, и на Движението за права и свободи, които могат да вземат отношение по този въпрос, и да вървим заедно напред.“
Чета и ми става тъжно.
На целия свят му просветна, че тези три грации – БСП, НДСВ и ДПС – са деривати на никога несъществувалата юридически Българска комунистическа партия; напишете в GOOGLE „Няма такава партия!“ и ще се убедите.
Но има хора – при това дипломирани юристи, дори преподаватели, дори видни парламентаристи, дори и министри – които упорито не могат да видят Истината.
И отново си задавам въпроса:
-Кой фактор е решаващ – вроденото или възпитаното?
И за сетен път се убеждавам, че „каквото се е окучило, такова се е и научило“.
Ти зидай, ако нямаш друга работа, колкото си щеш отвън; щом като то си няма отвътре, безполезни са твоите сизифовски трудове.
Познавам Минчо Христов като свестен мъж – един от малцината българи, които с чест и достойнство носеха тежестите на парламентарната отговорност.
Кунева и Касабова също ги знам – бяха мои студентки във втори курс на единствения едно време Юридически факултет (Касабова беше и председател на кръжока ми).
Не си спомням да съм ги учил на непочтени номера. Напротив. Но…
Те вероятно не си спомнят, но и в аудиториите на Северното крило на Софийския университет съм споменавал за съотношението „вродено/възпитано“.
Можем да го определим като кожата на солидна войнишка обувка (викаха им „кубинки“):
самата кожа – дебела, яка, дълготрайна – е ВРОДЕНОТО;
лустрото върху нея – тънко, микронно, ефимерно – е ВЪЗПИТАНОТО.
А доброто семе НИКОГА не пониква върху камъни. . .