Парламентарните избори в Русия, разглеждани като референдум за премиерския мандат на Владимир Путин преди връщането му на президентския пост догодина, протичат при съмнения за изборни нарушения и драстичен натиск спрямо независими граждански и политически групи.
Мерките за сигурност са безпрецедентни. Над 51 000 служители на полицията и Вътрешни войски следят за реда в Москва, а в цялата страна броят им е 330 000.
Центърът на руската столица, включително Червения площад, са блокирани от полицаи и военни, които обясниха, че са получили заповед да затворят площада, защото е заледен и опасен за пешеходците. Това обаче не пречи хиляди привърженици на прокремълското движение „Наши“ да се събират в центъра на Москва за митинг. По-рано през деня силите за сигурност арестуваха десетки опозиционери, опитали се да разпръснат листовки и да скандират, че парламентарните избори са незаконни, предаде БНР.
„Голос“, единствената независима асоциация за мониторинг на изборите в страната, съобщи за 5 300 сигнала за нарушения в хода на изборния ден. Сайтът на организацията „Карта на изборните нарушения“ е бил атакуван от хакери и е недостъпен, а „Ведомости“ съобщава, че хакери са блокирали и сайтовете на още няколко независими организации – New Times, Слон.ру, „Большой город“, ЗАКС.ру, PublicPost и др.
Популярността на путинската партия през тази година спадна и основната интрига на провеждащите се тази неделя избори е дали „Единна Русия“ ще съхрани конституционното си мнозинство в долната камара на парламента (Държавната дума).
Очакванията са управляващата партия да получи над 50 процента от гласовете, но не и да повтори изборния си резултат отпреди четири години, когато спечели две трети от депутатските места.
Основните нарушения, за които се съобщава, са многократно гласуване със специални талони, пускане в урните на голям брой предварително попълнени бюлетини и незаконна агитация, предаде кореспондент на БНР от Москва. Централната избирателна комисия засега не коментира тези сигнали. Друго нарушение е, че наблюдателите на много места не са допускани в избирателните секции или всячески се пречи на дейността им.
Международните наблюдатели, които са над 700, засега не са регистрирали сериозни нарушения в изборния процес.
Министър-председателят Владимир Путин, който е председател на „Единна Русия“, обвини западните държави, че се месят в руските избори, като финансират неправителствени организации.
„Голос“, която не е свързана с нито една руска партия, е финансирана основно от САЩ и ЕС. Руски депутати повдигнаха въпроса защо е разрешено на финансирана с чужди пари организация да следи за изборни нарушения в Русия.
В досегашния си състав руската Дума действаше като гумен печат, одобряващ всеки ход на Кремъл, поради което голяма част от избирателите останаха пасивни преди изборите, отбелязва ББС.
Изборите са смятани за референдум за личната популярност на Владимир Путин три месеца преди той отново да се кандидатира за президентския пост, който вече заемаше между 2000 и 2008 г. и тъй като нямаше конституционна възможност за трети пореден мандат, „отпусна“ един мандат на Дмитрий Медведев.
В петък „Голос“ бе осъдена да плати 1 000 долара глоба от московски съд, според който организацията е нарушила забраната за публикуване на данни от социологически проучвания пет дни преди изборите.
Повечето сигнали за нарушения, фалшификации и манипулации са срещу „Единна Русия“.
В изборния ден „Голос“ съобщи, че поддържаният от организацията сайт, в който се съобщават случаи на нарушения, е бил атакуван от хакери. Освен това наблюдатели на организацията не са били допуснати до избирателните секции.
Критични към властта медии като радио „Ехото на Москва“ също обявиха, че сайтовете им са недостъпни.
„Атаката срещу уебсайта в изборния ден е явен опит да се възпрепятства публикуването на информация за нарушения“, написа в Тутър главният редактор на медията Алексей Венедиктов.
По-рано председателят на „Голос“ Лилия Шибанова заяви, че властите са й отнели лаптопа при пристигането й на московското летище в събота. Претекстът бил нелегален софтуер.
„Това е провокация, отправена пряко към мен“, заяви тя, обвинявайки властите, че се опитват да осуетят пътуването й следваща седмица в Брюксел в Европейския парламент.
За участие в тазгодишните парламентарни избори бяха допуснати 7 партии – с четири по-малко, отколкото през 2007 г.
Освен „Единна Русия“, според социологическите проучвания в Държавната дума отново ще влязат Комунистическата партия, националистическата либерал-демократическа партия и социалдемократическата „Справедлива Русия“.
Новата Държавна дума за пръв път ще има 5-годишен мандат.
Либералната опозиция, която не беше регистрирана на изборите, организира в неделя митинги с призив да не се гласува. Властите от своя страна обещават да не допуснат неразрешени протести и се опитват да превърнат гласуването в празник. На избирателните участъци има бюфети със сандвичи и напитки, организирани са и културни мероприятия.
В телевизионно обръщение в петък президентът Дмитрий Медведев заяви, че руските партии се радват на „свободно и равнопоставено състезание“.
Без да назовава „Единна Русия“, той призова избирателите да гласуват за „отговорни политици, които практически могат да помогнат за подобряване на жизнения стандарт на народа и които в своите действия ще се ръководят от интересите на избирателите и от националните интереси“.
Право на участие в настоящите избори имат 110 млн. души. В страната и извън нея са открити близо 95 000 избирателни секции. Към 15 ч. българско време активността на избирателите в Москва е 35%, а средно за страната – 42%.
Около 3 600 руски граждани от 8 области в България могат да гласуват в Русе в Генералното руско консулство от 8 до 20 часа. Русенският консулски окръг включва областите: Русе, Силистра, Разград, Търговище, Ловеч, Плевен, Велико Търново и Габрово, където живеят над 4 000 руски граждани.
В избирателната секция на Генералното консулство на Русия във Варна могат да гласуват около 5 400 руски граждани от 6 области на страната ни – Варна, Добрич, Шумен, Сливен, Ямбол и Бургас. Kато наблюдател в секцията присъства представител на партия „Справедлива Русия“.
Източник: Mediapool
Споделено от един руски избирател в деня на изборите:
(коментар в социална мрежа)
„Настроение какое-то мерзопакостное.
Надо вроде идти голосовать, но как почитаешь утренние ленты ЖЖ и Твиттера о повсеместных нарушениях, так задаёшься неизбежным вопросом: а на черта в этом бессовестном карнавале вбросов и каруселей участвовать? Но с другой стороны – как ещё я этому могу противодействовать, если не своим честным голосом…
Но честный ли он? Не уверен, что после сегодняшнего голосования я смогу кому-либо откровенно рассказать, кого именно я поддержал. Боюсь, что мне будет стыдно признаться в своём выборе, поскольку он, мягко говоря, не очень соответствует моим реальным взглядам. Но голосовать сердцем, как вроде бы доказывает выборная арифметика, тоже бессмысленно, поскольку в итоге мой голос достанется совсем другим…
А тут ещё и эховский сайт с самого утра заблокирован. Как и целый ряд других ресурсов, поддержавших „Карту нарушений“ и рассказывающих о выборном беспределе. Коллега Ганапольский предлагает писать #жалкому и кому-то там ещё наверху, чтобы, дескать, разблокировали и навели порядок с выборами. Смешно. Но опять же, что ещё-то остаётся делать, как не трепыхаться в силу более чем скромных возможностей? Ну не в партизаны же в лес уходить, в самом деле…
Тупик.“