Финансовата стабилност на България е в ръцете на българското правителство, което трябва да харчи толкова пари, колкото може да си позволи. Това заяви избраният за президент Росен Плевнелиев. Плевнелиев също каза, че „със сигурност през 2012 г. България трябва да „изкове“ своето мнение по големите инфраструктурни проекти, включително и за АЕЦ-Белене
По думите му това е разликата между голяма част от европейските правителства и българското, което попада в категорията на няколко, които са символ на това, че си правят добре сметката.
Една малка България също зависи от това дали финансовите пазари и инвеститорите ще й вярват, че може да си прави добре сметката, следователно да инвестират в нея, каза Плевнелиев.
„България, знаейки, че следващите няколко години ще бъдат трудни от икономическа гледна точка в Европа, трябва да се издърпа и сама – с проекти, които са с висока добавена стойност.
„В бъдеще правителството няма да налага приоритети – то не иска да взима решенията си вместо регионите. Правителството, както и президентът, ще се базират в по-нататъшната си дейност на най-смислените проекти, които са важни за регионите, които ще бъдат интегрирани в националната програма за развитие „България 2020“, добави Плевнелиев.
Той заяви, че стабилността на държавата трябва да се пази, защото тя е предпоставка за инвеститорите. „Считам, че правителството трябва да прави категорично реформи, те да бъдат максимално добре дискутирани предварително, да се търси национален консенсус по тях. Ако няма консенсус, както е в случая с пенсионната реформа и реформата на БДЖ, правителството трябва да действа, защото няма алтернатива“, коментира новоизбраният президент. Той добави, че очаква още няколко реформи да бъдат на дневен ред в парламента и в правителството – за здравеопазването, административната и образователната.
Попитан за бъдещето на АЕЦ-Белене, Плевнелиев каза, че „със сигурност през 2012 г. България трябва да „изкове“ своето мнение по големите инфраструктурни проекти, включително и за АЕЦ-Белене, с пълна прозрачност на решенията и аргументите за тях“. Като президент се ангажирам да има дебат, а не да се взимат бързи, необосновани решения, уточни той.
Десислава Станева